Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BU KİTAP TÜRK TELEKOM'U SALLARBU KİTAP TÜRK TELEKOM'U SALLAR

Tarih: 2012-05-08

 

Bugün, Oda Tv. İnternet Sitesinde, Bülent ATUK’un Türk Telekom’da Psikolojik İşkence (Mobbing) isimli kitabına ilişkin bir tanıtım yazısı yayınlandı.

İşte o yazı:

"Türk Telekom'da Psikolojik İşkence" isimli kitap Togan Yayınları'ndan çıktı. Eski Türk Telekom çalışanı olan mühendis Bülent Atuk'un kurumdaki mobbing vakalarını konu edindiği kitap, Türk Telekom'da kadrolaşma ile beraber siyasi, mezhepsel, cinsel ayrımcılık uygulamalarını olaylarla anlatıyor.

Kitapta ayrımcılık mağduru olarak görevi bırakan çalışanların anlatımı geniş yer tutuyor.

İşte Türk Telekom çalışanlarının anlattıklarından satırbaşları:

"Her sabah siyaset giriyor Türk Telekom 'un kapısından bir sabah liyakat girsin n'olur

Genlerine mobbing vebası bulaştırılmış ve bu durumu bağımsız mahkemece tescillenmiş böyle bir Şirkette artık daha fazla çalışma olanağı kalmamıştır.

Hakkını helal et diye girdi içeri. Estağfurullah. Hayırlı olsun. diyerek geçiştirdim. Vedalaştı aitti... Ne ona. ne de ondan sonrakilere helal olsun demedim dilimle söylesem bile helal olacağını pek sanmıyorum çünkü. İnsanın kitabın başında yer alan Ömer Hayyam'ın iki dörtlüğünü hiç durmadan okuyası geliyor."

Bülent ATUK /Mühendis (1965)- Ankara

"İnsanlık onurumu hiçe sayan bir ayrımcılık ve cezalandırma yapıldı. Kendimi çok aşağılanmış hissettim. Zaten fiziksel olarak doğuştan yüzde 45 engelli bir insanın morali ve dayanımı da çok yüksek olamayacağından moral ve yaşam şartları olarak daha da kötü bir duruma itildim ve intiharı düşündüm. Geceleri sıçrayarak uyanıyordum. Her sabah işe sanki ben değil de cenazem gidiyordu. İşe gitmek yerine ölmeyi tercih edecek kadar kötü hissediyordum. İstifa etmeyi düşünüyordum sürekli ama gelecek kaygısı nedeniyle dayanmak zorundaydım. Kullandığım ilaçların hiçbir faydası olmuyordu. Ömrümde ağzıma koymadığım sigaranın tiryakisi olup çıktım günde iki paket yetmez oldu..."

Yapılan mobbingin özü: Zeki, başarılı olan kişiye bizden değilsin diye dışlama...

Ayten AKTAŞ / Mühendis (1968)- Ankara

"Alevi olmama bu kadar antipatiyle. hatta düşmanca yaklaşılacağı yaklaşılacağı hiç aklıma gelmezdi. Din, hak (özellikle de kul hakkı), insan hakları söylemlerini dillerinden düşürmeyenlerin bana yaptıklarını hangi insani ve dini çerçeveye sığdıracaklarını merak ediyor, planlı ve organ ize çalışmaları sırasında nasıl bir canlı türüne büründüklerini görememelerine şaşırıyordum."

"Kendilerinin dini inanç yorumlarına göre, keyfi karar ve hareketleriyle, her türlü ayrımcılığı yaparak (özellikle Alevi -Sünni, namaz kılan- kılmayan, siyasi) dini inançlarıma ve haklarıma tacizlerde bulundular."

"Siz Aleviler namaz kılmazsınız." diyerek inancıma hakaret ve sorgulamada bulundu."

"Hakkımın tek zerresini dahi helal etmiyorum."

Mehmet ALTINÖZ /Mühendis (1968)-Hatay

"Güvence süremin sonuna kadar çalışmayı arzu ettiğimi söyledim. Kürşat Bey iyi düşünmemi, İl Müdürü'nün 'Teşvikten yararlanarak ayrılmamın benim kurtuluşum olacağını söylediğini' ifade etti."

"Şeker hastası oluşum, hastalığımın seyrinin gelecekte kötü/eşebileceği yönündeki endişem, eşimin de kanser hastası olması gibi durumları göz önüne alarak, uygulanan psikolojik taciz nedeniyle, sürgün tehdidi altında görevimden zorunlu olarak büyük bir üzüntüyle ayrıldım."

Murat HAKAN /İK Uzmanı (1960)-Aksaray

 

Bu Haber 2526 defa okunmuştur.
MUSTAFA AKGÜL´Ü KAYBETTİK
BEKİR ÖZTOPRAK AMELİYAT OLDU
HATİCE G.ŞAHMAN 2018 EDEBİYAT TA
İRFAN ÇAKIR VEFAT ETTİ
RECAİ SAYAR´IN ANNESİ VEFAT ETTİ
İ.HAKKI ALPTÜRK AMELİYAT OLDU
NURETTİN ÖZAYDINLIK VEFAT ETTİ
ÖMER ÜSTÜNER´İN BABASI VEF
ŞEHİDİMİZİ ANIYORUZ
SAFRAN TADINDA BİR ROTA
İSMAİL TOSUN VEFAT ETTİ
YÜCEL ÇALIKLI VEFAT ETTİ
ŞAHİN´LERİN ANNESİ VEFAT E
MEHMET KAYA VEFAT ETTİ
MUSTAFA SOYLAR ANNESİNİ KAYBETTİ
ORHAN GÖKSUDELİK VEFAT ETTİ
BERİL´İ KAYBETTİK
HASAN TAŞAN VEFAT ETTİ
LEYLA DAĞKILIÇ´IN ANNESİ VEFAT E
ÖDÜL TÖRENİMİZ MEDYADA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!