BİR “ÖZGÜR İNTERNET” MASALIBİR “ÖZGÜR İNTERNET” MASALI

Tarih: 2012-05-09

 

ShiftDelete.Net‘in bünyesindeki SDN Forum, bir üye tarafından forumda paylaşılan Youtube videosu nedeniyle mahkeme kararı ile kapatılıyor.

Olay, Shiftdelete.net’in yayın koordinatörü Hakkı Alkan tarafından Twitter aracılığı ile  duyuruldu.

Forum üyelerinden birisi tarafından paylaşılan video üzerine MÜYAP yetkilileri yayın haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvuruyorlar ve  günde yüz binin üzerinde  ziyaretçisi bulunan sitenin kapatılmasına karar veriliyor. Üstelik forum ekibi kendilerine bildirilen videoyu 15 dakika içerisinde siteden kaldırmalarına rağmen.

Hakkı Alkan SDN’de yaptığı duyuruda olayı şöyle anlattı;

“Bu sabah forum sunucularımızı barındıran Data Center’dan arıyorlar; “Elimize mahkeme kararı ulaştı, forum sunucularınızı kapatmak zorundayız” diyorlar.

Şaka zannediyoruz ama iş ciddi. Nedenini soruyoruz.

Forumda YouTube üzerinden paylaşılan bir video klip yüzünden olduğunu söylüyorlar. Mahkemeye kapattırma talebinde bulunan kurum Mü-Yap.

Geçmiş yazışmalara bakıyoruz. Gerçekten de üyelerimizden birisi,YouTube‘da beğendiği bir video klibi paylaşmış. Altını çizerek söylüyorum: video, ShiftDelete.Net sunucularında değil, YouTube’da.

Peki biz ne yapmışız?

Asıl muhattap YouTube aslında ama biz yine de e-posta üzerinden 15 dakika geçmeden videonun embed kodlarını kaldırmışız.

Mart ayında gerçekleşen bu hadisenin üzerinden epey zaman geçiyor ve elimize bu mahkeme kararı ulaşıyor. Mü-Yap‘ı arıyorum, ilgili birimin yöneticisi “Kendi içlerinde teknik bir sorun olabileceğini, o nedenle ihbar e-postasına verilen yanıtı tekrar göndermemizi, durumu yeniden değerlendireceklerini” belirtiyor."

Hakkı Alkan yazısının sonunda forumun kapatılması durumunda ilgili kurumlarla yaptıkları yazılı görüşmeleri yayınlayacağı bilgisini  de okuyucuları ile paylaşıyor.

Türkiye’nin internet ve teknoloji alanında en önemli forumları arasında yer alan SDN Forum’un yöneticilerinin hiçbir kusurunun olmamasına rağmen, sıradan bir olay nedeniyle kapatılması; Türkiye’nin “Özgür İnternet” ve “Bilişim Hukuku” konularında kat edeceği yolun ne kadar zor ve uzun olacağının bir göstergesi.

Site kapatmak tek çözüm olmamalı.


Bu olay nedeni ile ShiftDelete.Net ‘e geçmiş olsun diyoruz.

Bu Haber 2253 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!