7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BAŞBAKAN VE 5 BAKAN TAZMİNAT ÖDEYECEKBAŞBAKAN VE 5 BAKAN TAZMİNAT ÖDEYECEK

Tarih: 2012-05-21

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 5 bakan ve 2 bürokratın Eti Alüminyum AŞ’nin özelleştirilmesine ilişkin yargı kararlarını uygulamaması nedeniyle verilen tazminat cezasının gerekçesi belli oldu.

Gerekçeli kararda, Erdoğan ve söz konusu bakanların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ’nde (AİHS) yer alan, yargı kararlarının uygulanmasına dair hükümleri ihlal ettikleri belirtildi. 
Erdoğan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla Eti Alüminyum AŞ özelleştirilerek, Ce-Ka isimli şirkete satıldı. TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası da bu satışa dair Danıştay’a üç ayrı dava açtı. Danıştay odayı haklı bularak özelleştirme sürecini durdurdu. Ancak Danıştay’ın verdiği kararlar idare tarafından uygulanmadı. 

Tazminat ödeyecekler 
Bunun üzerine oda, Özelleştirme Yüksek Kurulu Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin kurul üyeleri, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eski Sanayi Bakanı Ali Çoşkun ile bürokratlar Metin Kilci ve Ahmet Aksu hakkında ‘yargı kararlarını uygulamamaları sebebiyle’ 10 bin TL’lik tazminat davası açtı. Davaya bakan Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, Erdoğan, 5 bakan ve iki bürokratı 27 Mart 2012 tarihinde tazminata mahkûm etti. 

Uygulamak zorunlu 
Davanın gerekçeli kararı geçen hafta taraflara tebliğ edildi. Mahkemenin gerekçeli kararında çarpıcı değerlendirmeler yapıldı. Gerekçeli kararda, yasama, yürütme ile idarenin, mahkeme kararlarına uymak zorunda oldukları altı çizildi. 
Mahkemenin gerekçeli kararının sonuç bölümünde de şu değerlendirme yapıldı. “Davalıların yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarını uygulamadıkları gibi uygulanması yönünde sonuç alıcı uğraş içine girmedikleri, yargı kararlarını uygulamayan davalıların Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ’nde yer alan, yargı kararların uygulanmasına ilişkin hükümleri ihlal ettikleri, böylece davacı tüzelkişiliğin sosyal kişilik değerlerine zarar verdikleri anlaşılmıştır.”

Bu Haber 1609 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!