Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
HALKBANK’A DA ARAPLAR TALİPHALKBANK’A DA ARAPLAR TALİP

Tarih: 2012-05-25

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet fonları Abu Dhabi Investment Authority ve Mubadala, Halkbank için nabız yokluyor. Abu Dhabi Investment, Mubadala için yarıştan çekilirken Körfez fonunun Halkbank'ın blok satışı için 10 milyar doları gözden çıkardığı belirtiliyor.

Vatan gazetesinden Ufuk Şanlı'nın haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet fonları Abu Dhabi Investment Authority ve Mubadala, kamu devi Halkbank'ı satın almak için Ankara'da nabız yokluyor. 627 milyar dolar büyüklüğe sahip Abu Dhabi Investment Authority kısa süren temasların ardından yarıştan kardeş kuruluşu Mubadala lehine çekildi. 50 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip olan Mubadala'nın üst düzey yöneticilerinin son 6 ay içinde birçok defa İstanbul ve Ankara'ya geldiği belirtiliyor. Bankacılık kaynakları Arap fonun, Halkbank için 10 milyar doları gözden çıkarabileceği görüşünde. Hisselerinin yüzde 25'i İMKB'de işlem gören Halkbank'ın piyasa değeri 8.5 milyar dolar seviyesinde.

Küresel ekonomik krize rağmen sergiledikleri yüksek performans ile dünya devlerini bile hayrete düşüren Türk bankalarına yabancı ilgisi sürüyor. Dexia Grubu'nun satışa çıkardığı Denizbank ile Katarlı NBQ ve Rus Sberbank ilgilenirken, sektördeki bir başka bankaya Körfez'den talipli çıktı. Abu Dhabi devlet fonu Mubadala'nın Halkbank'ın blok satışı için Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunduğu öğrenildi. 48 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip olan Arap fonun uzun zamandır Türk bankacılık sektörünü yakından izlediğini aktaran kaynaklar, "Halkbank'ın yüzde 75'i Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) elinde bulunuyor. Arap yatırımcılar blok satış yapılması konusunda son derece istekli. Bu konuda son kararı Ankara verecek" değerlendirmesinde bulundu.

Türk bankalarında 'Arap Baharı'

Türk bankacılık sektörüne Körfez sermayesinin ilgisi son yıllarda ciddi anlamda arttı. Kuveyt'in ikinci büyük bankası National Bank Of Kuwait (NBK) 2007'de Turkish Bank'ın yüzde 40'ını satın alarak ülkeye adım attı. Hemen ardından Ülker ve Boydak Grubu'nun ortak yönetimindeki Türkiye Finans Katılım Bankası'nın çoğunluk hisselerini 1 milyar 80 milyon dolara satın aldı. Lübnan'ın en büyük bankası olan Bank Audi, 14 yıl aradan sonra Türkiye'de sıfırdan bankacılık lisansı alan ilk banka oldu.T Bank'ı Türk Telekom'un sahibi Oger Telecom aldı. Arap Baharı'nın son halkası ise Kuveytli Burgan Bank oldu. Geçtiğimiz ay Eurobank Tekfen Bank'ı satın alan Kuveytliler, Türkiye'de ticari bankacılık alanında büyümeyi hedefliyor.

Bu Haber 2865 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!