CUMHURBAŞKANININ SLİKON VADİSİ İZLENİMLERİCUMHURBAŞKANININ SLİKON VADİSİ İZLENİMLERİ

Tarih: 2012-05-25

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Microsoft'u da ziyaret ederek, burada Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Silikon Vadisi ziyaretine ilişkin olarak “Esas amacım, teknolojinin yurdu olan bu merkezleri yerinde görmek ve dünyayı değiştiren sosyal medya organlarının bulunduğu bu tekno-parkta yaptığımız bağlantılar sayesinde Türkiye'nin bilişim ve teknoloji alanında geleceğine katkıda bulunmak” dedi 

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'deki gençlere bu gezi ile istikamet vermek istediklerini ve Türk gençlerinde teknolojiyi uzaktan seyretme değil, üretimine katkıda bulunmaları konusunda bir uyanışa sebep olma çabası güttüklerini belirtti.  

BAŞARILARIN TÜRKİYE’YE AKTARIMI KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ ÇABALARI

Dünya devi olan bu şirketlerde çok sayıda Türk gencinin çalıştığını görmenin gurur verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Onların başarılarını aynı zamanda Türkiye'ye aktarmaları konusunda ne tür iş birliği yapabileceğimizi konuştuk” dedi. 

VENTURE CAPİTAL FİRMALARINA: “GELİRSENİZ KAZANAN SİZ OLURSUNUZ”

Ziyareti sırasında, “Venture Capital” diye tabir edilen büyük yöneticiler ile görüşmesinde, kendileriyle milyon hatta milyarlık rakamlara çıkan yatırımların Türkiye'ye de yönlendirmeleri konusunu konuştuklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Sanayi Bakanımız ve TÜBİTAK Başkanımız ile birlikte onlara teşviklerimizi anlattık. Aynı zamanda onların bulundukları yerlerden de Türkiye'ye yapabilecek yardımları olduğunu gördüm, Türkiye'ye gelmek isteyenlere de, ister gelin ister gelmeyin, ancak ülkemiz sizin için daha cazip, gelirseniz, kazanan siz olursunuz dedik” diye konuştu. 

“YURT DIŞINDA ÇALIŞAN TÜRKLERİN BAZEN BULUNDUKLARI YERDE KALMALARI DAHA FAYDALI”

Açıklamasında, “Biz nerede kıymetli bir Türk görsek, hemen Türkiye'ye gel deriz, bazen bu insanlar konumu gereği bulundukları yerlerde kaldıklarında da daha faydalı olabilirler” diyen Cumhurbaşkanı Gül, dünyayı dönüştürme kabiliyetine sahip kurumlarda Türk bilim adamlarının üst düzey görevlere gelmesinin büyük önem taşıdığına vurguladı. 

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ZİYARETLERİNDE VERDİĞİ MESAJ

Gerçekleştirdiği ziyaretlerde, “Türkiye'nin geleceği adına gençlerimizin yüksek teknoloji geliştirme konularına yönelmesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve gençlerimizi bu alanda cesaretlendirme'' konusunda mesaj vermeyi hedeflediğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, daha gelişmiş bir toplum olabilmenin yolunun teknolojide gerçekleştirilecek büyük hamlelere bağlı olduğunu belirtti. 

“BÜYÜK FİRMALAR ÜLKEMİZİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Silikon Vadisi ziyaretlerimde şunu gördüm ki, büyük şirketler ülkemizi çok yakından takip ediyorlar. Türkiye'nin genç nüfusunun nasıl bir kaynak olduğunun farkındalar. Birçoğunun Türkiye Ofisi var, olmayanlar da açma çabasında. Fatih Projesini ne kadar detaylı ve heyecanlı takip ettiklerini görmek beni şaşırttı doğrusu” dedi. 

CUMHURBAŞKANI GÜL, GOOGLE’IN SÜRÜCÜSÜZ ARABASINI ANLATTI

Silikon Vadisi'nde Google, Apple, Facebook, Microsoft gibi sosyal medya ve bilgisayar devlerinin bulunduğu bölgenin artık bir fabrika şehrine dönüştüğünü, bacalı fabrikalardan daha fazla bu kurumlarda çalışanın bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Google'ın üzerinde çalıştığı sürücüsüz çalışan arabayı da Google Yöneticisi Sergey Brin'in teklifi üzerine denediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, henüz son halini almamış araba için: ''Otoban yolda 80 mile (130 kilometreye) kadar çıktık, hâkimiyet tamamen otomatik beyinde idi, önümüzde yavaş seyreden bir kamyonu görünce bizim aracımız da kendiliğinden hızını düşürdü, sonra tekrar hızlandı. Gözleri hiç görmeyen bir âmâ insanın bile çok güvenle kullanabileceği üzere tasarlanmış bir araba, alanında çok iddialı” dedi. 

Google’ın icadı gözlüğü de denediğini de söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Üstünde bir ekran var, gözünüzü biraz yukarı kaldırdığınızda televizyon ekranı geliyor, bu ekrandan film bile seyredebiliyorsunuz” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, “Son yıllarda en çok konuşulan konular, girişimcilik, inovasyon, araştırma geliştirme konuları. Bunlar muhakkak bir netice verecektir” dedi. 

Bu Haber 1061 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!