DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRKÇE KLAVYE İÇİN YALVARMAYA GEREK YOKTÜRKÇE KLAVYE İÇİN YALVARMAYA GEREK YOK

Tarih: 2012-05-30

TÜRKÇE KLAVYE İÇİN APPLE’A YALVARMAYA GEREK YOK

Yurtsan ATAKAN/AKŞAM

Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkçe klavye için Apple İcra Başkanı Cook'a serzenişte bulunması olumlu tabii ki. Türkçe klavye sorununu bunca yıl, bıkmadan usanmadan gündeme getirmeye çalıştıktan sonra, yazdıklarımın boşa gitmediğini, Türkiye'nin en üst makamı tarafından benimsendiğini görmek gurur verici.
Ancak Apple'ın verdiği sözü samimi bulmak için ciddi kuşkularım var. Ben bu sözü çünkü bir yıl öncesinden de hatırlıyorum. Apple geçen yıl, haziran ayında Türkçe F klavye desteğinin IOS 5 işletim sistemiyle birlikte geleceğini açıklamıştı. Birkaç yazılımcının en fazla bir gününü alacak basit bir yazılım güncellemesi olan Türkçe klavye desteğinin kullanıma sunulması için aylarca beklemeye de gerek yoktu. Yoktu ama Türkçe klavye desteği aradan bir yıl geçmesine rağmen IOS 5'le de gelmedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sorunca Apple İcra Başkanı Tim Cook kem küm etmiş, haberim yok demiş. Türk ziyaretçilerden birinin elindeki iPad'i alıp incelediğinde, Türkçe karakterlerin ancak çeşitli canbazlıklarla yazılabildiğini görünce de, konuyla ilgilenip çözeceği sözünü vermiş.
Duy, işit, inanma... Türkiye'de satılan ilk iPhone'da olması gereken bir özelliği yıllar sonra yapacaklar da, kullanacağız. Aslına bakılırsa Cumhurbaşkanı Gül'ün serzenişte bulunmasına da gerek yoktu Türkçe klavye desteği için.
Yıllardır yazıyorum. Türkiye'de satılan cihazlarda Türkçe karakter desteğinin olmaması şirketlerin değil bizim hükümetlerimizin hatasıdır. Türk standartlarını desteklemeden Türkiye'de satılan bir ürün ayıplı üründür. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu ürünlerin Türkiye'ye girişine, Türkiye'de satılmasına izin vermemesi gerekir.
Çözüm basit. San Francisko'ya gidip serzenişte bulunmaya gerek yok. Sanayi Bakanlığı veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sorumluluklarını biraz ciddiye alsalar yetecek. Türkçe klavyeyi desteklemeyen mobil cihazların Türkiye'ye ithalatına izin vermezsin olur biter. Bakın bakalım o zaman üç kuruş için yıllardır ayak sürüyen tüm o markalar, bir günde çözüm üretiyorlar mı, üretmiyorlar mı?

Vizyon Vadisi
Yıllardır Silisyum Vadisi'nde çalışan bir arkadaşım, Cumhurbaşkanı'nın vadiyi ziyaretiyle ilgili gözlemlerini aktarıyordu, 'Son birkaç yılda devlet erkanını ve kamu yöneticilerini sık sık görmeye başladık Vadi'de. Keşke özel sektörümüzden, dev sanayicilerimizden de benzer bir ilgi olsa'...
Haklıydı. Keşke Başbakan'ımız, Cumhurbaşkan'ımız gibi özel sektörümüzün en tepe yöneticilerini de arşınlarken görsek Silisyum Vadisi'nin kaldırımlarını.
Ancak bunun için de tabii devlete, hükümete düşen görevler var. Türkiye'deki ortamı bilime, Ar-Ge'ye yatırım yapmaya elverişli hale getireceksin ki iş adamlarımız da emlakçılıktan daha fazla gelecek görüp teknolojiye yatırım yapsınlar.
Cumhurbaşkanı'nın Silisyum Vadisi ziyaretini basından görebildiğim kadarıyla yine klasik 'Türkiye'ye yatırım yapın' talepleriyle geçmiş.
Ben Abdullah Gül'ün bu önemli gezide, bu kadarıyla yetindiğine inanmıyorum. Oradaki görüşmelerde bunları dile getirmiş olması doğal ama eminim bu seyahatin ardından kafasında bambaşka düşünceler doğmuştur. Silisyum Vadisi'nden Türkiye'ye yepyeni ilhamlarla, devrimci bir vizyonla dönmüştür.
Abdullah Gül dönüş uçağında gazetecilerle saatlerce görüşmüş. Ancak bu saatler süren sohbetler ne yazık ki Silisyum Vadisi ziyaretlerinin açtığı ufuklar üzerinde değil klasik siyasi konular üzerinde dönüp dolaşmış. Ben bunda biraz İsmet Berkan'ın etkisi olduğundan kuşkulanıyorum. Uçakta büyük olasılıkla sohbeti siyasi konulara o çekmiş, diğer gazetecilere laf bırakmamıştır. Öte yandan Cumhurbaşkanı'nın Silisyum Vadisi ziyaretiyle ilgili en iyi, en fikir dolu yazıyı da İsmet Berkan'ın kaleminden okudum, o ayrı... 

Bu Haber 1046 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!