DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
MASAK: YABANCI YAZILIM TEHDİTMASAK: YABANCI YAZILIM TEHDİT

Tarih: 2012-06-02

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Daire Başkanı Kemalettin Kolutek, analiz yazılımında ABD ve İsrail'in öne çıktığını belirterek, ülke içinde kullanılan  yazılımların  yabancı  menşeli  olmasının Türkiye için bir tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. 


Kolutek, TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu'na mali suçlar, karapara ile mücadele ve ekonomik  güvenlik konularında alınan tedbirlerle ilgili bir rapor sundu. 

Kolutek, yazılımların yabancı menşeli olmasının Türkiye için bir tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin ulusal yazılımsistemlerinin üretilmesinin önemine işaret eden Kolutek, dünyada analiz yazılımında ABD ve İsrail'in öne çıktığını kaydetti. 

Karapara ile mücadeleyi MASAK'ın yaptığını hatırlatan Kolutek, karapara ile mücadelenin 50 ayrı suça tekabül ettiğine dikkati çekti. Kolutek, bunlar içinde bilişim yoluyla gerçekleştirilen karapara aklama yöntemlerinin giderek arttığını ve bunlarla mücadelenin bir mali istihbarat esasıyla yürütüldüğünü vurguladı. 

Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Kesik de yerli yazılım konusunda büyük yatırımlar yaptıklarını, dışarıdan yazılım almak yerine yerli yazılım ürünlerini tercih ettiklerini bildirdi. 

Kesik, ''Hatta bakanlık içinde kendimiz yazılım geliştiriyoruz ve kamu idarelerine bunu veriyoruz. Kamu idarelerinin bu ürünleri bir kere önemsemesi gerekiyor. Sektörde aynı ürünü 50'ye de alabiliyorsunuz, 5'e de alıyorsunuz. Bu sektör biraz farklı işliyor'' dedi. 

Komisyona sunulan raporda, şu görüşlere yer verildi: 
''Ekonomik verilerin elde edilmesi, analiz edilmesi ve izlenmesi kabiliyetlerini haiz birçok yazılım da mevcuttur. Bu yazılımlar, güvenlik sağlama açısından bir fırsat olarak ortaya çıkmaktadır. Yazılımların çoğunun yabancı menşeli firmalar tarafından üretiliyor olması tehdit olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda yerli üretimi teşvik edici ve ilgili kamu kurumları eli ile çözümler üretilmesi milli güvenlik açısından yerinde olacaktır.

Ülkemizin finansal ve ekonomik güvenliğini tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesi suç işleyerek elde edilen gelirlerin muhtelif işlemlere tabi tutularak ekonomiye dahil edilmesidir. Suç gelirlerinin ekonomiye aktarılması ve terörün finansmanı göz önünde bulundurulduğunda, bu durum ekonomik alandaki etkileri başta olmak üzere genel ülke güvenliği açısından da ciddi sorunlar oluşturmaktadır. 

Ekonomik ve finansal güvenliği sağlamanın en etkin yolu ekonomik ve finansal işlemleri, paranın yer değişimini iyi izleyebilmek ve bu işlemler içerisindeki anomalileri doğru ve zamanında tespit edebilmektir. Ekonomik ve finansal güvenliğin sağlanması amacı ile kullanılabilecek ve bu alanda fırsat olarak değerlendirilebilecek birçok bilişim aracı mevcuttur.''

Bu Haber 1303 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!