MASAK: YABANCI YAZILIM TEHDİTMASAK: YABANCI YAZILIM TEHDİT

Tarih: 2012-06-02

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Daire Başkanı Kemalettin Kolutek, analiz yazılımında ABD ve İsrail'in öne çıktığını belirterek, ülke içinde kullanılan  yazılımların  yabancı  menşeli  olmasının Türkiye için bir tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. 


Kolutek, TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu'na mali suçlar, karapara ile mücadele ve ekonomik  güvenlik konularında alınan tedbirlerle ilgili bir rapor sundu. 

Kolutek, yazılımların yabancı menşeli olmasının Türkiye için bir tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin ulusal yazılımsistemlerinin üretilmesinin önemine işaret eden Kolutek, dünyada analiz yazılımında ABD ve İsrail'in öne çıktığını kaydetti. 

Karapara ile mücadeleyi MASAK'ın yaptığını hatırlatan Kolutek, karapara ile mücadelenin 50 ayrı suça tekabül ettiğine dikkati çekti. Kolutek, bunlar içinde bilişim yoluyla gerçekleştirilen karapara aklama yöntemlerinin giderek arttığını ve bunlarla mücadelenin bir mali istihbarat esasıyla yürütüldüğünü vurguladı. 

Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Kesik de yerli yazılım konusunda büyük yatırımlar yaptıklarını, dışarıdan yazılım almak yerine yerli yazılım ürünlerini tercih ettiklerini bildirdi. 

Kesik, ''Hatta bakanlık içinde kendimiz yazılım geliştiriyoruz ve kamu idarelerine bunu veriyoruz. Kamu idarelerinin bu ürünleri bir kere önemsemesi gerekiyor. Sektörde aynı ürünü 50'ye de alabiliyorsunuz, 5'e de alıyorsunuz. Bu sektör biraz farklı işliyor'' dedi. 

Komisyona sunulan raporda, şu görüşlere yer verildi: 
''Ekonomik verilerin elde edilmesi, analiz edilmesi ve izlenmesi kabiliyetlerini haiz birçok yazılım da mevcuttur. Bu yazılımlar, güvenlik sağlama açısından bir fırsat olarak ortaya çıkmaktadır. Yazılımların çoğunun yabancı menşeli firmalar tarafından üretiliyor olması tehdit olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda yerli üretimi teşvik edici ve ilgili kamu kurumları eli ile çözümler üretilmesi milli güvenlik açısından yerinde olacaktır.

Ülkemizin finansal ve ekonomik güvenliğini tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesi suç işleyerek elde edilen gelirlerin muhtelif işlemlere tabi tutularak ekonomiye dahil edilmesidir. Suç gelirlerinin ekonomiye aktarılması ve terörün finansmanı göz önünde bulundurulduğunda, bu durum ekonomik alandaki etkileri başta olmak üzere genel ülke güvenliği açısından da ciddi sorunlar oluşturmaktadır. 

Ekonomik ve finansal güvenliği sağlamanın en etkin yolu ekonomik ve finansal işlemleri, paranın yer değişimini iyi izleyebilmek ve bu işlemler içerisindeki anomalileri doğru ve zamanında tespit edebilmektir. Ekonomik ve finansal güvenliğin sağlanması amacı ile kullanılabilecek ve bu alanda fırsat olarak değerlendirilebilecek birçok bilişim aracı mevcuttur.''

Bu Haber 1548 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!