7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ACİL YARDIMA SMS UYGULAMASIACİL YARDIMA SMS UYGULAMASI

Tarih: 2012-06-09

 

Hızır bir mesajla koordinatınıza gelecek.

Acil yardım numaralarına kısa mesaj (SMS) göndererek yardım istenebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), Elektronik Haberleşme Sektöründe Acil Yardım Çağrı Hizmetlerine İlişkin Yönetmeliği, Resmi Gazete de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, elektronik haberleşme sektöründe acil yardım çağrı hizmetlerine ilişkin olarak işletmecilerin yükümlülükleri ve kullanıcıların acil yardım çağrı hizmetlerine erişimine yönelik usul ve esasları kapsıyor.

Kamu kullanımına açık telefon hizmeti sunan ve kullanıcılara ulusal numaralandırma planında yer alan numaralara doğru arama yaptırabilen işletmeciler, iletilecek adres veya konum bilgisine göre, kullanıcılarının Acil Çağrı Merkezi'ne (AÇM) ücretsiz erişebilmesini sağlayacak.

Acil Yardım Çağrı Hizmeti'ne (AYÇH) erişim sağlama yükümlülüğü getirilen ve kullanıcılarına kısa mesaj hizmeti (KMH) veren işletmeciler, dolaşım yapanlar hariç, kullanıcılarının AÇM'lere, AYÇH numaraları aracılığıyla herhangi bir ücret ödemeden KMH ile erişebilmesini sağlayacak.

GSM ve IMT-2000/UMTS işletmecileri, SIM kartsız yapılan acil yardım aramalarını, AÇM'ye iletecek.

KONUM VERİSİ 1 YIL SAKLANACAK

Yönetmelik kapsamında AYÇH'lere erişim sağlama yükümlülüğü getirilen işletmeciler, kullanıcılarının, AYÇH'yi araması durumunda, söz konusu numaraya ilişkin adres verisini çağrı yapıldığı esnada AÇM'lere ücretsiz olarak sağlayacak.

AÇM'lere ilettikleri adres veya konum verilerini 1 yıl süreyle saklayacak olan işletmeciler, ilettikleri adres veya konum verilerinin doğruluğu veya hassasiyeti konusunda kullanıcılar arasında ayrım gözetmeyecek. Adres veya konum verisi sağlanmasına ilişkin yükümlülükler, SIM kartsız acil yardım çağrıları için de geçerli olacak.

Konum verisi göndermekle yükümlü işletmeciler, bugünden itibaren en geç 1 yıl içerisinde, tüm acil yardım çağrıları için, il ve ilçe merkezlerinde ortalama 2 kilometrekareden, diğer yerlerde ortalama 10 kilometrekareden daha küçük alana karşılık gelecek konum verisini ve belirtilen alanın en az ortalama yüzde 90 ihtimalle arayanın arama yaptığı noktayı içermesini sağlayacak.

Yönetmeliğin yayımından itibaren en geç 5 yıl içerisinde tüm acil yardım çağrıları için il ve ilçe merkezlerinde ortalama 1 kilometrekareden, diğer yerlerde en fazla ortalama 6 kilometrekareden daha küçük alana karşılık gelecek konum verisini ve belirtilen alanın en az ortalama yüzde 90 ihtimalle arayanın arama yaptığı noktayı içermesini sağlayacak.

İşletmeler ortalama alan değerlerini, her bir AYÇH numarası bazında ayrı ayrı olmak üzere ocak, nisan, temmuz, ekim aylarının son gününe kadar geçmiş 3 aya yönelik olarak ölçerek BTK'ya gönderecek.

DUYMA - KONUŞMA ENGELLİ VATANDAŞLAR ACİL YARDIM HİZMETİNE ULAŞACAK

BTK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, yönetmelik ile acil yardım numaralarına kısa mesaj (SMS) göndermek mümkün olacak. Bu özellikle duyma veya konuşma engelli vatandaşların acil yardım hizmetlerine ulaşımını sağlayabilecek çok önemli bir adım olacak.

Daha önce 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat kısa numaraları ile kısıtlı olan arayanın adresi/yaklaşık yeri bilgisinin acil çağrı merkezine iletilmesi, artık tüm acil yardım çağrı hizmeti veren kuruluşlar için geçerli olacak. Aramanın sabit bir şebekeden gelmesi halinde, talep eden tüm acil çağrı merkezlerine, arayan kişinin kayıtlı posta adresinin yanı sıra o adrese karşılık gelen coğrafi koordinatları da iletilecek.

Acil yardım çağrı hizmeti sunan Emniyet Genel Müdürlüğü, İtfaiye Teşkilatı ya da Sağlık Bakanlığı gibi kuruluşların karşılaştıkları önemli sorunlardan biri olan çağrının geldiği adresi hızlı bir şekilde bulamama sorunu çözülmüş olacak.

Mobil şebekelerden başlatılan acil yardım çağrılarında, arayanın yaklaşık yerinin tespiti ve ilgili acil çağrı merkezine iletilmesi hizmetinin verilmesi için işletmecilerin yapması gereken hazırlıklar 5 yıl içinde tamamlanacak.

Yönetmelik ile SIM kartsız yapılan 112 aramalarında, arayanın IMEI numarasının tamamını veya bir bölümünü içerecek şekilde ''arayan numara bilgisi'' oluşturulması ve acil çağrı merkezlerine iletilmesi işletmeciler açısından zorunlu olacak. Bu sayede 112 merkezlerinin kendilerini SIM kartsız olarak arayanlara ilişkin bazı kayıtları tutmaları ve yaklaşık yer bilgisine erişmesi mümkün olacak.

 

AA

Bu Haber 1255 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!