BUNLAR HAPİSHANELERİ ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN MİBUNLAR HAPİSHANELERİ ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN Mİ

Tarih: 2012-06-19

Bianet İnternet Sitesinde Mine Şirin İmzalı ilginç bir yazı yayınlandı.

Şanlıurfa Hapishanesinde meydana gelen olayların Hapishanelerin özelleştirilmesine yönelik bir eylem olarak nitelendirilen yazıda; “Hapishaneler yetersiz diyor devlet, kendini de mağdur ilan edercesine, suçlulara hapishane yetiştiremiyoruz dercesine. Oysa hapishanelerin özelleştirilmesi için bu koşulların bizzat devlet eliyle yaratılması gerekiyor.” Deniyor.

Mine Şirin’in yazısının can alıcı bölümünü yorumsuz olarak bilginize sunuyoruz;

“1997 yılında Adalet Bakanı Oltan Sungurlu iş dünyasına  ''Cezaevi kurun. İçindeki mahkûm başına, bugün için aylık 50 milyon lira vermeye hazırım'' diye seslenmişti. 2007 yılında ise Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, cezaevlerinin özelleştirilmesine hız verileceğini açıklamıştı.

İTO Meclis üyesi, Mithat Ünlü ise yaptığı bir konuşmada,"Ya hapishaneler fabrikaların bahçesine ya da fabrikaların makinelerini hapishanelerin bahçesine taşımalıyız. Hapishaneye katil giren vatandaş katil çıkmamalı... Bu gün ABD'de örnekleri var. Bilançoları açıklanmayan ama en yüksek kar eden bu tür hapishane fabrikalarıdır" deyivermişti. Aynı konuşmada mahkûmlara asgari ücretin 1/5 oranında bir ücret verilmesinin de yeterli olduğunu söyledi.”

Bütün bunlar dile getirilirken yurtdışındaki özel hapishaneler referans alınmaktaydı. Oralardaki hapishanelerin durumu hakkında ise şunlar dikkati çekiyor.

Öncelikle özel hapishane girişiminde bulunan şirketler olarak IBM, Boeing, Motorola, Microsoft, Dell, Hewlett Packard, Intel, Pierre Cardin ve Sodexho göze çarpıyor.

Özelleştirme için aranan şartlardan biri hapishanelerde yüzde 90-95 doluluk şartının aranması.

Diğer dikkat çeken uygulama ise mahkûmların haftada 6 gün, ayda yaklaşık 40 TL (20$) bir ücret karşılığında çalıştırılması.

Öte yandan özel hapishanelerde, mahkûmların kurallara uymadığı gerekçesiyle mahkûmiyet süresi sürekli uzatılıyor.

Bir yandan da ceza yasalarının daha da ağırlaştırılması şirketler tarafından gündeme geliyor. Cezaevlerinde özel şirketlerin ücretli kurslar açması da konunun diğer bir tarafı.

Türkiye'de hapishanelerin özelleştirilmesi ile yaşanacaklar için ise bu örnekler sadece başlangıç olabilir. Sonuç olarak hapishaneler 50 milyar doları aşan büyük bir ekonomi olarak özel sektörü iştahlandırıyor. Türkiye de ise bu iştahın tüm vahşetiyle yaşanacağı ortada. “

 

Bu Haber 1518 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!