DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ: MUSTAFA KOŞARGELİRBİLİNÇLİ TÜKETİCİ: MUSTAFA KOŞARGELİR

Tarih: 2012-06-19

Mustafa Koşargelir Arkadaşımız 2000-2002 yılları arasında Kahramanmaraş’ta Pazarlama Müdür Vekilliği görevini yürüttü.

2005 yılının başlarında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Şef olarak geçti. Şu anda Derneğimiz Kahramanmaraş İl Temsilcisi.

O, Kahramanmaraş’taki Telekomcuların sorunlarını çözmek için Koşar-Gelirr. Kahramanmaraş dışındaki Telekomcuların Kahramanmaraştaki sorunlarına Koşar Gelir… Ve en önemlisi haksızlıkların, adaletsizlikleri çözmek için Koşar Gelir….

Mustafa Koşargelir, bir süre abone olacağını taahhüt ederek TT Net’ten Modem alır. Aboneliğini kendi isteği ile iptal ettirir. Tüm borçlarını öder. TT Net adına fatura çıkarmadan, alacağı rıza ile ödemesini  istemeden direk icra trakibi başlatır.

Bunun üzerine Mustafa Koşargelir TT İl Müdülüğüne gider, görevlilerle tartışır. Daha sonra İl Telekom Müdürü ile konuşur atışır.

Uzun yıllar çalıştığı, hizmet ettiği, kurumda kendisine yapılan muameleye dayanamaz. Maruz kaldığı muamele, Pazarlama Müdürlüğü yaptığı dönemde yerleştirmeye çalıştığı “Müşteri Herşeyimizdir.” Anlayışı ile bağdaşmamaktadır.

Mustafa Koşargelir,  ''Tüketici Sorunları Hakem Heyeti''ne başvurarak TT Net’ten  iletişim hizmeti satın aldığını ve bir süre sonra bunu iptal ettirdiğini, daha sonra kendisine taahhütnameden doğan 178,50 TL'lik fark ücreti tahakkuk ettirildiğini ancak kendisine tebligat yapılmadan avukatlık ücretiyle birlikte icra işlemine de başladığını belirterek, firmadan şikayetçi oldu. 

Koşargelir, başvurusunda cep telefonuna gelen mesajla icra takibi başlatıldığını öğrendiğini ve ilgili firmaya itiraz etmesine rağmen kendisine herhangi bir cevap verilmediğini belirtti. 

Konuyu inceleyen heyet ilk olarak ilgili firmadan savunmasını talep etti. Firma da savunmasında, ''Şikayetçi, kampanya süresi içerisinde taahhüt ettiği süre dolmadan aboneliğini, iptal ettirmek için tarafımıza başvuruda bulunmuştur. Taahhüt süresi dolmadan aboneliğini iptal ettirdiği için 178,50 TL tahakkuk ettirilmiştir. Bu miktarı ödemediği için kendisi hakkında icra takibi başlatılmıştır. Bu durum yasal mevzuata uygundur ve kişinin şikayet ve itirazı yersizdir'' ifadelerine yer verdi. 

Dosyayı inceleyen heyet, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22'inci maddesine göre 2012 yılı itibariyle değeri bin 161,67 TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvurunun zorunlu olduğu ve bir uyuşmazlık çıktığında öncelikle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurarak haklı olunup olunmadığının tespit edilmesi gerektiğini ve çıkan karar sonucuna göre icra işleminin başlatılması gerektiğine atıfta bulundu. 

Heyet, söz konusu firmanın haklı olup olmadığı henüz belli olmadığı halde icraya başvurduğu ve icra masrafını tüketiciye ödettirmeye çalıştığını, bunun da yasanın amir hükmüne aykırı olduğuna karar vererek 178,50 TL'ye eklenen 237,61 TL'lik icra masrafının tüketiciden alınamayacağına karar verdi. 
      
 Karar bir ilk

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir kararın Türkiye'de ilk kez alındığını ifade etti. Bin 161,67 TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvurulmasının zorunlu olduğunu belirten Tanrıverdi; ''Tüketici ile firma arasında parasal bir uyuşmazlık olduğuna göre firmanın heyete müracaat ederek haklı olup olmadığını tespit ettirmesi gerekiyor. Yani direk icraya başvuramaz. Söz konusu uyuşmazlık yasaya açık şekilde aykırı olduğu için firmanın talebini reddettik'' diye konuştu. 
Tanrıverdi, bu şekilde haksızlığa uğradığını düşünen tüketicilerin kendilerine başvurması çağrısında bulundu.

Mustafa Koşargelir arkadaşımızı bu “Örnek Müşteri (Tüketici)” tavrı ve aldığı  olumlu sonuçtan dolayı tebrik ederiz 

Bu Haber 1490 defa okunmuştur.
ŞEHİDİMİZ ELİF AKKAYA İÇİN PROJE
SAİT ÜÇGÜL VEFAT ETTİ
HATİCE G. ŞAHMAN´İN İLK ÖY
YUSUF SUHA ONAL VEFAT ETTİ
MEHMET COBAS´IN BABASI VEF
HALİL SAY VEFAT ETTİ
KADİR AKILLI VEFAT ETTİ
FAİK AKBAL´IN ANNESİ VEFAT ETTİ
RECEP TÜRK´ÜN ANNESİ VEFAT ETTİ
MUSTAFA ŞEN VEFAT ETTİ
O ARTIK DR.
ŞEHİDİMİZ ELİF GİZEM´İ ANDIK
OSMAN DEVEDAŞI VEFAT ETTİ
MUSTAFA ŞENLİ´NİN BABASI VEFAT E
OKTAY DEMİRCİOĞLU’NUN ANNESİ VEF
ELİF GİZEM AKKAYA İÇİN MEVLİD
A.CİHAN CEYLAN VEFAT ETTİ
NURHAN DEMİR VEFAT ETTİ
REMZİ YAVUZ VEFAT ETTİ
ARMAĞAN ÖZKAYA´NIN BABASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!