BİLİNÇLİ TÜKETİCİ: MUSTAFA KOŞARGELİRBİLİNÇLİ TÜKETİCİ: MUSTAFA KOŞARGELİR

Tarih: 2012-06-19

Mustafa Koşargelir Arkadaşımız 2000-2002 yılları arasında Kahramanmaraş’ta Pazarlama Müdür Vekilliği görevini yürüttü.

2005 yılının başlarında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Şef olarak geçti. Şu anda Derneğimiz Kahramanmaraş İl Temsilcisi.

O, Kahramanmaraş’taki Telekomcuların sorunlarını çözmek için Koşar-Gelirr. Kahramanmaraş dışındaki Telekomcuların Kahramanmaraştaki sorunlarına Koşar Gelir… Ve en önemlisi haksızlıkların, adaletsizlikleri çözmek için Koşar Gelir….

Mustafa Koşargelir, bir süre abone olacağını taahhüt ederek TT Net’ten Modem alır. Aboneliğini kendi isteği ile iptal ettirir. Tüm borçlarını öder. TT Net adına fatura çıkarmadan, alacağı rıza ile ödemesini  istemeden direk icra trakibi başlatır.

Bunun üzerine Mustafa Koşargelir TT İl Müdülüğüne gider, görevlilerle tartışır. Daha sonra İl Telekom Müdürü ile konuşur atışır.

Uzun yıllar çalıştığı, hizmet ettiği, kurumda kendisine yapılan muameleye dayanamaz. Maruz kaldığı muamele, Pazarlama Müdürlüğü yaptığı dönemde yerleştirmeye çalıştığı “Müşteri Herşeyimizdir.” Anlayışı ile bağdaşmamaktadır.

Mustafa Koşargelir,  ''Tüketici Sorunları Hakem Heyeti''ne başvurarak TT Net’ten  iletişim hizmeti satın aldığını ve bir süre sonra bunu iptal ettirdiğini, daha sonra kendisine taahhütnameden doğan 178,50 TL'lik fark ücreti tahakkuk ettirildiğini ancak kendisine tebligat yapılmadan avukatlık ücretiyle birlikte icra işlemine de başladığını belirterek, firmadan şikayetçi oldu. 

Koşargelir, başvurusunda cep telefonuna gelen mesajla icra takibi başlatıldığını öğrendiğini ve ilgili firmaya itiraz etmesine rağmen kendisine herhangi bir cevap verilmediğini belirtti. 

Konuyu inceleyen heyet ilk olarak ilgili firmadan savunmasını talep etti. Firma da savunmasında, ''Şikayetçi, kampanya süresi içerisinde taahhüt ettiği süre dolmadan aboneliğini, iptal ettirmek için tarafımıza başvuruda bulunmuştur. Taahhüt süresi dolmadan aboneliğini iptal ettirdiği için 178,50 TL tahakkuk ettirilmiştir. Bu miktarı ödemediği için kendisi hakkında icra takibi başlatılmıştır. Bu durum yasal mevzuata uygundur ve kişinin şikayet ve itirazı yersizdir'' ifadelerine yer verdi. 

Dosyayı inceleyen heyet, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22'inci maddesine göre 2012 yılı itibariyle değeri bin 161,67 TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvurunun zorunlu olduğu ve bir uyuşmazlık çıktığında öncelikle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurarak haklı olunup olunmadığının tespit edilmesi gerektiğini ve çıkan karar sonucuna göre icra işleminin başlatılması gerektiğine atıfta bulundu. 

Heyet, söz konusu firmanın haklı olup olmadığı henüz belli olmadığı halde icraya başvurduğu ve icra masrafını tüketiciye ödettirmeye çalıştığını, bunun da yasanın amir hükmüne aykırı olduğuna karar vererek 178,50 TL'ye eklenen 237,61 TL'lik icra masrafının tüketiciden alınamayacağına karar verdi. 
      
 Karar bir ilk

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir kararın Türkiye'de ilk kez alındığını ifade etti. Bin 161,67 TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvurulmasının zorunlu olduğunu belirten Tanrıverdi; ''Tüketici ile firma arasında parasal bir uyuşmazlık olduğuna göre firmanın heyete müracaat ederek haklı olup olmadığını tespit ettirmesi gerekiyor. Yani direk icraya başvuramaz. Söz konusu uyuşmazlık yasaya açık şekilde aykırı olduğu için firmanın talebini reddettik'' diye konuştu. 
Tanrıverdi, bu şekilde haksızlığa uğradığını düşünen tüketicilerin kendilerine başvurması çağrısında bulundu.

Mustafa Koşargelir arkadaşımızı bu “Örnek Müşteri (Tüketici)” tavrı ve aldığı  olumlu sonuçtan dolayı tebrik ederiz 

Bu Haber 1717 defa okunmuştur.
R.SALAY´I ŞEHADET YILDÖNÜMÜNDE A
ŞEHADETİNİN 25. YILINDA RAHMETLE
EDİRNE PTT’DEN BİR VEFA ÖRNEĞİ
ÖZDEMİR´LER UMUT´LARINI KAYBETTİ
ŞEHİT CENGİZ PULAT´I ANIYORUZ
FUAT DEMİR´İN BABASI VEFAT
NURAY VESEK´İN BABASI SEDAT PEKE
SEVGİ ÜN VEFAT ETTİ
MELİS YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETT
MEHMET ÖZDEMİR VEFAT ETTİ
AHMET ARAT VEFAT ETTİ
BAHTINUR ERSEN’İN BABASI VEFAT E
ALİ ATMACA´NIN BABASI VEFAT ETTİ
ÜMMET EREN VEFAT ETTİ
ZUHAL ÇELİK´İN ANNESİ VEFA
RAMADAN İLÇİKTAY AMELİYAT OLDU
ŞAKİR TALU VEFAT ETTİ
TARIK KORAY VEFAT ETTİ
ÖMER BAŞKURT VEFAT ETTİ
ATANUR YILMAZ YAZDI: GEÇMİŞE ÖZL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!