7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BİLİŞİM ARAŞTIRMACILARINA 2,5 MİLYON TL DESTEKBİLİŞİM ARAŞTIRMACILARINA 2,5 MİLYON TL DESTEK

Tarih: 2012-06-19

 

TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ile Fatih Projesi için bilişim alanında Ar-Ge projesi hazırlayan araştırmacılara 2.5 milyon liraya kadar destek verecek. Programa bireysel olarak, özel sektörle veya üniversitelerden birkaç isimle başvurulabilecek.

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çağrıya çıkarak, Fatih Projesi için bilişim alanında Ar-Ge projesi hazırlayan araştırmacılara 2.5 milyon liraya kadar destek vereceğini açıkladı. ‘BT01 FATİH Projesi Bilgi İletişim ve Teknolojileri Çağrı Programı’ ile Fatih Projesi kapsamında bilgi erişim ve yönetim sistemleri konusunda Ar-Ge projesi hazırlayan araştırmacıların küçük, orta ve büyük ölçekli projeleri desteklenecek.

Son başvuru tarihi 7 Eylül

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları (ARDEB) Başkan Vekili Doç. Dr. Necati Demir, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında Fatih Projesi’nde geliştirilecek yeni bilişim teknolojileriyle ilgili bir protokol imzalandığını ifade ederek, bu protokol kapsamında araştırmacıların destek mekanizmasından yararlanacağını söyledi.

Destek kapsamında üniversite-sanayi işbirliğini teşvik etmek amacıyla bu projelerde özel sektörün de yürütücü olarak yer alabileceğini anlatan Demir “Araştırmacılara önemli teşvikler verilecek. Araştırmacılar tek başına veya farklı üniversitelerden birkaç isimle veya özel sektörle biraraya gelerek bu programa başvurabilecekler. Program kapsamında yurt dışından evrensel araştırmacılar da Türkiye’ye getirilebilecek” dedi. Fatih Projesi’ne katkı verecek bilimsel projeleri desteklemenin temel amaçları olduğunu dile getiren Demir “Projeler tamamlandığında, sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilebilecek. Böylece Fatih Projesi, daha güçlü hale gelecek” diye konuştu. Demir, çağrıya son başvuru tarihinin 7 Eylül olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

ARAŞTIRMALARIN KAPSAMI GENİŞ TUTULDU

Eğitsel ağlar ve etkileşim: Öğretmen-öğrenci-veli etkileşimleri, içerik paylaşımı, eğitsel ağlar, sosyal eğitim platformları, eğitimde sosyal medya kullanımı, uzman/eğitmen bulma.

Arama teknolojileri: Dikey arama teknolojileri, soru cevaplama sistemleri, bilgi süzme ve analizi, öneri sistemleri, konu tanıma ve izleme.

Veri erişim ve analitiği: Veri madenciliği ve veri ambarı teknolojileri, kullanım analitiği, kişisel veri ve performans yönetimi, portföy geliştirme, metin sınıflandırma, özetleme, el yazısı tanıma, intihal tespit ve takip araçları.

Sistem desteği: Bulut depolama ve erişim, veri merkezleri ve dosya paylaşımı, önbellekleme.

e-öğrenme teknoloji ve uygulamaları: Oyun tabanlı öğrenme, mobil öğrenme uygulamaları, sanal gerçeklik öğrenme ortamları vs.

Bu Haber 1296 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!