DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İNTERNET GELİŞTİRME KURULU FAALİYETE GEÇTİİNTERNET GELİŞTİRME KURULU FAALİYETE GEÇTİ

Tarih: 2012-06-21

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde yedi üyeli “İnternet Geliştirme Kurulu” oluşturuldu.

İnternet Geliştirme Kurulu’nun kurulması, 1 Kasım 2011 Salı günlü Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de yer almış, daha önce mevcut olan 37 üyeli İnternet Kurulu’nun yeni atamalar yapılana kadar görevde kalması uygun görülmüştü. Bugün yapılan atamalarla, İnternet Kurulu fiilen tarihe karıştı.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanlığı’na daha önce de İnternet Kurulu’nun başkanlığını yürüten  Serhat Özeren atanırken, kurulun üyeliklerine Özeren’le birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Hukuk Müşaviri Cihan Kanlıgöz, Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Direktörü Leyla Keser Berber, Mutlu Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Mermerci, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Alkin, İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık getirildi.

655 Sayılı KHK’nin  29. maddesinde sürekli olarak görev yapacak yeni bir “İnterneti Geliştirme Kurulu” yapılandırılması öngörülmüş, aynı maddenin (6) no.lu bendinde kurulun görevleri şöyle tanımlanmıştı: “a) İnternet ortamının ekonomik, ticari ve sosyal hayat ile bilim, eğitim ve kültür alanında etkin, yaygın, kolay erişilebilir olarak kullanımını teşvik edecek politika ve strateji önerileri hazırlamak ve Bakana sunmak. b) Türk Kültürü, Türk Tarihi ve Türk Dünyasıyla ilgili bilgilerin internet ortamında daha fazla yer alması ve bunların tanıtılması hususunda çalışmalar yapmak, yaptırmak ve öneriler hazırlamak ve Bakana sunmak. c) İnternet ortamının güvenli, serbest, özgür ve faydalı kullanımı ile katma değer üretmesine yönelik öneriler hazırlamak ve Bakana sunmak. ç) Bakan tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.”

Yeni kurulan İnterneti Geliştirme Kurulu’nun, diğer yeni kurullarda olduğu gibi, üye sayısı yediyi geçemeyecek, üyelere kamu iktisadi teşebbüsleri yönetim kurulu üyelerine ödenen aylık ücretin %50′si ücret olarak ödenecek. Kurulun sekreterya işlerini ise Bakanlığın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı üstlenecek. Yeni kurul üyelerinin hangi hizmet birimi, kuruluş, kurum, üniversite, sivil toplum örgütü temsilcileri veya alanında uzman ve yetkin kişilerden oluşacağı, sahip olmaları gereken özellikler ile kurulların çalışma usul ve esasları yönetmelikle belirlenecek.

 

 

Bu Haber 1646 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!