BİR KARS SEVDALISI: SEZAİ YAZICIBİR KARS SEVDALISI: SEZAİ YAZICI

Tarih: 2012-06-21

 

Ülkemizin, sanat, siyaset ve kültür alanında iz bırakan, eski PTT’cileri, Telekomcuları , meslek büyüklerimizi tanıtmaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda, yazar, araştırmacı, sivil toplum önderi özellikleri yanında, Kars’a sevdası ile temayüz eden Sezai YAZICI’yı size tanıtmaya çalışacağız.

Sezai YAZICI; 14.12.1951 tarihinde Erzurum’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Erzurum’da tamamladı. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Bölümünden mezun oldu.

 1975 yılında göreve başladığı PTT’nin farklı kademelerinde çalıştı. 1985 yılında PTT Bakım Merkezi Müdürü oldu. 1991 yılında PTT Başmüdürlüğüne atandı. 1995 yılında Telekom Başmüdürü oldu. 2000-2002 yıllarında Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürlüğünde Araştırma Planlama Koordinasyon Dairesinde Başmüdür unvanıyla görev yaptı.

2002 yılında kendi isteği ile Telekom Başmüdürlüğü görevinden emekliye ayrıldı.

 Kars Kent Konseyi’nin kuruluş ve tüzük çalışmalarının ardından 2002 yılında konseyin Genel Sekreterliğine seçildi. Ayni yıllarda Kars Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliğini yaptı. Pek çok projenin hazırlanması ve uygulanmasında görev aldı, koordinatörlüklerini yaptı.

 1983’te, “Atatürk ve Barış” konulu inceleme yarışmasında “Atatürk’te Evrensel Barış ve Denge” adlı çalışmasıyla “2. Mansiyon” aldı. Son 15 yıldır bölge sorunları ve Kars’ın yakın tarihi üzerine yaptığı çalışmalar çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Bu konular üzerine katıldığı panel ve sempozyumlarda tebliğler sundu.

 1999 Yılında, Kars Valiliği yayınları arasında çıkan “Cumhuriyetimizin 75. Yılında Kars” kitabının hazırlanmasında ve kimi bölümlerinin yazımında görev aldı. 2005 yılında Büyükelçilerin Kars’a daveti münasebetiyle ilin tanıtımı için hazırladığı kitapçık “West Of The East” adıyla İngilizceye çevrilerek Kars Belediye Başkanlığınca yayımlandı. 2008 yılında Kent Konseyi yayınları arasında çıkan Kars Kent Rehberi’nin editörleri arasında yer aldı.

“Folklor ve Edebiyat”ın 2007/4 sayısında “Kars Üzerine Bir Kaynakça Denemesi -1” adlı çalışması yayımlandı.

Kars Tarih, Turizm ve Kültür Derneği  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Sezai YAZICI, Karsın mahalli gazetelerinde ve internet sitelerinde köşe yazarlığı da yapıyor

Kıymetli büyüğümüze sağlık ve başarılar dileriz.

Bu Haber 2938 defa okunmuştur.
BİR TELGRAFIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAYALİ CİHAN DEĞER
BALKANLARDA BİR AŞK HİKAYESİ
1990´LI YILLARDA BATMAN&ac
ADANA, ÇEKİL ARADAN
NUTUK´TA TELGRAF VE TELGRAFÇILAR
TEKNOLOJİ TARİHİNDEN EN ÖNEMLİ 9
POSTA VE TELEKOMÜNİKASYONDA İLKL
ANTALYA TELGRAFHANESİ GERÇEĞİ
NOSTALJİ; PTT SPOR KULÜBÜ
PTT TARİHİNİN İLK BÜYÜK YOLSUZLU
KUTLUCA (KUŞÇALI) TELGRAFHANESİ
POSTANE İŞGALLERİ III
POSTANE İŞGALLERİ (2)
POSTANE İŞGALLERİ (I)
FOTOĞRAFLARLA NOSTALJİ
İZMİR TELEFON ŞİRKETİNİN DEVLETL
İZ BIRAKAN PTT’CİLER 4: ORHAN V
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!