DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDETÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDE

Tarih: 2012-06-29

 

6’sı Türk 50 şirketle İslami Endeks bugün işleme başladı. Endekse Türkiye’den Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülke borsalarında bulunan 50 şirketten oluşturulan ‘İslami endeks’bugünden itibaren işleme başladı. İMKB Başkanı Turhan, bu endeksin İslami esasa uygun ürünler pazarını büyüteceğini söyledi.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) başkanlığını yürüttüğü “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu” nun S&P Indices’le yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan “S&P OIC COMCEC 50 Shariah Index” (S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi) bugünden itibaren yayınlanmaya başladı.

Katılan ülkeler
Endekse, İİT Üye Ülke Borsaları Forumu üyeleri olan Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün’de faaliyet gösteren 50 şirket dahil olacak.Endekse Türkiye’den ise 6 şirket katıldı. Bunlar, Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası oldu.
Endeksin tanıtım toplantısı öncesi Mısır Borsası ile mutabakat zaptı imzalandı. Daha sonra düzenlenen toplantıda konuşan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, “Bugüne kadar, İslami esaslara uygun olarak faaliyet gösteren şirketlerin performansını ölçebileceğimiz çok az enstrüman vardı. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi’nin, bu anlamda, önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum” dedi. Endeksin, İslami esaslara uygun finansal ürünler pazarının daha da büyümesine katkıda bulunacağını belirten Turhan, “Ayrıca, İİT Üye Ülke Borsaları’na olan ilgiyi de artıracak. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi, aynı zamanda, borsa yatırım fonları ve benzeri finansal ürünlere de dayanak teşkil edecek” diye konuştu. S&P İslami Endeksler Metoduna göre seçilen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon dolar düzeyinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor.

 

Bu Haber 1087 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!