Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDETÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDE

Tarih: 2012-06-29

 

6’sı Türk 50 şirketle İslami Endeks bugün işleme başladı. Endekse Türkiye’den Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülke borsalarında bulunan 50 şirketten oluşturulan ‘İslami endeks’bugünden itibaren işleme başladı. İMKB Başkanı Turhan, bu endeksin İslami esasa uygun ürünler pazarını büyüteceğini söyledi.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) başkanlığını yürüttüğü “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu” nun S&P Indices’le yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan “S&P OIC COMCEC 50 Shariah Index” (S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi) bugünden itibaren yayınlanmaya başladı.

Katılan ülkeler
Endekse, İİT Üye Ülke Borsaları Forumu üyeleri olan Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün’de faaliyet gösteren 50 şirket dahil olacak.Endekse Türkiye’den ise 6 şirket katıldı. Bunlar, Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası oldu.
Endeksin tanıtım toplantısı öncesi Mısır Borsası ile mutabakat zaptı imzalandı. Daha sonra düzenlenen toplantıda konuşan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, “Bugüne kadar, İslami esaslara uygun olarak faaliyet gösteren şirketlerin performansını ölçebileceğimiz çok az enstrüman vardı. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi’nin, bu anlamda, önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum” dedi. Endeksin, İslami esaslara uygun finansal ürünler pazarının daha da büyümesine katkıda bulunacağını belirten Turhan, “Ayrıca, İİT Üye Ülke Borsaları’na olan ilgiyi de artıracak. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi, aynı zamanda, borsa yatırım fonları ve benzeri finansal ürünlere de dayanak teşkil edecek” diye konuştu. S&P İslami Endeksler Metoduna göre seçilen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon dolar düzeyinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor.

 

Bu Haber 1234 defa okunmuştur.
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!