Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDETÜRK TELEKOM İSLAMİ ENDEKSDE

Tarih: 2012-06-29

 

6’sı Türk 50 şirketle İslami Endeks bugün işleme başladı. Endekse Türkiye’den Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülke borsalarında bulunan 50 şirketten oluşturulan ‘İslami endeks’bugünden itibaren işleme başladı. İMKB Başkanı Turhan, bu endeksin İslami esasa uygun ürünler pazarını büyüteceğini söyledi.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) başkanlığını yürüttüğü “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu” nun S&P Indices’le yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan “S&P OIC COMCEC 50 Shariah Index” (S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi) bugünden itibaren yayınlanmaya başladı.

Katılan ülkeler
Endekse, İİT Üye Ülke Borsaları Forumu üyeleri olan Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün’de faaliyet gösteren 50 şirket dahil olacak.Endekse Türkiye’den ise 6 şirket katıldı. Bunlar, Turkcell, BİM, Tüpraş, Türk Telekom, Enka ve Asya Katılım Bankası oldu.
Endeksin tanıtım toplantısı öncesi Mısır Borsası ile mutabakat zaptı imzalandı. Daha sonra düzenlenen toplantıda konuşan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, “Bugüne kadar, İslami esaslara uygun olarak faaliyet gösteren şirketlerin performansını ölçebileceğimiz çok az enstrüman vardı. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi’nin, bu anlamda, önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum” dedi. Endeksin, İslami esaslara uygun finansal ürünler pazarının daha da büyümesine katkıda bulunacağını belirten Turhan, “Ayrıca, İİT Üye Ülke Borsaları’na olan ilgiyi de artıracak. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi, aynı zamanda, borsa yatırım fonları ve benzeri finansal ürünlere de dayanak teşkil edecek” diye konuştu. S&P İslami Endeksler Metoduna göre seçilen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon dolar düzeyinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor.

 

Bu Haber 1175 defa okunmuştur.
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!