TURKCELL  KRİZİNDE SÖZ SPK’DATURKCELL KRİZİNDE SÖZ SPK’DA

Tarih: 2012-06-30

 

Turkcell'de Türkleri tasfiye planı tutmayan yabancı ortaklar genel kurulun toplanmasını engelledi. Türkiye'nin en stratejik şirketlerinin başında gelen Turkcell, SPK tebliğine uyamadı, konu, mahkemeye taşınacak. Yabancının oyunu yatırımcıyı da vurdu çifte temettü hayal oldu

Turkcell'in yabancı ortakları İskandinav TeliaSonera ile Rus Altimo'nun (Alfa), Türkleri tasfiye ederek şirketin yönetimini ele geçirme çabaları, yönetim kurulundan sonra genel kurulu da tıkadı... Dün yapılması gereken Genel Kurul toplantısı, yabancı ortakların engellemeleri sonucu yapılamadı. Toplantının yapılabilmesi için ortakların yüzde 51'inin katılımı gerekirken, Genel Kurul'da hissedarların sadece yüzde 16.71'i temsil edilebildi. Türkiye'nin en önemli şirketlerinin başında gelen Turkcell, yabancı ortakların uzlaşmaz tavırları nedeniyle SPK'nın istediği değişiklikleri yapamazken, yatırımcının temettü hevesi de kursağında kaldı. Turkcell'in dün yapılması gereken Genel Kurul toplantısı, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2011  sonlarında yayınladığı ve İMKB-20 şirketlerinin yönetim kurullarından en az 3 bağımsız üye bulunmasını öngören tebliğ açısından önem taşıyordu. Artık SPK'nın, tebliğe uyamayan Turkcell ile ilgili en kısa zamanda bazı adımlar atması bekleniyor.

Kendileri yönetsin istiyorlar
ÇUKUROVA Grubu, Turkcell gerçeklerini yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu: 
2010 kar payı dağıtımı 2011'deki üç genel kurul toplantısında da Altimo ve TeliaSonera tarafından engellendi. 
ÇUKUROVA Grubu SPK düzenlemesine uyum sağlanmasını tüm yönleriyle destekliyor. 
TELIASONERA ve Altimo, 2011 yılından beri Turkcell'in bağımsız üyelerce yönetilmesini istediklerini beyan etmelerine karşın, Turkcell Yönetim Kurulu'nun minimum sayıda katılması ve yine minimum toplantı çoğunluğu ile kararlar alması konusunda ısrarcı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu yaklaşımları, Yönetim Kurulu'nda kararları kendi üyelerinin oylarının yeterli olacağı bir düzende almak istemelerinden ileri gelmektedir. 
MUHTELİF medya mecralarında yayımlanan birçok haber ve değerlendirmeden TeliaSonera ve Altimo tarafından önerilen bağımsız üye adaylarının bağımsızlık kriterlerini karşılamadığı anlaşılmaktadır.

Fintur'daki yolsuzluk iddiaları araştırılsın!
ÇUKUROVA'nın açıklamasında şöyle devam edildi: 'Turkcell'in, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova operasyonlarını yürüten holding şirket konumundaki Fintur hakkında ileri sürülen yolsuzluk iddialarına kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Turkcell, Fintur'un yüzde 41'ine sahip. Diğer ortak yüzde 59'la TeliaSonera. Fintur hakkında ileri sürülen usulsüzlük iddialarının bağımsız bir araştırma-soruşturmaya konu edilmesini teminen Turkcell Yönetim Kurulu'nda son aylarda gündeme gelen öneri, talep ve girişimler, TeliaSonera ve Altimo temsilcileri tarafından engellenmiştir. Usulsüzlük iddialarının her yönüyle, derinliğine araştırılıp soruşturulmasını talep ve ümit etmekteyiz.'

 

 

Bu Haber 2628 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!