DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TURKCELL  KRİZİNDE SÖZ SPK’DATURKCELL KRİZİNDE SÖZ SPK’DA

Tarih: 2012-06-30

 

Turkcell'de Türkleri tasfiye planı tutmayan yabancı ortaklar genel kurulun toplanmasını engelledi. Türkiye'nin en stratejik şirketlerinin başında gelen Turkcell, SPK tebliğine uyamadı, konu, mahkemeye taşınacak. Yabancının oyunu yatırımcıyı da vurdu çifte temettü hayal oldu

Turkcell'in yabancı ortakları İskandinav TeliaSonera ile Rus Altimo'nun (Alfa), Türkleri tasfiye ederek şirketin yönetimini ele geçirme çabaları, yönetim kurulundan sonra genel kurulu da tıkadı... Dün yapılması gereken Genel Kurul toplantısı, yabancı ortakların engellemeleri sonucu yapılamadı. Toplantının yapılabilmesi için ortakların yüzde 51'inin katılımı gerekirken, Genel Kurul'da hissedarların sadece yüzde 16.71'i temsil edilebildi. Türkiye'nin en önemli şirketlerinin başında gelen Turkcell, yabancı ortakların uzlaşmaz tavırları nedeniyle SPK'nın istediği değişiklikleri yapamazken, yatırımcının temettü hevesi de kursağında kaldı. Turkcell'in dün yapılması gereken Genel Kurul toplantısı, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2011  sonlarında yayınladığı ve İMKB-20 şirketlerinin yönetim kurullarından en az 3 bağımsız üye bulunmasını öngören tebliğ açısından önem taşıyordu. Artık SPK'nın, tebliğe uyamayan Turkcell ile ilgili en kısa zamanda bazı adımlar atması bekleniyor.

Kendileri yönetsin istiyorlar
ÇUKUROVA Grubu, Turkcell gerçeklerini yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu: 
2010 kar payı dağıtımı 2011'deki üç genel kurul toplantısında da Altimo ve TeliaSonera tarafından engellendi. 
ÇUKUROVA Grubu SPK düzenlemesine uyum sağlanmasını tüm yönleriyle destekliyor. 
TELIASONERA ve Altimo, 2011 yılından beri Turkcell'in bağımsız üyelerce yönetilmesini istediklerini beyan etmelerine karşın, Turkcell Yönetim Kurulu'nun minimum sayıda katılması ve yine minimum toplantı çoğunluğu ile kararlar alması konusunda ısrarcı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu yaklaşımları, Yönetim Kurulu'nda kararları kendi üyelerinin oylarının yeterli olacağı bir düzende almak istemelerinden ileri gelmektedir. 
MUHTELİF medya mecralarında yayımlanan birçok haber ve değerlendirmeden TeliaSonera ve Altimo tarafından önerilen bağımsız üye adaylarının bağımsızlık kriterlerini karşılamadığı anlaşılmaktadır.

Fintur'daki yolsuzluk iddiaları araştırılsın!
ÇUKUROVA'nın açıklamasında şöyle devam edildi: 'Turkcell'in, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova operasyonlarını yürüten holding şirket konumundaki Fintur hakkında ileri sürülen yolsuzluk iddialarına kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Turkcell, Fintur'un yüzde 41'ine sahip. Diğer ortak yüzde 59'la TeliaSonera. Fintur hakkında ileri sürülen usulsüzlük iddialarının bağımsız bir araştırma-soruşturmaya konu edilmesini teminen Turkcell Yönetim Kurulu'nda son aylarda gündeme gelen öneri, talep ve girişimler, TeliaSonera ve Altimo temsilcileri tarafından engellenmiştir. Usulsüzlük iddialarının her yönüyle, derinliğine araştırılıp soruşturulmasını talep ve ümit etmekteyiz.'

 

 

Bu Haber 2315 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!