Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT VE TELEKOM’DA  OLMAYAN KART ONDA VARPTT VE TELEKOM’DA OLMAYAN KART ONDA VAR

Tarih: 2012-06-30

 

İşadamı Selahattin Kaya, tam bir koleksiyoner. Konser biletleri, telefon ve akbil gibi ulaşım kartları, koleksiyonunda yer alan öğelerden sadece birkaçı. 80 bin adetten fazla telefon kartı bulunan Kaya, "Böylelikle kartlar üzerinden o ülkenin tarihini, kültürünü öğrenmiş oluyorum." diyor.

Bugüne kadar pul, para, çakı ve düğme gibi koleksiyonları duyduk ama şimdi pek bilmediğimiz bir koleksiyon karşımızda: Telefon kartı koleksiyonculuğu. Tekstille uğraşan işadamı Selahattin Kaya, kontörü bitince telefon kartlarını çöpe atmak yerine biriktiriyor. Hatta bunun için yurtdışındaki koleksiyoncularla internet üzerinden takas bile yapıyor. Günde iki saat koleksiyonuyla ilgilenen Kaya, "Koleksiyonculara deli derler. Fakat benim koleksiyoncu arkadaşlarımın hepsi eğitimli ve asla boş insanlar değil. Mühendis de var subay da. Kartlarda o ülkenin kültürünü, tarihi yapısını okuyabilirsiniz. İlgimi çekiyor tüm bunlar. Bütün sıkıntı ve dertlerimi unutuyorum." diyor. Koleksiyonculuğun ailelerinde bir alışkanlık olduğunu söyleyen Kaya'nın kardeşinin de dünya su sporlarıyla ilgili pul koleksiyonu var. Diğer kardeşleri ise gemi maketi ve araba koleksiyonu yapıyor.

İlkokul yıllarında pul koleksiyonu yapmaya başlayan Kaya, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken koleksiyonuna çok fazla zaman ayırır. Bu durumu gören annesi ders çalışmadığını düşünerek hepsini yakar. Kül olan koleksiyonu için "Çok önemli bir koleksiyondu." diye hayıflanan Kaya, o günden beri para ve pul biriktirmeye başlar. 1996 yılında ise yurtdışında bir arkadaşından etkilenerek telefon kartı biriktirmek için kolları sıvayan Kaya'nın bugün kapsamlı bir koleksiyon arşivi bulunuyor. Özellikle kelebekli, Türk ve İslami içerikli kartları biriktiren Kaya, İsviçre'nin telefon kart serisini tamamlamış. "PTT ve Türk Telekom'un arşivinde olmayan kartlar bende var." diyen Kaya'nın telefon kartaları dışında konser biletleri, hediye kartları, otel manyetik giriş kartları, akbil gibi ulaşım kartları da koleksiyonunda yer alanlardan. 80 binden fazla kartı bulunan Kaya'nın daha istif etmedikleri de var. Çünkü çevresindeki dostları ellerine geçen kartları ona getiriyor. Uluslararası telefon kart fuarlarına katılıyor, Fransa'da çıkan 3 aylık kart dergisi 'İnfopuce' dergisine de yazıyor.

Servet değerinde para koleksiyonu var

Selahattin Kaya'nın para koleksiyonu da servet değerinde. Osmanlı'nın ilk parasıyla başlayıp günümüze kadar gelen koleksiyon 1927'den 2012'ye uzanan tarihi bir geçit sunuyor. Yabancı ülkelerin paralarına da büyük yer ayıran Kaya'nın San Marino, Monaco gibi nüfusu az ülkelerin paralarına ulaşması zor olmuş. Amerika eyalet paraları, savaş zamanı Yugoslav paraları ve bir dönem dünyanın en değersiz parası olan Zimbabwe'nin 15 sıfırlı paraları da koleksiyonunda önemli yer tutuyor.

Bu Haber 4599 defa okunmuştur.
PTT 177 YAŞINDA
MİLLİ PUL SERGİSİ AÇILDI
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!