"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
PTT VE TELEKOM’DA  OLMAYAN KART ONDA VARPTT VE TELEKOM’DA OLMAYAN KART ONDA VAR

Tarih: 2012-06-30

 

İşadamı Selahattin Kaya, tam bir koleksiyoner. Konser biletleri, telefon ve akbil gibi ulaşım kartları, koleksiyonunda yer alan öğelerden sadece birkaçı. 80 bin adetten fazla telefon kartı bulunan Kaya, "Böylelikle kartlar üzerinden o ülkenin tarihini, kültürünü öğrenmiş oluyorum." diyor.

Bugüne kadar pul, para, çakı ve düğme gibi koleksiyonları duyduk ama şimdi pek bilmediğimiz bir koleksiyon karşımızda: Telefon kartı koleksiyonculuğu. Tekstille uğraşan işadamı Selahattin Kaya, kontörü bitince telefon kartlarını çöpe atmak yerine biriktiriyor. Hatta bunun için yurtdışındaki koleksiyoncularla internet üzerinden takas bile yapıyor. Günde iki saat koleksiyonuyla ilgilenen Kaya, "Koleksiyonculara deli derler. Fakat benim koleksiyoncu arkadaşlarımın hepsi eğitimli ve asla boş insanlar değil. Mühendis de var subay da. Kartlarda o ülkenin kültürünü, tarihi yapısını okuyabilirsiniz. İlgimi çekiyor tüm bunlar. Bütün sıkıntı ve dertlerimi unutuyorum." diyor. Koleksiyonculuğun ailelerinde bir alışkanlık olduğunu söyleyen Kaya'nın kardeşinin de dünya su sporlarıyla ilgili pul koleksiyonu var. Diğer kardeşleri ise gemi maketi ve araba koleksiyonu yapıyor.

İlkokul yıllarında pul koleksiyonu yapmaya başlayan Kaya, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken koleksiyonuna çok fazla zaman ayırır. Bu durumu gören annesi ders çalışmadığını düşünerek hepsini yakar. Kül olan koleksiyonu için "Çok önemli bir koleksiyondu." diye hayıflanan Kaya, o günden beri para ve pul biriktirmeye başlar. 1996 yılında ise yurtdışında bir arkadaşından etkilenerek telefon kartı biriktirmek için kolları sıvayan Kaya'nın bugün kapsamlı bir koleksiyon arşivi bulunuyor. Özellikle kelebekli, Türk ve İslami içerikli kartları biriktiren Kaya, İsviçre'nin telefon kart serisini tamamlamış. "PTT ve Türk Telekom'un arşivinde olmayan kartlar bende var." diyen Kaya'nın telefon kartaları dışında konser biletleri, hediye kartları, otel manyetik giriş kartları, akbil gibi ulaşım kartları da koleksiyonunda yer alanlardan. 80 binden fazla kartı bulunan Kaya'nın daha istif etmedikleri de var. Çünkü çevresindeki dostları ellerine geçen kartları ona getiriyor. Uluslararası telefon kart fuarlarına katılıyor, Fransa'da çıkan 3 aylık kart dergisi 'İnfopuce' dergisine de yazıyor.

Servet değerinde para koleksiyonu var

Selahattin Kaya'nın para koleksiyonu da servet değerinde. Osmanlı'nın ilk parasıyla başlayıp günümüze kadar gelen koleksiyon 1927'den 2012'ye uzanan tarihi bir geçit sunuyor. Yabancı ülkelerin paralarına da büyük yer ayıran Kaya'nın San Marino, Monaco gibi nüfusu az ülkelerin paralarına ulaşması zor olmuş. Amerika eyalet paraları, savaş zamanı Yugoslav paraları ve bir dönem dünyanın en değersiz parası olan Zimbabwe'nin 15 sıfırlı paraları da koleksiyonunda önemli yer tutuyor.

Bu Haber 4221 defa okunmuştur.
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!