DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
PTT VE TELEKOM’DA  OLMAYAN KART ONDA VARPTT VE TELEKOM’DA OLMAYAN KART ONDA VAR

Tarih: 2012-06-30

 

İşadamı Selahattin Kaya, tam bir koleksiyoner. Konser biletleri, telefon ve akbil gibi ulaşım kartları, koleksiyonunda yer alan öğelerden sadece birkaçı. 80 bin adetten fazla telefon kartı bulunan Kaya, "Böylelikle kartlar üzerinden o ülkenin tarihini, kültürünü öğrenmiş oluyorum." diyor.

Bugüne kadar pul, para, çakı ve düğme gibi koleksiyonları duyduk ama şimdi pek bilmediğimiz bir koleksiyon karşımızda: Telefon kartı koleksiyonculuğu. Tekstille uğraşan işadamı Selahattin Kaya, kontörü bitince telefon kartlarını çöpe atmak yerine biriktiriyor. Hatta bunun için yurtdışındaki koleksiyoncularla internet üzerinden takas bile yapıyor. Günde iki saat koleksiyonuyla ilgilenen Kaya, "Koleksiyonculara deli derler. Fakat benim koleksiyoncu arkadaşlarımın hepsi eğitimli ve asla boş insanlar değil. Mühendis de var subay da. Kartlarda o ülkenin kültürünü, tarihi yapısını okuyabilirsiniz. İlgimi çekiyor tüm bunlar. Bütün sıkıntı ve dertlerimi unutuyorum." diyor. Koleksiyonculuğun ailelerinde bir alışkanlık olduğunu söyleyen Kaya'nın kardeşinin de dünya su sporlarıyla ilgili pul koleksiyonu var. Diğer kardeşleri ise gemi maketi ve araba koleksiyonu yapıyor.

İlkokul yıllarında pul koleksiyonu yapmaya başlayan Kaya, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken koleksiyonuna çok fazla zaman ayırır. Bu durumu gören annesi ders çalışmadığını düşünerek hepsini yakar. Kül olan koleksiyonu için "Çok önemli bir koleksiyondu." diye hayıflanan Kaya, o günden beri para ve pul biriktirmeye başlar. 1996 yılında ise yurtdışında bir arkadaşından etkilenerek telefon kartı biriktirmek için kolları sıvayan Kaya'nın bugün kapsamlı bir koleksiyon arşivi bulunuyor. Özellikle kelebekli, Türk ve İslami içerikli kartları biriktiren Kaya, İsviçre'nin telefon kart serisini tamamlamış. "PTT ve Türk Telekom'un arşivinde olmayan kartlar bende var." diyen Kaya'nın telefon kartaları dışında konser biletleri, hediye kartları, otel manyetik giriş kartları, akbil gibi ulaşım kartları da koleksiyonunda yer alanlardan. 80 binden fazla kartı bulunan Kaya'nın daha istif etmedikleri de var. Çünkü çevresindeki dostları ellerine geçen kartları ona getiriyor. Uluslararası telefon kart fuarlarına katılıyor, Fransa'da çıkan 3 aylık kart dergisi 'İnfopuce' dergisine de yazıyor.

Servet değerinde para koleksiyonu var

Selahattin Kaya'nın para koleksiyonu da servet değerinde. Osmanlı'nın ilk parasıyla başlayıp günümüze kadar gelen koleksiyon 1927'den 2012'ye uzanan tarihi bir geçit sunuyor. Yabancı ülkelerin paralarına da büyük yer ayıran Kaya'nın San Marino, Monaco gibi nüfusu az ülkelerin paralarına ulaşması zor olmuş. Amerika eyalet paraları, savaş zamanı Yugoslav paraları ve bir dönem dünyanın en değersiz parası olan Zimbabwe'nin 15 sıfırlı paraları da koleksiyonunda önemli yer tutuyor.

Bu Haber 4280 defa okunmuştur.
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
PTT ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDEBİL
TURKCELL DE AKK´YI KALDIRD
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!