Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT VE TELEKOM’DA  OLMAYAN KART ONDA VARPTT VE TELEKOM’DA OLMAYAN KART ONDA VAR

Tarih: 2012-06-30

 

İşadamı Selahattin Kaya, tam bir koleksiyoner. Konser biletleri, telefon ve akbil gibi ulaşım kartları, koleksiyonunda yer alan öğelerden sadece birkaçı. 80 bin adetten fazla telefon kartı bulunan Kaya, "Böylelikle kartlar üzerinden o ülkenin tarihini, kültürünü öğrenmiş oluyorum." diyor.

Bugüne kadar pul, para, çakı ve düğme gibi koleksiyonları duyduk ama şimdi pek bilmediğimiz bir koleksiyon karşımızda: Telefon kartı koleksiyonculuğu. Tekstille uğraşan işadamı Selahattin Kaya, kontörü bitince telefon kartlarını çöpe atmak yerine biriktiriyor. Hatta bunun için yurtdışındaki koleksiyoncularla internet üzerinden takas bile yapıyor. Günde iki saat koleksiyonuyla ilgilenen Kaya, "Koleksiyonculara deli derler. Fakat benim koleksiyoncu arkadaşlarımın hepsi eğitimli ve asla boş insanlar değil. Mühendis de var subay da. Kartlarda o ülkenin kültürünü, tarihi yapısını okuyabilirsiniz. İlgimi çekiyor tüm bunlar. Bütün sıkıntı ve dertlerimi unutuyorum." diyor. Koleksiyonculuğun ailelerinde bir alışkanlık olduğunu söyleyen Kaya'nın kardeşinin de dünya su sporlarıyla ilgili pul koleksiyonu var. Diğer kardeşleri ise gemi maketi ve araba koleksiyonu yapıyor.

İlkokul yıllarında pul koleksiyonu yapmaya başlayan Kaya, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken koleksiyonuna çok fazla zaman ayırır. Bu durumu gören annesi ders çalışmadığını düşünerek hepsini yakar. Kül olan koleksiyonu için "Çok önemli bir koleksiyondu." diye hayıflanan Kaya, o günden beri para ve pul biriktirmeye başlar. 1996 yılında ise yurtdışında bir arkadaşından etkilenerek telefon kartı biriktirmek için kolları sıvayan Kaya'nın bugün kapsamlı bir koleksiyon arşivi bulunuyor. Özellikle kelebekli, Türk ve İslami içerikli kartları biriktiren Kaya, İsviçre'nin telefon kart serisini tamamlamış. "PTT ve Türk Telekom'un arşivinde olmayan kartlar bende var." diyen Kaya'nın telefon kartaları dışında konser biletleri, hediye kartları, otel manyetik giriş kartları, akbil gibi ulaşım kartları da koleksiyonunda yer alanlardan. 80 binden fazla kartı bulunan Kaya'nın daha istif etmedikleri de var. Çünkü çevresindeki dostları ellerine geçen kartları ona getiriyor. Uluslararası telefon kart fuarlarına katılıyor, Fransa'da çıkan 3 aylık kart dergisi 'İnfopuce' dergisine de yazıyor.

Servet değerinde para koleksiyonu var

Selahattin Kaya'nın para koleksiyonu da servet değerinde. Osmanlı'nın ilk parasıyla başlayıp günümüze kadar gelen koleksiyon 1927'den 2012'ye uzanan tarihi bir geçit sunuyor. Yabancı ülkelerin paralarına da büyük yer ayıran Kaya'nın San Marino, Monaco gibi nüfusu az ülkelerin paralarına ulaşması zor olmuş. Amerika eyalet paraları, savaş zamanı Yugoslav paraları ve bir dönem dünyanın en değersiz parası olan Zimbabwe'nin 15 sıfırlı paraları da koleksiyonunda önemli yer tutuyor.

Bu Haber 4477 defa okunmuştur.
E-DEVLETTE YAŞANAN SORUN ve NEDE
15 YILDA 60 MİLYAR DOLARLIK ÖZEL
PTT VOLEYBOLÜN SPONSORU OLDU
TURKCELL´İN İLETİŞİM DİREKTÖRÜ;
TURKCELL 3 MİLYON DOLARLIK EOROB
BAZI OYUNLAR İNTİHARA SÜRÜKLEYEB
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA 3840 KİŞİ
KORSAN TAHSİLAT MERKEZLERİNE DİK
İNTERNETTE EN ÇOK NE ARANDI?
SANAYİ BAKANLIĞINDA 59 GÖZALTI
3 GSM OPERATÖRÜNE SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM´UN ORTAĞI BAT
PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Biraz He
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
ÇOCUK UYUNCAKLARINDAKİ “CASUS”A
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!