DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
SAYIN GENEL MÜDÜR; HAKLISINIZ AMA….SAYIN GENEL MÜDÜR; HAKLISINIZ AMA….

Tarih: 2012-07-03

 

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, geçen yıl yatırım için 500 milyon lira bütçe ayırmalarına rağmen yerel yönetimlerle yaşadıkları çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle 120 milyon lirayı kullanamadıklarını söyledi.

Superonline'in fiber internet yatırımlarıyla ilgili Adana'da bir dizi toplantıya katılan Genel Müdür Murat Erkan, son 4 yılda 1.4 milyar liralık yatırım yapıp, 30 bin kilometre uzunluğunda fiber optik şebeke döşediklerini belirtti.

Murat Erken, "Dünyaya bakıldığında fiber internet şebekelerin döşenmesi için devletler teşvik veriyor, bu tür yatırımların önünü açıyor. Çünkü geniş bant internet, önümüzdeki dönem en önemli itici güç olacak. Ancak ülkemizde bu böyle değil. Geçen yıl yatırımlar için ayırdığımız 500 milyon liralık bütçenin 120 milyon lirasını yerel yönetimlerle yaşadığımız çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle yatırıma dönüştüremedik. Üstelik yatırımlarımızın yüzde 82'si yerli üreticiye, yerli sermayeye katkı sağlıyor. Bizim hizmetlerimizin çoğu ithal değil, ülkemizde var olan malzemeleri kullanıyoruz. Dolayısıyla iş gücüne baktığımız zaman yaklaşık 600 ilave işgücü sağlayacak bir yatırımdı. Bunu yapamamış olmak bizi üzüyor, ama yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu.

Belediyelerle yaşadıkları anlaşmazlıklara kendi yaşadığı ilçeden örnek veren Murat Erkan şunları söyledi:

"Türkiye genelinde 30 bin kilometre fiber optik ağ döşemiş bir şirketin genel müdürü olarak kendi evime fiber internet götüremiyorum. Burada belediyelerin vizyonu ve halkın talebi çok önemli. Kadıköy'de çok büyük bir talep var, ama gerekli izinleri alamadığımız için kendi evime ve Kadıköy'deki 300 bin haneye bu hizmeti götüremiyorum. Yeni kurulan yaşam merkezlerinde insanlar taşınmadan fiber interneti evlerine kadar çekip hazır ediyoruz. Ama bazı bölgelerde belediyelerle anlaşmak zaman alıyor. Türkiye'nin her köşesine fiber interneti götürmek için hazırız, ama belediyelerin de gönüllü olması lazım. Bu hizmetin önemini anlamaları gerekiyor. Yatırımın önünün açılması için yerel yönetimlerin belirli bir vizyona sahip olması gerekiyor. Biz daha çok şehre gitmek istiyoruz. Fakat bu şehirlere gittiğinizde gerek vatandaşların, gerekse yerel yönetimlerin bu konuda çok yapıcı yaklaşımları gerekiyor. Biz hemen hemen bütün belediyelerle bu konuları konuşuyoruz, bazı belediyeler vizyoner yaklaşıyor, kentin ve vatandaşların hizmetine olan bir kamu görevi olarak görüyorlar. Çünkü fiber internet çok önemli ve pahalı bir teknoloji. Bu yatırımın vatandaşlara hızlıca gelmesi lazım."

Sayın Genel Müdür; Haklı olmasına haklısınız ama, gerçekleri niye her yönüyle anlatmıyorsunuz?

Belediyeler, bu paraları neye dayanarak istiyor: BTK’nın Yayınladığı “Geçiş Hakkı Yönetmeliği”ne göre…

Belediyeler, bu yönetmeliğe göre tarife belirliyorlar. Alternatif operatörlerden, hem yapım anında hem de yıllık çok yüksek ücret alıyorlar…

Ama belediyeler,   Türk Telekom’dan Geçiş Hakkı Ücreti almıyor.

Sayın Genel Müdür, niye soramıyorsunuz; Türk Telekom’dan Neden Geçiş Hakkı almıyorsunuz? Bizden aldığınız ücretler niye yüksek? Bu uygulama rekabet hukukuna aykırı değil mi?

Gerçekten niye soramıyorsunuz? Neden ve kimden çekiniyorsunuz?

 

Bu Haber 2918 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!