BİR TORBA DOLUSU RİSKBİR TORBA DOLUSU RİSK

Tarih: 2012-07-07

Meclis Genel Kurulu'nda gece geç saatlerde kabul edilen Torba Yasa resmen 'çıfıt çarşısı' gibi... Yasanın en dikkat çekici maddesini ise linyit sahalarının özelleştirilmeye açılması oluşturuyor 

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen son 2 yasal düzenleme, içeriklikleri ile dikkat çekiyor. Bunlardan birini Torba Yasa olarak bilinen "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", diğerini ise kamuoyunda, '3. Yargı Paketi' olarak bilinen 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun oluşturuyor. Torba Yasa, "40 bin öğretmen ile 30 bin polisin atanması, adli sicil kayıtlarının internetten alınması" gibi düzenlemelerin yanı sıra linyit sahalarının özelleştirilmesine de yol açıyor. Buna göre, linyit sahaları Özelleştirme İdaresi başkanlığınca özelleştirilecek! Linyit sahalarını yabancılar da işletebilecek.

Devlet işletiyor

Halen linyit sahalarını bir kamu kuruluşu olan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işletiyor. Termik santrallere kömür sağlayan stratejik önemdeki linyit rezervi, özelleştirme kapsamındaki termik santrallerle birlikte özel sektöre verilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın verilerine göre, 12.3 milyar tonla dünya toplam linyit rezervinin yüzde 5.9’una sahip olan Türkiye bu alanda dünyada ilk 10 ülke içinde yer alıyor. Torba Tasarı’nın yasalaşmasıyla özelleştirme kapsamına alınan termik santrallerle birlikte böylece milyarlarca ton linyit rezervi kamunun elinden çıkacak ve özel sektöre açılacak. Bu kapsamda Muğla (Yatağan-Turgut, Milas-Ören), Manisa (Soma), Ankara (Beypazarı - Nallıhan), Bursa (Orhaneli, Keles), Sivas (Kangal), Bingöl (Karlıova), Konya (Ilgın), Bolu (Göynük), Çanakkale (Çan), Çorum (Osmancık- Dodurga) gibi onlarca linyit sahası satış listesine konulacak.

3. yargı paketi yürürlükte

Bu arada 3. Yargı Paketi Perşembe günü itibariyle yürürlüğe girdi. Kurulduğu günden beri tartışma konusu olan özel yetkili mahkemeler kaldırıldı, yerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yeni ağır ceza mahkemelerinde görevlendirme yapacak. Özel yetkili mahkemeler Ergenekon, Balyoz gibi davalar sonuçlanıncaya kadar yargılamaya devam edecek. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 251. maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen cumhuriyet savcıları, yürütmekte oldukları soruşturmalara Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi uyarınca görevlendirilen cumhuriyet savcıları göreve başlayıncaya kadar devam edecekler.

MİT görevlilerine yasal zırh

Yapılan değişiklikle MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılması, Başbakanın iznine bağlanmıştı. Yürütülen soruşturmalarda hakim tarafından verilmesi gerekli kararları almak, bu kararlara karşı yapılan itirazları incelemek ve sadece bu işlere bakmak üzere yeteri kadar hakim görevlendirilecek.

Gizli konuşmaları yayınlamak yasak

Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, ceza bir kat artırılacak. Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa edenlere, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. İfşa edilen bu verilerin basın yayın yoluyla yayınlanması halinde de aynı ceza uygulanacak.

YENİ MESAJ

Bu Haber 1367 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!