TURKCELL’İN AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİLTURKCELL’İN AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL

Tarih: 2012-07-11

Turkcell'den yapılan açıklamada, Türkiye'de telekom sektörünün ilk çevrim içi bireysel alışveriş sitesi olarak nitelendirilen site ile www.turkcellmagaza.com adresi üzerinden TL yükleme, internet paketi yükleme, web mesaj gibi hizmetlerin yanında telefon, notebook ve tabletler, aksesuarlar ve VINN satışlarının da sunulduğu belirtildi. 

Ajansların bu haberi geçmesinin üzerinden 3 gün geçti. Biz bu süre zarfında  Telekom’un, sektörde ilk sanal marketi Türk Telekom’un kurduğunu açıklamasını bekledik. Bir açıklama gelmedi.  

Ve görev başa düştü. Türkiye’de Telekom sektörünün ilk sanal marketini  Turkcell değil Türk Telekom kurdu. Türk Telekom’un 16.Haziran.2001 tarihinde faaliyete geçirdiği TT Market, Telekom sektörünün ilk sanal alışveriş sitesiydi. Bu site ilk kamu alışveriş sitesi olma özelliğini de taşıyordu. Telekart, bilişim kitapları, telefon makineleri, clip/clir cihazlarının satıldığı bu sanal market, altı ay gibi kısa bir sürede yatırım bedelini amorti etmişti. 2003 Yılından sonra yenilenmeyen sitenin faaliyeti, bildiğimiz kadarıyla 2008 yılında durduruldu. Kamu’nun kısıtlı imkanlarıyla kurulan bu sitenin daha sonra yenilenmemesi, kapsamının genişletilmemesi ve nihayet faaliyetinin durdurulması Türk Telekom yönetiminin bir eksikliği. Ama bu eksiklik, Turkcell’in açıklamasının doğru olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Ama ne yazık ki, Türk Telekom’un kurumsal hafızası yok olmuş durumda. Kendi geçmişine sahip çıkamıyor. "Hayır, sektörün ilk bireysel alışveriş sitesini biz kurduk" diyemiyor.

Telekomcular Derneği olarak, bu vesile ile; Kamu Yönetiminde olmanın tüm kısıtlarına rağmen, 2001 Haziranında Kamu kuruluşlarının ve Telekom Sektörünün ilk Sanal mağazası olan TT Market’i kurmak için mesai mefhumu gözetmeden çalışan, mevzuatla cebelleşen, statükocu anlayışla boğuşan,  üst yönetimi ikna etmek için çabalayan ve sonuçta bir ilke imza atan o tarihteki Pazarlama Dairesindeki  ekibe teşekkürü borç biliyoruz.

 

Bu Haber 2809 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!