DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ANKESÖRLÜ TELEFONLAR Wİ-Fİ NOKTASI OLUYORANKESÖRLÜ TELEFONLAR Wİ-Fİ NOKTASI OLUYOR

Tarih: 2012-07-12

Ankesörlü telefonlar, cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte adeta silinip gittiler. Önceleri jeton kullanılan, yaklaşık son 10 -12 yıldır ise manyetik kartla çalışan cihazlar artık çok nadiren kullanılıyor. Yapılan pilot çalışmada ankesörlü telefonlar ücretsiz Wi-Fi bağlantı noktalarına dönüştürülmekte.

Daha önce Çin’de yapılan uygulama ABD’ye de sıçradı.


New York şehrinde sürdürülen pilot projede, Wi-Fi bağlantı noktası olarak seçilen 10 adet ankesörlü telefon mevcut. Kullanıcılar bu telefonlarla internete bağlanırken önce kullanım şartlarını onaylıyorlar, sonrasında şehrin turizm ofisine ait bir web sitesine yönlendiriliyorlar ve sonrasında da diledikleri gibi internette sörf yapabiliyorlar. Şimdilik bu servise reklam alınmamış ancak pilot proje başarılı olursa reklam seçeneğinin düşünüleceği ve bu sayede “ankesörlü Wi-Fi erişim noktalarının” bakım maliyetlerinin hafifletileceği öngörülüyor. 

New York dünyadaki en kalabalık şehirlerden birisi ve şehir yönetimi sürekli olarak insanların hayatını kolaylaştıracak farklı teknoloji projeleri üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Ankesörlü telefonları Wi-Fi erişim noktalarına çevirme projesi hem vatandaşların hayatına kolaylık sağlamayı hedefliyor hem de şu anda atıl ve bakımsız oldukları için çok şikayet alan ankesörlü telefonlara yeni bir işlev yüklenmesini amaçlıyor. 

Proje kapsamında, ankesörlü telefonlara “askeri düzeyde etkinliğe sahip” birer anten takılıyor ve bu sayede 100 metre çapındaki bir bölgeye ücretsiz kablosuz erişim imkanı doğuyor. 2.000 Dolar tutan cihaz kurulumunun Van Wagner Communcations firması tarafından ücretsiz olarak üstlenildiği açıklanmakta. Şu anda oldukça küçük çaplı yürütülen pilot proje başarılı olursa New York'taki 13.000 ankesörlü telefonun tamamının aynı zamanda birer Wi-Fi erişim noktasına dönüştürülebileceği söyleniyor.

 

Kaynak: Turk.internet.com

Bu Haber 1198 defa okunmuştur.
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!