ANKESÖRLÜ TELEFONLAR Wİ-Fİ NOKTASI OLUYORANKESÖRLÜ TELEFONLAR Wİ-Fİ NOKTASI OLUYOR

Tarih: 2012-07-12

Ankesörlü telefonlar, cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte adeta silinip gittiler. Önceleri jeton kullanılan, yaklaşık son 10 -12 yıldır ise manyetik kartla çalışan cihazlar artık çok nadiren kullanılıyor. Yapılan pilot çalışmada ankesörlü telefonlar ücretsiz Wi-Fi bağlantı noktalarına dönüştürülmekte.

Daha önce Çin’de yapılan uygulama ABD’ye de sıçradı.


New York şehrinde sürdürülen pilot projede, Wi-Fi bağlantı noktası olarak seçilen 10 adet ankesörlü telefon mevcut. Kullanıcılar bu telefonlarla internete bağlanırken önce kullanım şartlarını onaylıyorlar, sonrasında şehrin turizm ofisine ait bir web sitesine yönlendiriliyorlar ve sonrasında da diledikleri gibi internette sörf yapabiliyorlar. Şimdilik bu servise reklam alınmamış ancak pilot proje başarılı olursa reklam seçeneğinin düşünüleceği ve bu sayede “ankesörlü Wi-Fi erişim noktalarının” bakım maliyetlerinin hafifletileceği öngörülüyor. 

New York dünyadaki en kalabalık şehirlerden birisi ve şehir yönetimi sürekli olarak insanların hayatını kolaylaştıracak farklı teknoloji projeleri üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Ankesörlü telefonları Wi-Fi erişim noktalarına çevirme projesi hem vatandaşların hayatına kolaylık sağlamayı hedefliyor hem de şu anda atıl ve bakımsız oldukları için çok şikayet alan ankesörlü telefonlara yeni bir işlev yüklenmesini amaçlıyor. 

Proje kapsamında, ankesörlü telefonlara “askeri düzeyde etkinliğe sahip” birer anten takılıyor ve bu sayede 100 metre çapındaki bir bölgeye ücretsiz kablosuz erişim imkanı doğuyor. 2.000 Dolar tutan cihaz kurulumunun Van Wagner Communcations firması tarafından ücretsiz olarak üstlenildiği açıklanmakta. Şu anda oldukça küçük çaplı yürütülen pilot proje başarılı olursa New York'taki 13.000 ankesörlü telefonun tamamının aynı zamanda birer Wi-Fi erişim noktasına dönüştürülebileceği söyleniyor.

 

Kaynak: Turk.internet.com

Bu Haber 1308 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!