6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
BİLİŞİM 500 ÖDÜLLERi VERİLDİBİLİŞİM 500 ÖDÜLLERi VERİLDİ

Tarih: 2012-07-17

 

İlk dört bilişim şirketi Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea oldu. Türkiye bilişim pazarı geçen yıl 29 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Türkiye'de bilişim alanındaki ilk 500 firmanın sıralandığı ''Bilişim 500''ün ilk dört şirketi Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea olarak gerçekleşti.

İnterpromedya'nın bu yıl 13. kez düzenlediği, Türkiye'de bilişim alanındaki araştırma ''Bilişim 500''ün sonuçları, düzenlenen törenle açıklandı.

Törende, ilk 500 bilişim şirketinin yanı sıra pazar verileri ve üst yöneticilerin (CEO) 2012 hedefleri de paylaşıldı.

Gecede, 2011 yılı net satış gelirlerine göre ilk 10'a giren şirketlerin yanı sıra, donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altındaki 67 kategorinin birincilerine plaket sunuldu.

Törende ilk 10'daki bilişim şirketleri, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, TTnet, KVK Teknoloji, Genpa, İndeks Bilgisayar, Teknosa ve HP olarak sıralandı.

2011 yılı ilk 500 bilişim şirketi listesinde ''satış gelirleri'' kategorisinde Türk Telekom 11 milyar 940 milyon lira satış geliri ile birinci, Turkcell 9 milyar 370 milyon lira satış geliri ile ikinci, Vodafone 4 milyar 700 milyon lira satış geliriyle üçüncü, Avea da 3 milyar 81 milyon lira satış geliriyle dördüncü oldu.

''Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım'' kategorisinde birinci sırayı Turkcell Teknoloji alırken, ''Perakende Zinciri'' kategorisinde Teknosa birinci seçildi.

Araştırma bu yıl ilk kez Dijital Türkiye Platformu'nun içerik iş birliği ile gerçekleştirildi. Şirket tipine göre düzenlenen ve dokuz temel kategoride bilgi toplanan araştırmada kategori birincileri de belirlendi.

"BİLİŞİM PAZARI 2012'DE 30 MİLYAR DOLARI AŞACAK"

Araştırmanın Türkiye bilişim pazarına ilişkin ortaya koyduğu verilere göre, BT donanımı, yazılım ve hizmetleri içeren bilgi teknolojileri pazarı yüzde 12,7 büyürken, telekom donanımı ve taşıyıcı hizmetleri içeren iletişim teknolojileri pazarı yüzde 1,9 küçüldü.

Bilgi ve iletişim teknolojileri toplamı olarak bilişim pazarı ise 2011'de yüzde 2 artışla 29 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

Gecede, İnterpromedya yetkilileri, bilişim pazarının 2012'de yüzde 6 büyüyerek 30 milyar doları aşacağı tahminini de paylaştı. Büyüme tahmini bilgi teknolojileri pazarı özelinde yüzde 14,1, iletişim teknolojilerinde yüzde 2,6 olarak ortaya kondu.

CEO'LAR 2012'DE HEDEF BÜYÜTTÜ

Bu arada törende, araştırma kapsamında, ilk 500'deki 446 bilişim şirketinin üst yöneticilerinin (CEO) katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçları da açıklandı. Buna göre CEO'ların yüzde 55'i 2012 büyüme hedeflerini artırdıklarını belirtirken, hedeflenen sektörler arasından yüzde 50,4 ile kamu, yüzde 43,7 ile finans, yüzde 41,5 ile telekom ilk üçte yer aldı.

Anket sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 58'inin Ar-Ge yatırımı yaptığı tespit edilirken, Ar-Ge harcamalarının toplam ciro içindeki payının önceki yıla oranla yüzde 1 artışla yüzde 13'e ulaştığı gözlendi.

CEO'lar en önemli sorunlarının başında nitelikli insan kaynağı sıkıntısını yüzde 65,2'lik oranla birinci sırada gösterirken, gündemlerinde yer tutan başlıklardan öne çıkanları sırasıyla markalaşma, çevrecilik, yeni sektörlere yatırım, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları, sosyal sorumluluk ve reorganizasyon olarak saydı.

 

AA

Bu Haber 1644 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!