İNTERNETTEN YORUM VE HAKARETE CEZAİNTERNETTEN YORUM VE HAKARETE CEZA

Tarih: 2012-07-18

Günümüzde birçok kişi veya grubun internet üzerinden şu ya da bu şekilde hakarete uğradıkları, aşağılandıkları, tacize uğradıkları hatta haklarında sahte veya yalan haber oluşturarak gerek aile yaşamlarında gerek ise sosyal ve ticari hayatlarında ciddi kayıplara uğradıkları ülkemizin inkar edilemez acı gerçeklerindendir.

İnternetteki hakaretlere karşı mücadele eden itibarkoru.com avukatı Meltem Banko, Haber3.com’dan Ebru Eğinlioğlu'nun sorularını yanıtlamış. Takipçilerimizin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu ilginç görüşmeyi sizin için aşağıda yayımlıyoruz.

İnternet hepimizin yaşamına vazgeçilmez bir şekilde giriyor ve çok hızlı bir şekilde genişliyor. Birisini tanımak ve bulmak için artık arama motoru Google’ a aradığımız kişinin ismini ve soyadını yazıyoruz.

O kişi ile ilgili kayıtlı olan tüm bilgilere ulaşıyoruz.

Artık herkes bulunabilir ve bir tuş yakınlığında ulaşılabilir. Kimi zaman internetle ilgili ürkütücü haberler okuyoruz, kimi zaman olumlu, güzel haberler.

Tabii ki bu dünya her ne kadar sanal diye tabir edilse de, aslında gerçek yaşamımızın bir yansıması ve parçası oldu. Geriye dönüş yok….

İnternetin hızla genişleyen dünyasında, yeni işler ve projeler kurulmaya devam ediyor. Bunlardan biri de İtibarkoru.com. Yani sizinle ilgili arama motorlarında çıkan olumsuz haberlerin kaldırılması ve temizlenmesi ile ilgileniyorlar.

Bu siteden önce böyle bir imkân yokken, şimdi artık sizi karalama amaçlı yapılmış hiçbir hakarete sessiz kalmıyorsunuz.

Hem de yüzde yüz istemediğiniz o çirkin karalamalardan kurtuluyorsunuz. Nasıl mı?

Haber3.com yazarı Ebru Eğinlioğlu, Ankara Barosu’nun genç ve güzel avukatlarından Meltem Banko ile konuştu.

Meltem hanım önce sizi kısaca tanıyalım lütfen….

Ankara’ da avukatlık yapıyorum. İtibarkoru’ nun avukatıyım aynı zamanda, hem sitenin işlerinde, hem de hukuki desteklerinde yardımcı olmaya çalışıyorum.

Peki, böyle bir çalışma iş anlamında Türkiye’ de ilk midir?

Evet, dünyada oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda, yurt dışında böyle firmalar var. Ama Türkiye’ de itibarkoru.com,  itibar yönetimi, sosyal medya takibi, sosyal medya yönetimi, itibar zedeleyici içeriklere karşı hukuki işlem, içerik çıkartma, tekzip yayınlatma, marka patent telif kişilik hakları korunması, arama motorlarında öne çıkmak, hukuki danışmanlık gibi hizmetler için ilk kurulan şirketlerinden.

Ne zaman kuruldu?

Aslında 2-3 yıldır bu işi yapıyor ancak mart ayından beri medya tanıtımlarına daha çok ağırlık verdik.

Niye ihtiyaç duyuldu bu siteye başlangıç nedeni nedir?

Gelen talepler doğrultusunda oldu. İtibarkoru.com, Varyap Varlıbaş’ın bilişim şirketi olan Vartech’in bir hizmetidir. Buradaki müşteriler bu tarz taleplerde bulununca, önce onların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıldı, sonra da böyle bir oluşum meydana geldi.

Bilişim suçları dediğimiz zaman itibarkoru.com un yaptığı bu suçların önüne geçmek gibi söylenebilir mi?

Şimdi şöyle bilişim suçları ve bilişim yoluyla işlenen suçları ikiye ayırmak lazım. Örneğin kredi kartı dolandırıcılığı bilişim suçu, birinin e-mail adresini çalmak, bir siteyi hacklemek bilişim suçu ancak genellikle, bizim karşılaştığımız bilişim yoluyla işlenen hakaret suçları. Nedir bunlar? Sosyal medya üzerinden hakaret, tweetter ya da facebook üzerinden, tehdit, internet üzerinden bilişim yoluyla adam bile öldürülebilecek bir ülkedeyiz. Dolayısıyla genellikle biz daha çok bu suçlarla karşılaşıyoruz. Hakaret, şantaj, cinsel taciz bilişim yoluyla işlenen suçlar arasında.

Örnek verirsek?

Mesela insanlar kendine ait olmayan isimlerle hesap açıp, oradan hakaretler yağdırabiliyorlar.

Hakaret dediğimiz zaman bunun sınırı nerede başlıyor nerede bitiyor?

Şimdi biz bu ülkede hakaret ve eleştiri arasındaki farkı bilmiyoruz. Bir sanatçıya mesela hakaret edip, ben fikrimi söyledim, internet özgür bir ortam istediğimi söylerim gibi bir tavır doğru değil. Eleştiri boyutunu aşan her şey hakarettir. Birini beğenmeyebilirsiniz bunu söyleyebilirsiniz ama o kişiye dair yargıda, iftira da bulunursanız olay yarıya taşınır. Sevgi muğlaktır, saygı mutlaktır….Bunu bilerek hareket etmemiz lazım.

Benimle ilgili de medya da yıllar önce doğru olmayan çirkin bir haber çıkmıştı, uzun yıllar onun etkisinden kurtulamadım psikolojim bozuldu, hiçbir şey de yapamadım, haberi kaldırtmak mümkün olmamıştı.

Tabii bu yalnız sizin başınıza gelen bir şey değil, spor yazarları, iş adamları, sanatçılar, doktorlar. Kısaca medya da yer alan ne kadar insan varsa, yalan yanlış pek çok haber çıkabiliyor. Biz hep bunlarla uğraşıyoruz zaten. Bu haberler yüzünden nişanlısından ayrılan, eşlerinden ayrılan insanlar var. Mesela biz hem şahıslar, hem şirketler bazında çalışıyoruz. Mesela büyük şirketler var, onların rakipleri sahte kimliklerle bloglar açıyor orada rakip şirketle ilgili yalan yanlış haberler düzenliyor, yorumlar çıkartıyorlar. Ticari çöküşlere sebep olabiliyorlar…

Basının gücü internet medyasında da devam ediyor.

Hatta önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacak Ebru hanım bu gidişe bakarak söyleyebiliyoruz.

Mesela yine benim mağduriyetime dönecek olursam; avukatlara gittiğim zaman bana demişlerdi ki; haber zaman aşımına uğramış, şimdi itiraz edersek bir sonuç elde edemeyiz.

Hayır, öyle bir şey de yok. Çünkü o haber bir gazete yaprağında basılıp atılmıyor ki, her isminiz yazıldığında gündeme geliyorsa, güncelliğini kaybetmesi söz konusu olamaz. Her zaman sulh hukuk mahkemesine giderek haberle ilgili yasal işlem başlatabilirsiniz.

Peki, Meltem Hanı, sizin işiniz bu şekilde hukuksal boyutu da kapsıyor mu? Yoksa sadece Google üzerinden mi işlem yapıyorsunuz?

Avukatlık meslek kurallarına göre durum neyi gerektiriyorsa ona göre davranıyorum. Teknik boyutuyla itibarkoru.com ilgileniyor, yargıya yönelik işlerle ben ilgileniyorum.

Peki sanatçılarla ilgili bir habere yorum yapıldı diyelim, yorumlar da hakaret içeriyorsa cezai yükümlülüğü oluyor mu?

Tabii ki bizim sanatçı çok müşterimiz var ama isim veremiyorum. Hemen teknik bir bilgiyi de paylaşayım okurlarla. Mesela bir siteye girdiğiniz ve bir habere yorum yaptığınız zaman site sizin I.P numaranızı 6 ay kadar saklamak zorunda. Ben o numarayı istiyor ve o kişi hakkında yasal takibat başlatıyorum.

Ne kadar sürer bu işlemin sonuçlanması?

Çok değişken olmakla beraber 3 ayda da bitebilir veya 1 yıla kadar da uzayabilir. Adalet sistemimiz çok hızlı işlemiyor, çok dava var bekleyen sırada adli tatilleri de hesaba katarsak uzuyor bu süreçler. Geç gelen adalet adalet değil tabii ki ama maalesef bu durumdayız.

Peki, yurt dışında da itibarımızı korumak mümkün mü?

Tabii ki mesela Amerika ve bizim ülke olarak özgürlük anlayışımız farklı, biz de hakaret sayılan bir düşünce onlar da sayılmayabiliyor. Eskiden itibarkoru.com öncesi mesela bir hakaret olduğu zaman bir şahsa ya da şirkete Amerika’ da ki sitelere yazılıyordu, onlarda bizim kanunlarımıza göre, bu işlem suç sayılmaz diyor ve dava takipsizlikten düşüyordu. Şimdi bunların da önüne geçiliyor. Artık kimse şirket ya da şahıs olsun, kimse hakkında hakaret ederek, ya da karalayarak bir yere varamayacak. Biz bunun önüne geçmek için bu şirketi oluşturduk.

Ne kadar bir ücret gerekiyor istenmeyen haberleri sildirmek için?

Ortalama link başına 1000 dolar gibi bir rakam yeterli olabiliyor.

Meltem hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Ben de öyle iyi çalışmalar dilerim….

 

HABER3.COM

Ebru EĞİNLİOĞLU

 

 

 

Bu Haber 3826 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!