7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
KİŞİSEL VERİLER YÖNETMELİĞİ YAYINLANDIKİŞİSEL VERİLER YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI

Tarih: 2012-07-24

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan, Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 24.07.2012 tarihli ve 28363 numaralı sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte kişisel verilerin korunmasına ilişkin önemli kriterler getiriliyor. Bundan böyle kişisel verilere ancak yönetmelik ile belirlenen hukuka uygunluk, dürüstlük kuralları yahut kişilerin rızası gibi durumlarda erişilebilecek.

Yönetmelik, kişisel veriyi belirli veya kimliği belirlenebilir gerçek ve tüzel kişilere ilişkin bütün bilgiler şeklinde tanımlayarak, konum bilgisi, işlem kaydı, hücre kimliği ve trafik verisi gibi hususları da kapsamına alıyor. Yönetmelik ile ayrıca, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren firmaların uymak zorunda oldukları birtakım kurallar da getiriyor. Buna göre işletmeler, kişisel verilerin güvenliğini sağlamak amacıyla bir güvenlik politikası belirlemek zorunda. Bu politika uyarınca işletmeler, gerekli teknik ve idari tedbirleri alarak kişisel verileri korumakla yükümlü. Güvenliğe ilişkin risklerin ortaya çıkması durumunda işletmeler, bu durumu derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile abonelere bildirecek.

Yönetmelik, haberleşmenin gizliliğine ilişkin bazı esaslar da getiriyor. 7. madde hükmüne göre haberleşme ve trafik verilerinin gizliliği esas olup, yasaların ve mahkeme kararlarının gerektirdiği durumlar haricinde, haberleşmeye taraf olanların rızası dışında haberleşmenin dinlenmesi, kaydedilmesi, saklanması, kesilmesi ve gözetimi yasak olarak tanımlanıyor.

Yönetmeliğin tam metni için tıklayın.

Bu Haber 1381 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!