DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KİŞİSEL VERİLER YÖNETMELİĞİ YAYINLANDIKİŞİSEL VERİLER YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI

Tarih: 2012-07-24

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan, Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 24.07.2012 tarihli ve 28363 numaralı sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte kişisel verilerin korunmasına ilişkin önemli kriterler getiriliyor. Bundan böyle kişisel verilere ancak yönetmelik ile belirlenen hukuka uygunluk, dürüstlük kuralları yahut kişilerin rızası gibi durumlarda erişilebilecek.

Yönetmelik, kişisel veriyi belirli veya kimliği belirlenebilir gerçek ve tüzel kişilere ilişkin bütün bilgiler şeklinde tanımlayarak, konum bilgisi, işlem kaydı, hücre kimliği ve trafik verisi gibi hususları da kapsamına alıyor. Yönetmelik ile ayrıca, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren firmaların uymak zorunda oldukları birtakım kurallar da getiriyor. Buna göre işletmeler, kişisel verilerin güvenliğini sağlamak amacıyla bir güvenlik politikası belirlemek zorunda. Bu politika uyarınca işletmeler, gerekli teknik ve idari tedbirleri alarak kişisel verileri korumakla yükümlü. Güvenliğe ilişkin risklerin ortaya çıkması durumunda işletmeler, bu durumu derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile abonelere bildirecek.

Yönetmelik, haberleşmenin gizliliğine ilişkin bazı esaslar da getiriyor. 7. madde hükmüne göre haberleşme ve trafik verilerinin gizliliği esas olup, yasaların ve mahkeme kararlarının gerektirdiği durumlar haricinde, haberleşmeye taraf olanların rızası dışında haberleşmenin dinlenmesi, kaydedilmesi, saklanması, kesilmesi ve gözetimi yasak olarak tanımlanıyor.

Yönetmeliğin tam metni için tıklayın.

Bu Haber 1241 defa okunmuştur.
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!