Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
T. TELEKOM KAMU İHALELERİNDEN YASAKLI  MI?T. TELEKOM KAMU İHALELERİNDEN YASAKLI MI?

Tarih: 2012-07-24

Türk Telekom'un sermayesinin tamamına sahip  olduğu İNNOVA, 2008/46186 İKN (İhale Kayıt Numaralı) ile İSKİ'den aldığı bir ihalede gerekli koşulları yerine getirmediği için Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından  bir yıl süreyle kamu ihalelerinden men edildi. Yasak kararı 9 Haziran 2012 Tarih ve  28318 Sayılı  Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak ilginçtir yasaklama kararında, şirketin Ortakları ile ilgili bilgiler yer almıyordu.


4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nun 26.maddesinde; “25 inci maddede belirtilen fiil veya davranışlarda bulundukları tespit edilenler hakkında fiil veya davranışlarının özelliğine göre, bir yıldan az olmamak üzere iki yıla kadar, 4734 sayılı Kanunun 2 nci ve 3 üncü maddeleri ile istisna edilenler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılmaktan yasaklama kararı verilir……..Haklarında yasaklama kararı verilen tüzel kişilerin şahıs şirketi olması halinde şirket ortaklarının tamamı hakkında, sermaye şirketi olması halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan gerçek veya tüzel kişi ortaklar hakkında birinci fıkra hükmüne göre yasaklama kararı verilir. Haklarında yasaklama kararı verilenlerin gerçek veya tüzel kişi olması durumuna göre; ayrıca bir şahıs şirketinde ortak olmaları halinde bu şahıs şirketi hakkında da, sermaye şirketinde ortak olmaları halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olmaları kaydıyla bu sermaye şirketi hakkında da aynı şekilde yasaklama kararı verilir.” Hükmü yer aldığından,  İnnova'nın sahibi olan tüzel kişiliğin, yani Türk Telekom'un, tıpkı İnnova gibi bir yıl süreyle kamu ihalelerinden men edilmesi ve bu yasaklama kararının İNOVA’nın yasaklama kararı ile birlikte  resmi gazetede yayınlanması gerekirdi.

İnnova'nın yasaklama kararının Resmi gazete'de yayınlanmasının üzerinden, 45 gün geçmesine rağmen, Telekom için alınması gereken yasaklama kararı hâlâ yayınlanmadı!

Kamu İhale Kurumu’nun portalından sorgulama yapılınca İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ A.Ş  1 yıl süreyle tüm kamu ihalelerinden yasaklı gözükmesine karşılık, Türk Telekom yasaklı görülmemektedir. Oysa yukarıda bahsedilen yasa hükmüne göre Türk Telekom’un da yasaklı olması gerekir.

Bu durum, “Türk Telekom korunuyor mu?” sorusunu gündeme getiriyor.

Yasanın hükmü uygulanıp, Türk Telekom yasaklı hale  gelirse  sonuçları Türk Telekom için çok vahim olacak. Türk Telekom hiçbir kamu ihalesine katılamayacak. Kamu Kuruluşları Türk Telekom’dan yeni hatlar alamayacaklar . 

Ve hepsinden önemlisi  FATİH PROJESİ… Türk Telekom Fatih Projesine katılamayacak mı?  Yasaya göre, FATİH Projesi, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında. Ancak, yasaklı firmalara ilişkin hükümler saklı tutuldu…

Yasaya uyulup Türk Telekom Yasaklı İlan edilirse;

a)Milyar dolarlarla ifade edilen  FATİH projesine  Türk Telekom ve dolayısıyla partnerleri  katılamayacak mı?

b) Fatih projesi ertelenecek mi?

Yasa hükmü çiğnenerek, Türk Telekom yasaklı ilan edilmezse,

Türkiye bir hukuk devletidir diyebilecek miyiz?

Bizim merak ettiğimiz bir konu daha var; Türk Telekom'un rakipleri bu konuda neden sessiz kalırlar neden çekinirler? Bu ticari avantajı kullanmak için neden bir girişimde bulunmazlar? Neden çekinirler?

Bu Haber 2213 defa okunmuştur.
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!