DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
GENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTIGENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTI

Tarih: 2012-07-27

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, genişbant abonesinin 19 milyona yaklaştığını, 2023 hedeflerinin 30 milyon olduğunu belirterek, ”İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” dedi.

Netaş’ın geliştirdiği yeni teknolojilerin tanıtıldığı toplantıda konuşan Acarer, Türkiye’de firmaların 2G’nin başlangıcında cep telefonu üretmeye başladıklarını hatırlatarak, o dönemde üretilen telefonların ”çok gösterişsiz” olduğu yönünde eleştiriler yapıldığını söyledi.

Acarer, ”Biz de cep telefonlarının adını tuğla, takoz koyduk. Bir süre sonra da hiçbirini kullanmadık. Şimdi düşünüyorum da aslında takoz dediğimiz telefonlar çok gösterişli hale gelebilirdi. Bu olay bize 30 milyar dolara patladı” diye konuştu.

2005 yılında çıkan kanunla cep telefonlarının kaydının tutulmaya başlandığını anımsatan Acarer, şu anda Türkiye’de ulaşılan cep telefonu ile baz istasyonları ve santraller düşünüldüğünde 30 milyar doların mütevazi bir rakam bile olabileceğini ifade etti.

2G’de hiç üretim gerçekleştiremediklerini, 3G’de ise ülke olarak hata yapmadıklarını söyleyen Acarer, 4G’deki frekans seçimini çok doğru yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Şu anda Türkiye’de yaklaşık 40 milyon 3G abonesi bulunduğuna işaret eden Acarer, 3G abonesinin 2G abonesinden çok daha fazla olduğunu, 2013’te genişbant abone sayısının 15 milyon olacağını öngörürken, bunu çok daha erken bir tarihte aştıklarını vurguladı.

Acarer, ”Genişbant abonesi bugün 19 milyona yaklaştı. 2023 hedefimiz 30 milyon. İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” diye konuştu.

BTK Başkanı Acarer, konuşmasında şunları kaydetti: ”Altyapıyı kurduğumuzda ister mobil, ister sabit mutlaka altyapıyı kullanan tüm oyuncuların altyapıların tesis ve işletim maliyetlerine ortak olmaları gerekir. Aksi takdirde işletmecilere haksızlık yapmış oluruz. İşletmecilerin bir süre sonra bu maliyeti kaldırmaları imkansız hale gelecek. ’İnternetime dokunmayın’ gibi çarpıtılan ifadelerden uzak, Türkiye’nin en milli hedeflerine uygun şekilde hareket etmemiz gerekir.”

Bu Haber 832 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!