Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
GENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTIGENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTI

Tarih: 2012-07-27

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, genişbant abonesinin 19 milyona yaklaştığını, 2023 hedeflerinin 30 milyon olduğunu belirterek, ”İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” dedi.

Netaş’ın geliştirdiği yeni teknolojilerin tanıtıldığı toplantıda konuşan Acarer, Türkiye’de firmaların 2G’nin başlangıcında cep telefonu üretmeye başladıklarını hatırlatarak, o dönemde üretilen telefonların ”çok gösterişsiz” olduğu yönünde eleştiriler yapıldığını söyledi.

Acarer, ”Biz de cep telefonlarının adını tuğla, takoz koyduk. Bir süre sonra da hiçbirini kullanmadık. Şimdi düşünüyorum da aslında takoz dediğimiz telefonlar çok gösterişli hale gelebilirdi. Bu olay bize 30 milyar dolara patladı” diye konuştu.

2005 yılında çıkan kanunla cep telefonlarının kaydının tutulmaya başlandığını anımsatan Acarer, şu anda Türkiye’de ulaşılan cep telefonu ile baz istasyonları ve santraller düşünüldüğünde 30 milyar doların mütevazi bir rakam bile olabileceğini ifade etti.

2G’de hiç üretim gerçekleştiremediklerini, 3G’de ise ülke olarak hata yapmadıklarını söyleyen Acarer, 4G’deki frekans seçimini çok doğru yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Şu anda Türkiye’de yaklaşık 40 milyon 3G abonesi bulunduğuna işaret eden Acarer, 3G abonesinin 2G abonesinden çok daha fazla olduğunu, 2013’te genişbant abone sayısının 15 milyon olacağını öngörürken, bunu çok daha erken bir tarihte aştıklarını vurguladı.

Acarer, ”Genişbant abonesi bugün 19 milyona yaklaştı. 2023 hedefimiz 30 milyon. İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” diye konuştu.

BTK Başkanı Acarer, konuşmasında şunları kaydetti: ”Altyapıyı kurduğumuzda ister mobil, ister sabit mutlaka altyapıyı kullanan tüm oyuncuların altyapıların tesis ve işletim maliyetlerine ortak olmaları gerekir. Aksi takdirde işletmecilere haksızlık yapmış oluruz. İşletmecilerin bir süre sonra bu maliyeti kaldırmaları imkansız hale gelecek. ’İnternetime dokunmayın’ gibi çarpıtılan ifadelerden uzak, Türkiye’nin en milli hedeflerine uygun şekilde hareket etmemiz gerekir.”

Bu Haber 913 defa okunmuştur.
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!