GENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTIGENİŞBANT ABONESİ 19 MİLYONA YAKLAŞTI

Tarih: 2012-07-27

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, genişbant abonesinin 19 milyona yaklaştığını, 2023 hedeflerinin 30 milyon olduğunu belirterek, ”İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” dedi.

Netaş’ın geliştirdiği yeni teknolojilerin tanıtıldığı toplantıda konuşan Acarer, Türkiye’de firmaların 2G’nin başlangıcında cep telefonu üretmeye başladıklarını hatırlatarak, o dönemde üretilen telefonların ”çok gösterişsiz” olduğu yönünde eleştiriler yapıldığını söyledi.

Acarer, ”Biz de cep telefonlarının adını tuğla, takoz koyduk. Bir süre sonra da hiçbirini kullanmadık. Şimdi düşünüyorum da aslında takoz dediğimiz telefonlar çok gösterişli hale gelebilirdi. Bu olay bize 30 milyar dolara patladı” diye konuştu.

2005 yılında çıkan kanunla cep telefonlarının kaydının tutulmaya başlandığını anımsatan Acarer, şu anda Türkiye’de ulaşılan cep telefonu ile baz istasyonları ve santraller düşünüldüğünde 30 milyar doların mütevazi bir rakam bile olabileceğini ifade etti.

2G’de hiç üretim gerçekleştiremediklerini, 3G’de ise ülke olarak hata yapmadıklarını söyleyen Acarer, 4G’deki frekans seçimini çok doğru yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Şu anda Türkiye’de yaklaşık 40 milyon 3G abonesi bulunduğuna işaret eden Acarer, 3G abonesinin 2G abonesinden çok daha fazla olduğunu, 2013’te genişbant abone sayısının 15 milyon olacağını öngörürken, bunu çok daha erken bir tarihte aştıklarını vurguladı.

Acarer, ”Genişbant abonesi bugün 19 milyona yaklaştı. 2023 hedefimiz 30 milyon. İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” diye konuştu.

BTK Başkanı Acarer, konuşmasında şunları kaydetti: ”Altyapıyı kurduğumuzda ister mobil, ister sabit mutlaka altyapıyı kullanan tüm oyuncuların altyapıların tesis ve işletim maliyetlerine ortak olmaları gerekir. Aksi takdirde işletmecilere haksızlık yapmış oluruz. İşletmecilerin bir süre sonra bu maliyeti kaldırmaları imkansız hale gelecek. ’İnternetime dokunmayın’ gibi çarpıtılan ifadelerden uzak, Türkiye’nin en milli hedeflerine uygun şekilde hareket etmemiz gerekir.”

Bu Haber 1011 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!