7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ZİRAAT BANKASI ÖZELLEŞİYOR.ZİRAAT BANKASI ÖZELLEŞİYOR.

Tarih: 2012-07-27

AKP hükümeti, Ziraat Bankası’nı özelleştirmek için düğmeye bastı. İlk adımda banka küçültülecek, ardından da özelleştirme gerçekleşecek. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, bu plana hayata geçirmek için şimdi 10 bine yakın çalışanını zorla emekli ettiriyor.

20 bin çalışanı ve 1500′e yakın şubesiyle Türkiye’nin en köklü ve en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası da AKP’nin özelleştirme listesine alındı. İlk olarak Ziraat Bankası’nı küçültmeyi hedefleyen AKP hükümeti, on bine yakın çalışanını zorla emekli ettiriyor. Bu küçülmenin adından da özelleştirmenin gerçekleşmesi bekleniyor.

Türk Telekom, Petkim, Tekel, SEKA gibi pek çok kurumun ardından şimdi de Ziraat Bankası özelleştiriliyor.

Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası, küçültülerek özelleştirilecek. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, bu planı hayata geçirmek için harekete geçti. Personel sayısını yüzde 50 düşüreceği belirtilen Ziraat Bankası, bunun için 4857 sayılı İş Yasası dışında ikale sözleşmesi hazırladı.

Sözleşmeye göre, yaş ve hizmet yılı 84 ve üzeri olan yetkili ve asistanlar ile yaş ve hizmet yılı 90 ve üzeri olan yöneticiler emekliye sevk edilecek. Personele dağıtılan Genel Müdür Hüseyin Aydın ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Toker imzalı bilgilendirme yazıları ise, Ziraat Bankası çalışanlarını huzursuz etti.

İkale sözleşmesini imzalamayan çalışanlar, sürgünle karşı karşıya kalacak. Ama emekli olmayı kabul eden bütün personele gerekli kolaylıklar sağlanacak.

Personele gönderilen bilgilendirme yazısında emekli olmayı kabul eden kişinin bankayla ilişiğinin 2 Ocak 2013′te resmi olarak kesileceği belirtiliyor. Ancak kişi, fiilen 5 Kasım 2012′den sonra istese de çalışamayacak.

Emekli olmayı kabul eden personel, ihbar ve kıdem tazminatlarının yanısıra 2 brüt maaşla ödüllendirilecek. Yeni iş aramak isteyenlerse ücretleri ödenerek tam gün izinli sayılacak.

İhale sözleşmesinin son maddesiyle işverene karşı dava açılması da engellendi. Şayet dava açılması durumunda banka çalışanları bu sözleşme kapsamında aldıkları ücreti faziyle geri ödeyecek.

 

Bu Haber 7876 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!