7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TELKODER´DEN İBB´YE SUÇ DUYURUSUTELKODER´DEN İBB´YE SUÇ DUYURUSU

Tarih: 2012-07-27

 

TELKODER, yüksek hızlı internet bağlantısının yayılmasına engel olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerine suç duyurusunda bulundu.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de geçiş hakkı konusunda büyük sorunlar yaşandığını açıklayan ve fiber optik şebeke kurarak yatırım yapmak isteyen tüm işletmecilerin önünün açılmasının herkese yüksek hızlı internet sağlanması için büyük önem taşıdığını belirten TELKODER, yaptıkları tüm uyarılara rağmen sonuç alamayınca çözümü yargıda aramaya karar verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri hakkında, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile tanınan geçiş hakkı uygulamasında işletmeciler arasında ayrımcılık içerir uygulamalar yapmak; TELKODER üyesi işletmecilerin bu haktan yararlanmasını / kazı yapmasını uzunca bir süre engelleyerek görevin gereklerini yerine getirmekten kaçınmak; bu yolla kamunun ve TELKODER üyelerinin zararına neden olurken aynı zamanda bir başka işletmeciye haksız yarar sağlamak fiileri kapsamında TCK’nın 257’inci maddesinde yazılı görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri gerekçesi ile suç duyurusunda bulunuldu. 
 
 
TELKODER’i suç duyurusunda bulunulmasına iten nedenler ise şöyle:
 
 Ayrımcılık: Türk Telekom dava dilekçelerinde dahi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile toplu bir rakam üzerine pazarlık ederek anlaştığını  açıkça ifade etmekten çekinmemektedir.. Böyle bir pazarlık şansı veya benzer koşullar TELKODER üyesi işletmecilere sağlanmadı. İBB’nin bu uygulaması açık bir ayrımcılık yaptığı anlamına geliyor.  
 
Gerekçesiz olarak iş yaptırmama ve ayrımcılık: İBB gerek işletmecilerin kendi inşa ettikleri güzergahlarında, gerek İBB tarafından inşa edilmiş güzergahlarda,  gerekse başka işletmecilerin yapmış olduğu güzergahlarda fiber kablo geçirilmesine izin vermedi. Kazı izninden ve kazı yapılmasından bağımsız olarak mevcut güzergahlarda inşaat olmadan fiber döşenmesine izin verilmemesi, aynı süreç içerisinde Türk Telekom’un tüm müşterilerine fiber döşemede bir zorluk yaşamaması buradaki ayrımcılığı ve sebepsiz olarak iş yapmayı önleme konusunu ortaya çıkarıyor.
 
Güzergah inşasına izin verilmemesi : İBB 15 Kasım 2010’dan beri yetkilendirilmiş işletmecilere kazı izni vermiyor. Buna karşın Türk Telekom’a zaman zaman bakım tamir şeklinde gösterilen ama yeni güzergahları kapsayan izinler veriyor.

 

Bu Haber 1338 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!