DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TELKODER´DEN İBB´YE SUÇ DUYURUSUTELKODER´DEN İBB´YE SUÇ DUYURUSU

Tarih: 2012-07-27

 

TELKODER, yüksek hızlı internet bağlantısının yayılmasına engel olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerine suç duyurusunda bulundu.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de geçiş hakkı konusunda büyük sorunlar yaşandığını açıklayan ve fiber optik şebeke kurarak yatırım yapmak isteyen tüm işletmecilerin önünün açılmasının herkese yüksek hızlı internet sağlanması için büyük önem taşıdığını belirten TELKODER, yaptıkları tüm uyarılara rağmen sonuç alamayınca çözümü yargıda aramaya karar verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri hakkında, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile tanınan geçiş hakkı uygulamasında işletmeciler arasında ayrımcılık içerir uygulamalar yapmak; TELKODER üyesi işletmecilerin bu haktan yararlanmasını / kazı yapmasını uzunca bir süre engelleyerek görevin gereklerini yerine getirmekten kaçınmak; bu yolla kamunun ve TELKODER üyelerinin zararına neden olurken aynı zamanda bir başka işletmeciye haksız yarar sağlamak fiileri kapsamında TCK’nın 257’inci maddesinde yazılı görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri gerekçesi ile suç duyurusunda bulunuldu. 
 
 
TELKODER’i suç duyurusunda bulunulmasına iten nedenler ise şöyle:
 
 Ayrımcılık: Türk Telekom dava dilekçelerinde dahi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile toplu bir rakam üzerine pazarlık ederek anlaştığını  açıkça ifade etmekten çekinmemektedir.. Böyle bir pazarlık şansı veya benzer koşullar TELKODER üyesi işletmecilere sağlanmadı. İBB’nin bu uygulaması açık bir ayrımcılık yaptığı anlamına geliyor.  
 
Gerekçesiz olarak iş yaptırmama ve ayrımcılık: İBB gerek işletmecilerin kendi inşa ettikleri güzergahlarında, gerek İBB tarafından inşa edilmiş güzergahlarda,  gerekse başka işletmecilerin yapmış olduğu güzergahlarda fiber kablo geçirilmesine izin vermedi. Kazı izninden ve kazı yapılmasından bağımsız olarak mevcut güzergahlarda inşaat olmadan fiber döşenmesine izin verilmemesi, aynı süreç içerisinde Türk Telekom’un tüm müşterilerine fiber döşemede bir zorluk yaşamaması buradaki ayrımcılığı ve sebepsiz olarak iş yapmayı önleme konusunu ortaya çıkarıyor.
 
Güzergah inşasına izin verilmemesi : İBB 15 Kasım 2010’dan beri yetkilendirilmiş işletmecilere kazı izni vermiyor. Buna karşın Türk Telekom’a zaman zaman bakım tamir şeklinde gösterilen ama yeni güzergahları kapsayan izinler veriyor.

 

Bu Haber 1148 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!