7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
YAKINDAN İZLEYİN…YAKINDAN İZLEYİN…

Tarih: 2012-07-30

Dün Sözcü Gazetesinde  Atilla KIZILTAN imzalı ilginç bir haber yayınlandı. Haberin ilk cümlesi, Türk Telekom’un  Standart Basın Açıklamalarının giriş cümlesinin aynısı.  Ama haberin yalnızca Sözcü’de yayınlanması, haberin bir basın açıklaması olmadığının göstergesi. Açıklamayı  kim yapmış. Bilgileri kim vermiş haberden anlamak mümkün değil.

Haber, Bizim Sık Sık dile getirdiğimiz ve Sayın Emin ÇÖLAŞAN’ın Sözcü Gazetesinde çeşitli tarihlerde  kaleme aldığı , Türk Telekom’un  Gayrimenkul Satışları ile ilgili yazılarına cevap niteliğinde.

Bu haberle ilgili görüşlerimizi size sunacağız. Ama önce yazıyı paylaşalım.;

“Türkiye'nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom tüm faaliyetlerinde ülke ekonomisi ve geleceği için değer yaratmaya devam ediyor. 14 Kasım 2005 tarihinde özelleştirilen Türk Telekom'un o tarihten bu yana 1 milyar TL'yi aşan emlak yatırım ve harcaması yaptığı belirtildi.

Türk Telekom yetkilileri, hazır bina ve arsa alımları, inşaat yatırımları, bina bakım ve onarım giderleri ve kendileri tarafından yapılan okulların inşaat bedellerini kapsayan 1 milyar TL'yi aşkın emlak yatırım ve harcaması gerçekleştirdiklerini vurguladılar.

İhtiyaç dışı kalanlar

Telekomünikasyon sektörünün yetkili kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzalanan imtiyaz sözleşmesi ile faaliyet gösterdiklerini ifade eden yetkililer, "Bu sözleşme kapsamında Türk Telekom, sistemin işleyişini etkilemeyecek, çalışır vaziyette teçhizatin bulunmadığı, ihtiyaç dışı kalan gayrimenkulleri üzerinde tasarrufta bulunabiliyor" bilgisini verdiler.

Türk Telekom, gelişen teknolojiler ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda genel ve yerel bazda düzenlenen mastır emlak planlamalarını göz önünde bulundurarak, gayrimenkullerin en etkin ve verimli şekilde kullanımını sağlıyor.

Varlık değeri artıyor

Yaklaşık 7 yılık sürede tüm Türkiye'de yeni arazi ve bina satın almaları yapan Türk Telekom'un, mevcut gayrimenkullerin de bakım-onarımı ve yeni bina yapımı için önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtten yetkililer, şu açıklamaları yaptı:

"Gerçekleştirilen bu yatırımlar ve satın alımlar Türk Telekom'un gayrimenkul varlık değerini önemli oranda artırıyor. Türk Telekom, özelleştirme tarihi olan 14 Kasım 2005'ten, bugüne kadar geçen sürede, hazır bina ve arsa alımlan dahil inşaat yatırımları için 508 milyon 820 bin TL, bina bakım onarım giderleri için 324 milyon 340 bin TL olmak üzere toplamda 833 yon TL'yi aşkın yatırım ve harcama gerçekleştirdi. Kurumumuz tarafmdan yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlanan ve 186 milyon 693 bin TL inş bedeli olan okullar da eklendiğinde tam 1 milyar TL'yi aşkın emlak yatırım harcama tutarına ulaşılıyor."

Ankara’nın en yüksek ofis kulesi yükseliyor

TEMELİ geçtiğimiz şubat ayında Türk Telekom CEO'su Gökhan Bozkurt'un da katıldığı bir törenle atılan, Türk Telekom'un yeni genel müdürlük binasının önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor. Binamn örnek teknolojik özellikleri, modem tasarımı ve "akıllı bina" teknolojisiyle Ankara'nın sembol yapılarından biri olması hedefleniyor.

Yaklaşık 6 bin 300 metrekarelik zemin oturumu bulunan yapının, üç bodrum katı ve zemin üzerinde 33 katı bulunuyor. 54 bin 290 metrekare kapalı alanı bulunan Aydınlıkevler'deki binada toplam 1500 kişi çalışacak. Genel Müdürlü birimlerinin de yer alacağı binada 550 kişi kapasiteli konferans salonu, fuaye ve çok amaçlı sosyal alanlar da olacak.”

Bu haber/röportajla Türk Telekom ilk kez, içinde teçhizat  bulunan binaları satamayacağını kabul etmiş. Ama şunu da ima etmekten geri kalmamış; “teçhizat olmayan/çalışan teçhizat olmayan gayrimenkulü satarım.” 

Yani Türk Telekom diyor ki;

-Ben gerekirse, teçhizat bulunan binalardaki teçhizatı başka binalara (hatta kiralık binalara) taşır, ondan sonra da satarım.

- Santral binası, yönetim binası vb. amaçla alınan/istimlak edilen/bağışlanan , şehir planlarında Telekomünikasyon Alanı olarak gözüken arsaları satarım.

Biz de diyoruz ki;

Hayır satamazsın… Bu yaptığın  imtiyaz sözleşmesine aykırıdır..

Anamur Belediye Başkanı gibi; “Bu satılmak istenen arazi, şehir planında “Telekominikasyon Hizmet Binası” olarak gözüküyor. Onun için satamazsın” diyebilen, yasadan, doğtudan yana yürekli  belediye başkanları çıkarsa satamazsın..

Türk Telekom, bir de mantık oyunlarına başvuruyor.  Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında yaptırılan okullara harcananları, binaların tadil ve bakımı için harcanan meblağları, binalar yatırımı içinde takdim ediyor. Okulları Türk Telekom’un Tanıtımı (?) amacıyla yaptınız. 3’üne Binali Yıldırım ismini koydunuz. Binalar Türk Telekom’un Sabit Kıymetinde değil. Dolayısıyla yatırım olarak değerlendirilmesi mümkün değil.

Ve haberi asıl ilginç kılan, yalnızca SÖZCÜ’de çıkmış olması….

Bundan sonra;

Sözcü’de Türk Telekom aleyhine yazı yayınlanıp yayınlanmayacağını,

Sözcü’de Türk Telekom reklamlarında bir artış olup olmayacağını,

Emin Çölaşan’ın benzer konulu yazılarına yer verilip verilmeyeceğini,

Takip etmenizi öneririz.

Haberin Yazarı Atilla KIZILTAN’ı da merak ettik,

Şöyle bir gazetecilik geçmişi olduğunu öğrendik.;

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Ön Asya Dilleri ve Edebiyatı Bölümü'nde yüksek öğrenim gördü. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'ndan 1979 yılında mezun olduğunu,

Öğrencilik ile birlikte 1976 yılında Ekspres gazetesinde çalışma hayatına başladığını, İstiklâl, Milliyet, Günaydın, Yeni Şafak, Ekonomik Bülten, Akşam, Güneş, Yeniçağ, Dünden Bugüne Tercüman ve Bugün gazetelerinde yazı işleri görevlerinde bulunduğunu, köşe yazarlığı yaptığını öğrendik.

Bu Haber 3672 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!