TMSF’DE BÜYÜK USULSÜZLÜKTMSF’DE BÜYÜK USULSÜZLÜK

Tarih: 2012-07-31

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) hizmet veren Bursa merkezli bir organizasyon şirketine yönelik başlatılan soruşturma Fon içinde yapılan bir dizi usulsüz harcamayı da ortaya çıkardı. Denetçi raporuna göre, Fon’un işleri ile ilgisi olmayan seyahatlere çıkıldı, geceliği 2-3 bin euro olan lüks otellerde kalındı. SPA ücretleri TMSF’ye fatura edildi. Gidilen şehirde limuzinle karşılama yapılırken, izlenen striptiz şovlarının faturası ise dolaylı olarak Fon’a kesildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İ.D.'ın yürüttüğü soruşturmanın başlangıcında,  TMSF ile çalışan S.E.’ın alacağı için başlattığı takip yer aldı.

TMSF’ye hizmet veren P.Tur isimli Bursa merkezli şirkette bir süre çalışan S.E., işten ayrıldıktan sonra alacağını tahsil edemeyince, Avukatı M.Y.Y. aracılığı ile başlattığı hukuki süreç sonrası TMSF içine de uzanan bir dizi usulsüzlüğü ortaya çıkardı.

2 MİLYON LİRALIK ‘ZİMMET’
Savcılığın talimatı sonrası Fon denetçileri Ş.Ö. ve O.A. kapsamlı bir rapor hazırladı. Denetçiler 2 milyon TL dolayında usulsüz harcama yapıldığını belirledi. Söz konusu tutarın tamamına yakınının kişisel harcamalarda kullanıldığı ve ilgililerden tahsil edilmesi gerektiği rapor edildi.

TMSF raporunda, ‘nitelikli zimmet suçu’ işledikleri önü sürülen isimler arasında dönemin TMSF Başkan Yardımcısı F.Ç., Fon’un Yurt Dışı Dava Takip Birimi’nde görevli Avukat A.Y., Uzan Grubu şirketlerinin yurtdışı davalarını takip eden B.&MK. hukuku bürosunun avukatı S.P.nun isimleri yer aldı. 

Yine TMSF raporunda ayrıca Y.ve P.’nun şahsi harcamalarının yanı sıra yakınlarına ait harcamaları da Uzan Grubu şirketlerinden Rumeli Çimento’ya fatura ettiği kaydedildi.

TÜM HARCAMALAR RAPORDA

Yapılan usulsüz harcamalar tek-tek rapor edildi ve harcama tutarları kayda geçti. F.Ç. ve A.Y.’ın, Fon’un işi ile ilgisi olmayan Dubai, Nice, Las

Ç.B. VE EŞİNE BİLET

Raporda yer alan saptamalara göre, A.Y. ve S.P. kendi özel harcamaları yanı sıra yakınlarının da uçak bileti ve otel masraflarını Rumeli Çimento’ya fatura etti.

P.’nun akrabası olan Emekli Orgeneral Ç.B. ve eşi N.B.’in 5 Mayıs 2009 tarihli ABD biletlerinin, Uzan Grubu şirketleri üzerinden alındığı belirlendi.

Çiftin biletleri için 9.960 TL ödendi. Ç.B.in, savcılık ifadesinde söz konusu biletleri akrabası S.P. üzerinden sağlandığını Uzan Grubu şirketlerine fatura edildiği konusunda bilgisi olmadığını söyledi.

Vegas, Maldivler'e seyahate çıktıkları, ortaya çıkan harcamaların Rumeli Çimento’ya fatura edildiği rapor edildi.

LÜKS OTELDE KALDI UZAN’A FATURA ETTİ

TMSF raporunda yer alan ve dikkat çekici harcamaların bir bölümü şöyle:

Fon Başkan Yardımcısı F.Ç.: 
*6 Aralık 2008’de Hotel De  L’Europe’de (Amsterdam) kaldı. Otelin geceliği, ekstralar hariç,  796 euro... Fon’un bu tarihte Ç.’a ilişkin görevlendirmesi yok. 
*7-09 Aralık 2008’de The Gleneagles Hotel’de (Edinburg-İsviçre)  geceliği 1.282 euroya kaldı.  Ekstralar ayrıca fatura edildi. Oysa Fon’un bu tarihte bir görevlendirmesi yoktu.
*12-13 Aralık 2008’de The Wesbury  Hotel Dublin’de geceliği 1.320 euroya kaldı. Fon’un o tarihte de bir görevlendirmesi yoktu. 
*26-29 Haziran 2009’da Kıbrıs Mercure Accor Hotel’de konakladı. Bu konaklama için Fon’un bir görevlendirmesi yoktu. Konaklama ve araç kiralama için 7.014 TL ödendi.
*09-13 Temmuz 2009’da Kıbrıs Kaya Artemis otelde konakladı. Otele yapılan 4.713 TL Uzan Şirketleri’ne fatura edildi. Oysa Ç. o dönem yıllık izindeydi.

2060 DOLARLIK SPA FATURASI

Fon’un Yurt Dışı Dava Takip Birimi’nde görevli Av. A.Y.:
*6-7 Ocak 2009’da Richmond Wellnes SPA Sapanca Hotel’de kaldı. Gecelik 750 TL. SPA ücreti için ise 470 TL ödendi.  Odaya bira, kırmızı şarap servis edildi.  Odada iki kişi kaldı. Anılan seyahate ilişkin Fon’un bir onayı yok.
* 7-8 Mart 2009 da Paris’teki Hotel Disneyland’da kaldı.  Bu tarihte bir fon görevlendirmesi yok.
*22 Mart 2009’da Hotel De  L’Europe kalındı. Otele 1.433 euro ödendi. Anılan tarihte Fon’un bir görevlendirmesi yok. 
*11-13 Temmuz 2009’da Kıbrıs Mercure Accor Hotel’de konakladı. Fon’un bir görevlendirmesi yoktu.  Otele 2.639 TL ödendi. 
*25 Kasım 2009’da Alvear Palace Hotel’de kaldı. (Buenos Aires-Arjantin)  Toplam fatura 10.492 dolar. Söz konusu fatura içinde 2060 dolarlık SPA bedeli

NİTELİKLİ ZİMMET SUÇU

Fon denetçileri, F.Ç., A.Y. ve S.P.’nun nitelikli zimmet suçu işlediği değerlendirmesinde bulundu.

Denetçiler raporlarında “Karayipler gezisine ilişkin belge (romantic suite), Kaan Limousine tarafından kesilen faturalardaki yüksek meblağlı gift shop, SPA v.b. harcamalar, New York Palaca ait geceliği 1.040-1.256 dolar arasında değişen lüks odada ikamet, Maldivler, Euro Disney Paris, Sapanca, Arjantin seyahatleri ve bunlara ilişkin SPA, LİDO (bir tür striptiz show) v.b. harcamalar işin mahiyetine aykırı bulunulmuştur” görüşüne yer verdi.

Raporda, toplamda 1.928.969 TL’lik usulsüz harcama yapıldığı, söz konusu paranın Ç., Y., P. ve P. Tur’un sahibi S.C.’dan müştereken tahsil edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirildi.

yer aldı. Seyahate ilişkin Fon’un onayı yok.

TMSF KAYDINA GÖRE GÖREVDE AMA...
*A.Y: için 21-25 Ekim arasında Hotel De  L’Europe’de hem oda hem de özel araç ayarlandı. Araç kaydı F.Ç. adına yapıldı. Oysa Fon kayıtlarına göre anılan tarihte F.Ç. Hollanda Lahey’de,  A.Y. da ABD’de görevli gözükmekte.
*St Regis Hotel New York 3 Aralık 2009’daki konaklamaya ilişkin 1.692 dolar kesti. Anılan tarihte Fon’un görevlendirmesi yoktu.
*ABD’de bulunan Kaan Limousine isimli şirketin faturaları üzerinde yapılan incelemede Ç.ve Y.'ın lük araç kiralama, muhtelif hediye ve SPA ücretleri Uzan Grubu şirketlerine fatura edildi.

ABD’DEKİ EVİN KİRASINI ÖDETTİ
Baker&McKenzie çalışanı S.P.: 
*22-26 Aralık 2008’de Swiss Otel’de boğaz manzaralı odada kaldı. Oda ücreti yanı sıra 366 TL’lik internet ücreti 270 TL’lik akşam yemeği faturası ödendi.
*20-24 Ocak 2009’da Ceylan İntercontinental Otel’in boğaz manzaralı odasında kaldı. 3.866 TL’lik fatura Rumeli Çimento’ya fatura edildi.
29 0cak- 1 Şubat 2009’da W Hotel Times Square’de (New York)  kaldı. 9129 TL ödendi. Rumeli Çimento tarafından ödendi. 
*15-22 Mart 2009’da Swissotel The Bosphorus’ta Business Executive boğaz manzaralı odada kaldı. Oda ücreti günlük 210 Euro +KDV..Her türlü ekstraları karşılandı.  294 TL, 255 TL ve 115 TL’lik akşam yemekleri ile 261  TL’lik Cafe Swiss Food ödemesi karşılandı.
*25-30 Kasım 2009’da The Ritz Carlton New York’da konakladı. 1025 dolarlık gecelik ücret ve 1221 dolarlık SPA masrafı Rumeli Çimento’ya fatura edildi. 
*Huston’daki (ABD)  72. 391 TL’lik ev kirası karşılandı. 

Hürriyet.

TELEKOMCULAR DERNEĞİNİN NOTU

TMSF, Bir Kamu Kuruluşu. Bankalara olan borçları nedeni ile el konan Özel Sektör Şirketlerini Devlet adına yönetiyor. Trilyonluk bütçelere sahip olmasına rağmen Teftiş Kurulu yok. Sayıştay Denetimine de tabii değil. Fon’da İç Denetim Birimi var.

Ama Türkiye’de Teftiş Kurullarını lağvedip “Benim Denetçim”i oluşturmak amacıyla kurulan Kamu İç Denetçilik müessessi ölü doğdu. Olayda da dikkat edilirse, Savcılık İç Denetim Birimini harekete geçiriyor. Oysa tam tersi olması gerekir. Yani; denetim elemanları, olağan denetimlerinde usulsüzlüğü tespit edip, Savcılığa suç duyurusunda  bulunmaları icap eder.

TMSF’nin geçici olarak yönettiği kurumların çoğunda aynı başıboşluk var. Özellikle Medya kuruluşlarında.  Kamu kurumlarında sıradan bir memuriyete giriş çok katı kurallara bağlanmışken, TMSF’nin yönettiği medya kuruluşlarında, insanlar 5 sıfırlı maaşlarla köşe yazarı, genel yayın yönetmeni, sunucu, program yapımcısı olarak atandılar.

El konulan telekomünikasyon kuruluşunda da nispeten aynı uygulamalar oldu. Ancak, o kurumun başına getirilen kişinin dürüst yapısı nedeni ile, en az keyfiliğin-suiistimalin, bir süre TMSF tarafından yönetilen telekomünikasyon kuruluşunda yaşandığına inanıyoruz.

Benzer/büyük yetkilerle donatılan Özelleştirme İdaresi Başkanlığında da TMSF kadar olmasa da, aynı keyfiliğin yaşandığını düşünüyoruz.

Kamu İhale Kurumunda tesadüfen ortaya çıkan yolsuzluk da dikkate alındığında, büyük yetkilerle ve parasal güçlerle donatılan, Kurumlarda/Kurullarda da Teftiş Kurulları oluşturulmaması dikkat çekici.

Unutmayalım ki; “Denetimin olduğu yerde yolsuzluk, yolsuzluğun olduğu yerde denetim yoktur”   

Bu tür keyfi yönetimleri aşmanın yolu, sağlıklı denetim mekanizmaları oluşturmak.

Ama, her türlü denetimi (Hukuki, bürokratik, siyasi) tamamen kaldırmak isteyen, demokrasiyi salt oransal çokluk olarak anlayan bir anlayış, sağlıklı bir denetim mekanizması kurar mı/kurabilir mi takdir sizin…

 

Bu Haber 3982 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!