İNTERNETTEN EMEKLİLİK BAŞVURUSUİNTERNETTEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU

Tarih: 2012-08-01

Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet işlemlerine yeni bir olanak kattı. Emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için, 25 temmuz 2012 itibariyle online emeklilik sistemi başlattı. Böylece, SSK ve Bağ-Kur’lular artık internetten emeklilik başvurusu yapabiliyor, karşılığında da SGK, sigortalıya ‘Başvurunuz kabul edildi’ şeklinde SMS gönderiyor. 

SGK sistemle yılda ortalama 606 bin yazılı belgeli işlemin ortadan kalkacağını öngörüyor. Bu açıdan yeni sistemin çevreye de katkısı olacak. SGK, emeklilik, sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri, yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi, evlenme ve cenaze ödeneği gibi başvuru sahibinin ya da vekilinin, bugüne kadar kuruma fiziksel olarak başvurusunu gerektiren tüm işlemleri internete taşıdı.

SGK’nın emeklilik aylığı ve diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı. 

Online başvurunun faydalı diğer bir yönü de, tahsisin (mesela emekli maaşının) bağlanma süresi. Talep başvurusunun tarihi, aylık ödemenin başlangıç tarihi açısından büyük önem taşıyor. Başvuda birkaç gün gecikilmesi halinde bile aylık bağlanması bir ya da iki ay gecikebiliyor. Ancak online başvuru bu durumu kısaltacak bir olanak. Hem başvurunun kolaylığı, hem de kayıtlara hemen işlenmiş oluşu nedeniyle.

İnternet üzerinden emeklilik talebi başvurusu, SSK ve Bağ-Kur’lular tarafından yapılabiliyor. Başvurular e-devlet şifresiyle, SGK internet sitesinden ya da e-devlet portalından yapılabiliyor. 

Başvuru için ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’, ‘Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler’, ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi’ seçeneklerine sırasıyla girilecek. Söz konusu seçeneklerden giriş işlemi tamamlandıktan sonra ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin ‘Barkod numaralı’ dökümü yine internet ortamında sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınacak. 

Başvuru tamamlandığında SGK işlemin başarılı olduğu, başvurunun alındığı şeklinde bir SMS ile cevaplıyor. 

SGK, kuruma doğrudan ya da posta yoluyla gelen talep belgelerinin sayısal değeri konusunda işleyiş nedeniyle tam bir istatistik oluşturamıyor. Çünkü sistem gereği sadece aylık bağlananların sayısı alınıyor ve talebi reddedilenler ile işlemleri sonuçlandırılmamış olan talepler manyetik ortamda tutulmuyor. Böylece SGK sadece aylık bağlananların istatistiğini tutabiliyor. Yeni sistem, tüm başvuruları da istatistik olarak belirlemiş olacak. 

Mevcut sistemde SSK'lı başvurularından ayda ortalama 30 bin, BağKur'lu başvurulardan ise ayda 15 bin'ine gelir ve aylık bağlandığını gösteriyor.

Evlenme ve cenaze ödeneklerinde ise, evlenme ödeneği olarak aylık ortalama 1.500 kişiden talep belgesi alındığı ve cenaze ödeneklerinde de ortalama 4.000 kişiden talep geldiği bildiriliyor. 

Bunların hepsine bakıldığında, toplam başvurular için yılda 606 bin yazılı işlemin ortadan kalkacağı öngörülüyor. Kağıda dönecek ağaç sayısının azalacağı düşünülürse, SGK açısından çevreye de katkısı olan bir proje yapılmış oldu.

Kaynak: turk.internet.com

Bu Haber 4391 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!