"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
İNTERNETTEN EMEKLİLİK BAŞVURUSUİNTERNETTEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU

Tarih: 2012-08-01

Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet işlemlerine yeni bir olanak kattı. Emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için, 25 temmuz 2012 itibariyle online emeklilik sistemi başlattı. Böylece, SSK ve Bağ-Kur’lular artık internetten emeklilik başvurusu yapabiliyor, karşılığında da SGK, sigortalıya ‘Başvurunuz kabul edildi’ şeklinde SMS gönderiyor. 

SGK sistemle yılda ortalama 606 bin yazılı belgeli işlemin ortadan kalkacağını öngörüyor. Bu açıdan yeni sistemin çevreye de katkısı olacak. SGK, emeklilik, sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri, yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi, evlenme ve cenaze ödeneği gibi başvuru sahibinin ya da vekilinin, bugüne kadar kuruma fiziksel olarak başvurusunu gerektiren tüm işlemleri internete taşıdı.

SGK’nın emeklilik aylığı ve diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı. 

Online başvurunun faydalı diğer bir yönü de, tahsisin (mesela emekli maaşının) bağlanma süresi. Talep başvurusunun tarihi, aylık ödemenin başlangıç tarihi açısından büyük önem taşıyor. Başvuda birkaç gün gecikilmesi halinde bile aylık bağlanması bir ya da iki ay gecikebiliyor. Ancak online başvuru bu durumu kısaltacak bir olanak. Hem başvurunun kolaylığı, hem de kayıtlara hemen işlenmiş oluşu nedeniyle.

İnternet üzerinden emeklilik talebi başvurusu, SSK ve Bağ-Kur’lular tarafından yapılabiliyor. Başvurular e-devlet şifresiyle, SGK internet sitesinden ya da e-devlet portalından yapılabiliyor. 

Başvuru için ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’, ‘Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler’, ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi’ seçeneklerine sırasıyla girilecek. Söz konusu seçeneklerden giriş işlemi tamamlandıktan sonra ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nin ‘Barkod numaralı’ dökümü yine internet ortamında sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınacak. 

Başvuru tamamlandığında SGK işlemin başarılı olduğu, başvurunun alındığı şeklinde bir SMS ile cevaplıyor. 

SGK, kuruma doğrudan ya da posta yoluyla gelen talep belgelerinin sayısal değeri konusunda işleyiş nedeniyle tam bir istatistik oluşturamıyor. Çünkü sistem gereği sadece aylık bağlananların sayısı alınıyor ve talebi reddedilenler ile işlemleri sonuçlandırılmamış olan talepler manyetik ortamda tutulmuyor. Böylece SGK sadece aylık bağlananların istatistiğini tutabiliyor. Yeni sistem, tüm başvuruları da istatistik olarak belirlemiş olacak. 

Mevcut sistemde SSK'lı başvurularından ayda ortalama 30 bin, BağKur'lu başvurulardan ise ayda 15 bin'ine gelir ve aylık bağlandığını gösteriyor.

Evlenme ve cenaze ödeneklerinde ise, evlenme ödeneği olarak aylık ortalama 1.500 kişiden talep belgesi alındığı ve cenaze ödeneklerinde de ortalama 4.000 kişiden talep geldiği bildiriliyor. 

Bunların hepsine bakıldığında, toplam başvurular için yılda 606 bin yazılı işlemin ortadan kalkacağı öngörülüyor. Kağıda dönecek ağaç sayısının azalacağı düşünülürse, SGK açısından çevreye de katkısı olan bir proje yapılmış oldu.

Kaynak: turk.internet.com

Bu Haber 4058 defa okunmuştur.
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!