DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
 SIRADIŞI CEP VURGUNU SIRADIŞI CEP VURGUNU

Tarih: 2012-08-04

 

İstanbul Atatürk Havalimanı Kargo'da yapılan operasyonda, son yılların en sıradışı cep telefon kaçakçılığı ortaya çıkarıldı. Şebeke elemanlarının, 35 bin adet GSM 3G modem cihazlarının kapağını, modem cihazının kendisiymiş gibi ithal ederek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan IMEI numaraları aldığı, daha sonra bu IMEI numaralarını da kaçak cep telefonlarında kullandıkları ortaya çıktı.

Şebeke elemanlarının, yaptıkları hayali ithalat sonrasında IMEI numaralarını almalarına rağmen, ithal ettikleri GSM 3G kapaklarını gümrükte bıraktıkları öğrenildi. Firmanın yaptığı son ithalat işleminde yaptığı usulsüzlüğün ortaya çıkmasıyla birlikte Gümrük uzmanları firmanın daha önceden yaptığı 16 ithalatı da incelemeye aldı.

Yapılan ilk incelemelerde firmanın değişik tarihlerde 16 ayrı daha ithalat işlemi yaptığı ve bu ithalatlarda 575 bin adet GSM 3G modem soktuğu tespit edildi. Firmanın yurda soktuğu bu modemlerinde hayali mi yoksa, kaçak cep telefonlarına IMEİ numarası almak için hayali ithalatlar mı olduğunun anlaşılması için soruşturma devam ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun yapacağı teknik incelemelerin ardından, IMEI numaralarının kullanıldığı 35 bin adet kaçak cep telefonu görüşmelere kapatılacak. Şebeke elemanlarının, GSM 3G Modemlerinde kullanılan SİM kartlarla cep telefonlarında kullanılan SİM kartların aynı frekansta kullanıldığını fark ederek böyle bir kaçakçılık yöntemi geliştirdikleri öğrenildi.

Bu Haber 1176 defa okunmuştur.
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!