SIRADIŞI CEP VURGUNU SIRADIŞI CEP VURGUNU

Tarih: 2012-08-04

 

İstanbul Atatürk Havalimanı Kargo'da yapılan operasyonda, son yılların en sıradışı cep telefon kaçakçılığı ortaya çıkarıldı. Şebeke elemanlarının, 35 bin adet GSM 3G modem cihazlarının kapağını, modem cihazının kendisiymiş gibi ithal ederek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan IMEI numaraları aldığı, daha sonra bu IMEI numaralarını da kaçak cep telefonlarında kullandıkları ortaya çıktı.

Şebeke elemanlarının, yaptıkları hayali ithalat sonrasında IMEI numaralarını almalarına rağmen, ithal ettikleri GSM 3G kapaklarını gümrükte bıraktıkları öğrenildi. Firmanın yaptığı son ithalat işleminde yaptığı usulsüzlüğün ortaya çıkmasıyla birlikte Gümrük uzmanları firmanın daha önceden yaptığı 16 ithalatı da incelemeye aldı.

Yapılan ilk incelemelerde firmanın değişik tarihlerde 16 ayrı daha ithalat işlemi yaptığı ve bu ithalatlarda 575 bin adet GSM 3G modem soktuğu tespit edildi. Firmanın yurda soktuğu bu modemlerinde hayali mi yoksa, kaçak cep telefonlarına IMEİ numarası almak için hayali ithalatlar mı olduğunun anlaşılması için soruşturma devam ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun yapacağı teknik incelemelerin ardından, IMEI numaralarının kullanıldığı 35 bin adet kaçak cep telefonu görüşmelere kapatılacak. Şebeke elemanlarının, GSM 3G Modemlerinde kullanılan SİM kartlarla cep telefonlarında kullanılan SİM kartların aynı frekansta kullanıldığını fark ederek böyle bir kaçakçılık yöntemi geliştirdikleri öğrenildi.

Bu Haber 1292 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!