YARGININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ HİKAYESİ: GÖKDELENYARGININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ HİKAYESİ: GÖKDELEN

Tarih: 2012-08-08

 

Aydoğan TAN/ hukuksokagi.com

2073 İstanbulu’ndayız. Doğa yok olmaya yüz tutmuş, teknoloji ilerlemiş; bir gökdelenler şehrine dönüşen İstanbul’da gökdelenlerde oturanlar işe mekikleriyle gidip geliyor. Kapitalizm ise mutlak egemenliğini çoktan ilan etmiş. Kahramanımız, Türkiye’nin en ünlü avukatı Can Tezcan. Yargının artık adalet dağıtan bir şey olmaktan  çıktığını düşünen Can Tezcan’ın haklı nedenleri vardır. Son duruşmasında suçsuz yere iki yıldır tutuklu olan arkadaşının tahliyesini sağlayamayınca sinirlenir ve mahkeme başkanıyla polemiğe girer. Dışarı çıktığında, “bari yargının da özelleştirilmesini, bunun mevcut durumdan daha kötü sonuçlar doğurmayacağını” düşünür.

Gökdelen, Tahsin Yücel’in 2006 yılında çıkardığı, 2007 Balkanika Ödüllü romanı. Ünlü ve mesleğinde başarılı bir avukat olan Can Tezcan, içinde bulunduğu kötü koşullar nedeniyle yargını özelleştirilmesi gerektiğini savunur. Bir devlet kurumu olarak işlemeyen yargı, özel sektör elinde işlevini daha iyi yerine getirecektir. Çok yakın bir arkadaşının haksız yere iki yıldır tutuklu bulunması sonrasında en büyük müvekkilinin, İstanbul’u tamamen bir gökdelenler şehrine çevirmesinin önünde direnen son bahçeli evin yıkılması gerekliliği, özelleştirme sürecinin çıkış noktasıdır. Yargının özelleştirilmesiyle haksız yere tutuklu olan arkadaşını kurtarabileceği gibi, müvekkilinin önündeki son engeli de aşabilecektir. Tabii, özelleştirme ile yargı, devletin elinde bulunmasından daha iyi işleyecek, daha iyi adalet dağıtıcı bir konuma gelecektir. Böylece yargının özelleştirilmesi süreci, bir gazetecinin köşe yazısı ile başlar ve tartışmaları kısa sürede tüm ülkeye yayılır.

Can Tezcan’a göre 2073 yılında artık devletin işlevi azalmıştır. Devlet elindeki kurumlar, birer birer özelleştirilerek elden çıkarılmıştır. Öyleyse yargı niye özelleştirilmesin diye düşünen Can Tezcan, yargının özel sektör elinde daha iyi işleyeceğini savunur. Yargı, özel mahkemelerle adalet duygusunu rencide etmekte, iktidarın mutlaklığını sağlamlaştırmak için muhalifleri haksız yere tutuklayabilmektedir. Adalet duygusunun yitirilmesi, insani değerlerin de kaybına yol açmıştır. Şehirlerden kaçan, yahut kaçmaya zorlanan “yılkı adamları” ortaya çıkmıştır.

Tahsin Yücel gibi büyük bir üstadın elinden çıkmış olan roman, oldukça akıcı bir anlatım içeriyor. Yargının özelleştirilmesi gibi bir konunun, kuvvetler ayrılığı, devletin egemenliği gibi hukuk felsefesi / sosyolojisi kavramlarına çok girmeden yalnızca sermaye ilişkileri yönünden değerlendirilmesi,  hukuk formasyonuna sahip okurlar tarafından belki çok doyurucu olmasa da, okunması gerekli bir roman.

Gökdelen, Tahsin Yücel, Can Yayınları 2006, 296 s.

Bu Haber 1822 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!