6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TÜRKİYEDE İLK TELGRAF 09.08.1847’DE ÇEKİLDİTÜRKİYEDE İLK TELGRAF 09.08.1847’DE ÇEKİLDİ

Tarih: 2012-08-09

 

Türkiye’de İlk Telgrafın bundan tam 165 yıl önce bugün çekildiğini biliyor muydunuz?

1847 yılında, yani  Morse’un  ilk mesajını tel yoluyla Baltimore'dan Washington'a gönderdikten tam üç yıl sonra Osmanlı İmparatorluğu'nda jeolog olan Profesör J. Lawrence Smith, Amerika'dan gönderilmek üzere iki telgraf aracı ısmarladı. Geldiklerinde, mekanik konularda uzman olan Amerikalı Hamlin'i, Sultana yapacağı bir gösteride yardım etme konusunda ikna etti. Bebek'teki seminerinde üç gün araçlarla deneme yaptı. Mesajları gönderip alabildiğinde, o ve Smith, araçları Beylerbeyi Sarayı 'na getirdi ve birini tahtın bulunduğu odaya, diğerini uzak bir köşedeki odaya kurdu.

09.Ağustos 1847’de Mesaj her iki yönde olmak üzere Sultan’ın huzurunda  gönderildi-alındı . Sultan memnun kalmıştı. Hamlin o zaman 24 yaşında olan Abdülmecid'i oldukça insancıl ve zeki bulmuştu. Abdülmecid bir sonraki gün, sarayda Bab-ı Ali'nin üst düzey memurları için gösterinin tekrar edilmesini istedi. Gösteri, 10 Ağustos'da başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Gösteri sonuçlandığında, Abdülmecid görevlileri, İstanbul'dan Edirne'ye bir telgraf hattı çekilmesi için birlikte çalışmalarını önerdi.  Sultan ayrıca Smith'e ne ödül verebileceğini sordu. Smith herhangi bir ödülün doğrudan mucit Morse'a gitmesi gerektiğini söyledi.  Sonuç olarak, Amerika'ya, Morse'a ve bilgiye değer verilmesi gerektiğini, sultanın elektrikli telgrafı gördüğünü ve Morse'un "yetenekli bir Amerikalı bilim adamı, Mesih, ulusunun önde gelen bir örneği olduğunu, başarılarının artmasını dilediğini" belirten bir imparatorluk sertifikasıyla birlikte elmastan yapılmış madalya gönderdi

Madalyadan memnuniyet duyan Morse, daha sonra sultana telgrafa benzeyen bir araç gönderdi. Abdülmecid, bunu Askeri' Mühendislik Okulu'na verdi.

Bu Haber 7984 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!