DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
MGK’NIN ÖZEL GÜNDEMİ: SİBER SAVAŞMGK’NIN ÖZEL GÜNDEMİ: SİBER SAVAŞ

Tarih: 2012-08-13

 

Bu ayki MGK "siber" gündemle toplanıyor. Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın sunum yapacağı toplantıda siber saldırılara karşı Türkiye'nin yol haritası hazırlanacak

Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), ÖSYM gibi bir çok devlet kurumuna karşı ard arda gelen saldırıların ardından güvenlik birimleri harekete geçti. Bu ay yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) siber gündemle toplanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın sunum yapacağı MGK sonrası Türkiye'nin siber saldırı strateji planı hazırlanacak. Ulaştırma Bakanlığı ve TÜBİTAK siber saldırılara karşı "Siber Güvenlik Merkezi" adıyla sivil karargah oluşturmak için de kolları sıvadı. Güvenlik merkezi ile hem bu alanda siber saldırılara müdahale edilmesi, hem de her zaman saldırı çalışmalarıyla sistem test edilmesi hedefleniyor. Yetkililer, TÜBİTAK ve Ulaştırma Bakanlığı arasında protokol çalışmalarının başladığını belirterek, "Bir merkez oluşturuluyor ve kurumların siber saldırılara karşı güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili çalışmaları bu birim gerçekleştirecek. Hedef bütün kurumların veri güvenliği ve hizmet güvenliğinin sağlanması olacak" dedi. Sistemin güvenlik sağlamasının yanı sıra her zaman sistemi test etme amacında olacağı da belirtilerek, "TÜBİTAK'ta, savunma sanayinde çalışan uzmanlar tatbikatlarla kendi sistemlerini çökertmeye çalışacak. Bu şekilde sistem her zaman ayakta kalacak" değerlendirmesi yaptı. 

1000 SİBER UZMAN 
TÜBİTAK siber savaş ve siber güvenliğe karşı yürütülen çalışmalar kapsamında siber güvenlikçi yetiştirme ve siber savaşa karşı tatbikat yapma çalışmalarına devam ediyor. Önümüzdeki 1 yılda 1000 siber uzman yetiştirilmesi planlanıyor. TÜBİTAK'ın sızmalara karşı "Ulusal Bilgisayar Olaylarına Müdahale" ekibi de bulunuyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri siber suçlarla ilgili ihtisas mahkemeleri olmasa da Ankara, İstanbul ve İzmir'de bazı cumhuriyet savcılarının 'Bilişim savcısı' olarak görevlendirilmesi ve yine bu illerde siber suçlara bakan mahkeme çalışmalarına da devam ediyor. Adalet Bakanlığı 25 savcıya da siber suçlar konusunda eğitim verirken, Bilişim ve İnternet Komisyonu hazırlayacağı raporda, bilişim suçlarıyla ilgili ihtisas mahkemelerinin kurulmasını önerecek. Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, Bilim ve Sanayi, Adalet, Enerji Bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, BDDK, SPK, BDDK, Aselsan, Havelsan, savunma sanayi firmalarının yer aldığı Ulusal Siber Güvenlik Kurulu da oluşturulması planlanıyor. 

SİBER SALDIRIDA HEDEFTEKİ SEKTÖRLER
Bilgİ Güvenliği Derneği, Ulusal Siber Güvenlik Strateji Planını hazırlayarak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a sundu. Raporda bilişim, enerji, bankacılık, sağlık, gıda, su, ulaşım, savunma ve nükleer biyolojik tesisler kritik öneme sahip tesisler olarak belirlendi. Raporda siber saldırılara karşı daha etkin yasal düzenlemeler getirilmesi gerektiği belirtilirken, Ulusal Siber Güvenlik ve Danışma Kurulu, Ulusal Siber Erken Uyarı ve Müdahale Merkezi, Ulusal Siber Güvenlik Mükemmeliyet merkezi gibi kurumların oluşturulması önerildi. Siber güvenlik alanında kullanılan malzemelerin olabildiğince yerli olması savunuldu. 

Bu Haber 2783 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
GİRİŞİMCİ KADINLARA BİLİŞİM DEST
BYLOCK MESAJLARINDAN 215 BİN KİŞ
MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLAND
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
PTT ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDEBİL
TURKCELL DE AKK´YI KALDIRD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!