7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BANKAMATİK KARTINI KULLANIRKEN DİKKATBANKAMATİK KARTINI KULLANIRKEN DİKKAT

Tarih: 2012-08-21

 

Fatih ve Beyoğlu’nda bulunan 5 bankamatiğe kart kopyalama düzenekleri yerleştirdikleri belirlenen Bulgar uyruklu 5 kişi gözaltına alındı. Pendik’te de benzer bir sistem kurarak kart bilgilerini kopyalayıp alışveriş yapan iki kardeş yakalandı.

Bilişim Suçları ve Sistemleri Büro Amirliği Bulgaristan’dan gelen bazı kişilerin, banka ATM’lerine yerleştirdikleri düzeneklerle hesap bilgilerini kopyaladıkları banka kartlarının ikizini yaptıkları bilgisine ulaştı. Bunun üzerine bilgilendirilen İstanbul genelindeki Güven Timleri banka ATM’lerini yakın takibe aldı. Fatih ve Beyoğlu’ndaki 5 ayrı ATM’ye dün kopyalama düzenekleri yerleştirdikleri görülen 5 kişi suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Yerleştirmeye çalıştıkları ATM’lerden sökülen 5 ve üzerlerinde bulunan 5 olmak üzere toplam 10 kopyalama düzeneği ele geçirildi. Banka ATM’lerinin güvenlik kamerasının şüphelilerin düzenek yerleştirme anlarını görüntülediği anlaşıldı. Delil niteliğindeki görüntülerde şüpheliler, ATM’lere kopyalama düzeneği yerleştirirken görülüyor.

Emniyet Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulamaları yapılan Bulgaristan uyruklu 5 kişinin 3 ay önce İstanbul’a giriş yaptıkları belirlendi. Şüpheli 5 kişi ifade işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Banka müşterisi farketti

Pendik’te de bankamatiklere düzenek yerleştirerek hesap sahiplerinin bilgilerini kopyaladıkları kartlarla para çektikleri ileri sürülen iki kardeş yakalandı. Olay, önceki gün saat 16.00 sıralarında Pendik, Kurtköy Ankara Caddesi üzerinde meydana geldi. Bir banka müşterisinin bankamatiğe para çekmeye giderken, bir kişinin bankamatiğin kart takma bölümüne aparat taktığını gördü. Durumu polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, söz konusu bankamatiğin kart bölümündeki değişikliği fark etti. Bunun üzerine bankanın güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Polis güvenlik kamerası görüntülerinde yüzü maskeli bir kişinin bankamatiğin kart bölümüne bir cisim yerleştirdiğini tespit etti. Polis ekipleri daha sonra bankamatiğin yakınlarında, güvenlik kamerasında tespit ettiği kişiyi beklemeye başladı. Bir süre sonra bankamatiğin beklemeye başladı. Bir süre sonra yüzü maskeli bir kişi gelerek bankamatiğin kart bölmesinden bir aparat alarak çantasına attı. Bu sırada yanında gelen bir kişi ile bankamatikten uzaklaşmaya başladı. Bu sıra polis ekipleri bu iki şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan İ.B’nin 2010 yılında yine bankamatik dolandırıcılığı ve çete liderliği suçundan hüküm giydiği öğrenildi.

“SIKIŞIRSA DİREK BANKAYI ARAYIN”

Polis ise vatandaşları bu konuda, “Kartınızın ATM cihazına mesai saatlerinde sıkışması halinde bankanın resmi güvenlik görevlisine başvurunuz. Mesai sonrasında sıkışması halinde müşteri hizmetlerini kendi telefonunuzdan arayarak kartınızı bloke ettiriniz. İkinci kişilerin yönlendirmesine itibar edip şifrenizi kesinlikle girmeyiniz ve kimseye söylemeyiniz” uyarıyor.

Kopyalayıp yeni kart yapıyorlar

Güvenlik kamera görüntülerinde, şüphelinin başına şapka taktığı, yüzünü ise ameliyat maskesiyle gizlediği görülüyor. Şüphelinin yanında getirdiği bir cismi, bankamatiğin kart bölmesine yapıştırdığı, daha sonrada para çekme aparatını taktığı görülüyor. Bunun ardından, her şeyden habersiz olan müşterilerin ise kartlarını takarak bankamatikte işlem yaptığı görülüyor. Şüphelilerin taktıkları aparat sayesinde banka müşterilerin bilgilerini takılan bu cihaz sayesinde kopyaladıkları ve daha sonra boş bir karta yükledikleri, bilgileri ise nakit para çekimi ve alışverişte kullandıkları öğrenildi.

Bu Haber 2927 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!