DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
 GÖRME ENGELLİYLE KONUŞAN YAZILIM GÖRME ENGELLİYLE KONUŞAN YAZILIM

Tarih: 2012-08-28

 

ALİM Küçükpehlivan, kardeşi ve ortağıyla başladığı ‘harita yazılımları’ işinde Türk Telekom başta olmak üzere sektördeki bütün oyuncularla ‘partner’ oldu. ‘Görme engellilerle konuşan’ yazılım da üreten firma şimdi bunu Ürdün’e de satıyor.

TÜRK gençlerinin yazılım alanındaki başarılarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Denizlili iki kardeş Alim ve Tuncay Küçükpehlivan’ın bir arkadaşın emlak ofisinde başladıkları ‘harita yazılımları’ işi telekom sektöründeki tüm şirketlerle çalışan 19.5 milyon lira cirolu bir şirket ortaya çıkardı. Alim Küçükpehlivan son olarak ‘görme engellilerle konuşan’ navigasyon yazılımı üreterek, 5 bin cep telefonuna uyguladıklarını belirtiyor ve bu konuda Ürdün içinde projeye başladıklarını anlatıyor. Küçükpehlivan trafik sıkışıklığını ‘radyo frenkansından’ (internet kullanmadan) navigasyona aktaran sistemin de satışına başladıklarını anlatıyor ve şöyle konuşuyor:

Mühendis kardeş

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden 1991’de mezun oldum. 1997’ye kadar özel sektörde çalıştım. Kardeşim Tuncay da ODTÜ Elektronik’i bitirdi. Bitirme projesi yapacaktı. Ankara’nın elektrik şebekesinin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla ilgili bir proje düşündük. Ben yazılımcı olarak destek verdim. Baktık ki büyük bir boşluk var ve önü çok açık bir iş olabilir. Coğrafi bilgi sistemleri deniyordu ama Türkiye yolun başındaydı. Bir arkadaşımızın emlak ofsinde bir odada işe başladık. ‘Başarsoft’ adı da oradan kalma. Emlakçının adı Başar Emlaktı.

Krizde Medine kurtardı

2001 krizinde Medine Belediyesi’nin hatira tabanlı kent bilgi sistmini işini aldık ve 2001-2005 arasında Medine’de çalıştık. 150 bin dolarlık pilot projeyle başlamıştık, 5 yılda 2 milyon doları yakın  ciro yaptık. Turkcell, Telsim, Aria Aycell gibi kurumlar için coğrafi bilgi sistemleri önemliydi. İstanbul için Mobese’de çalıştık ve Türkiye genelinde Mobese’lerde yazılım ve harita ustası olduk. Altyapı yapan kurumlar müşterimiz oldular.

Görme engelliye cevap veriyor

ULAŞTIRMA Bakanlığı’nın açtığı ‘görme engellilere konuşan telefon’ ihalesinde telefonların ‘konuşan yazılımını’ ürettiklerini Alim Küçükpehlivan şöyle konuşuyor: “Bu yazılım sayesinde görme engelli vatandaşımız cihazıyla konuşabiliyor. Soruyor ve yanıt alıyor. İlk etapta 5 bin cihaza yükledik. Projenin adı ‘gören göz projesi’ydi. 16 bin adetlik android tabanlı yeni bir ihale açılacak, hazırlanıyoruz. Ürdün Kraliyet Harita Birimi de bu konuda bizimle masaya oturdu. Onlara da yapıyoruz.”

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

 

Bu Haber 999 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!