DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
FACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDEFACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDE

Tarih: 2012-08-28

 

Bugün turk.internet.com sitesinde, ABD’de Facebook’un Kamulaştırılmasının tartışıldığı  yolunda bir haber yayınlandı. Facebook’un kamulaştırılması gerektiğini savunanlar iki temelden hareket ediyor; Stratejik Gereklilik ve Toplumsal Çıkar… Biz bu haberi okuyunca, Türk Telekom’un özelleştirilmesine “Milli Çıkarlar ve Stratejik Önem” gerekçesiyle karşı çıkanları “Çağdışılık” ile suçlayan “LİBERAL AYDINLAR”ın kulaklarını çınlattık.

İşte o haber;

Facebook, yaklaşık 1 milyar abonesiyle birlikte hala dünyanın en büyük sosyal ağı durumunda. Ancak Zuckerberg'in kurduğu firma, ilk halka arzı sonrasında Nasdaq borsasında tepe taklak bir görüntü sergiledi ve 18 Mayıs tarihinde 34 Dolardan açılan hisse fiyatları 3,5 ay içerisinde %40'ın üzerinde değer kaybı yaşayarak 19,4 Dolara dek düştü. Şimdi ise enteresan bir biçimde firmanın kamulaştırılması tartışılıyor. 

Facebook'un kamulaştırılması gerektiği tezini ortaya atan isim Washington Üniversitesi iletişim bölümü profesörlerinden Philip N. Howard. Howard, Facebook'un özel bir şirket olarak kötü bir yönetim sergilediğini ve bu yüzden de yatırımcılardan aldığı desteği kaybettiğini ileri sürmekte. Howard'a göre, milyonlarca üyesi bulunan ve son derece “önemli” kişisel verilere sahip olan bu firma, elindeki verileri pazarlama faaliyetlerinde kullanmaktansa toplum yararına projelerde değerlendirebilir. Tabi bunun için Facebook'un önce kamulaştırılması ve çoğunluk hissesinin Amerikan devleti tarafından satın alınması gerekiyor. 

Howard, kaleme adlığı bir yazıda kısa süre önce gerçekleştirilen bir ankete atıfta bulunuyor ve Amerikalıların yarısından fazlasının Facebook'a yakında kaybolup gidecek bir şirket olarak baktığını söylüyor. Yatırımcı ilgisinin de azaldığı firmanın kapanması halinde, milyonlarca hatta neredeyse 1 milyar kişiye ait kişisel verilerin de kaybolabileceğini söyleyen Howard, Facebook'un kamulaştırılması ile bunun önüne geçilebileceğini söylemekte. Howard ayrıca Facebook'un ABD'de zaten %80 pazar payı ile bir tekel durumunda olduğunu ve kamulaştırma işleminin pazarı ciddi anlamda etkilemeyeceğini ileri sürüyor. 

Howard, kaleme aldığı yazısında Facebook'un pek çok “mahremiyet endişesi” suçlamasına maruz kaldığına ve hakkında defalarca soruşturma açıldığına dikkat çekmekte. Howard'a göre Arap baharında aktivistlerin kullandıkları bu sosyal network, şimdi ise Suriye, Çin ve İran hükümetleri tarafından aktivistleri takip etmek ve tuzağa düşürmek için kullanılıyor. Howard, Facebook kamulaştırılırsa bu sorunun çözülebileceği ve aktivistlere takip edilmeden ve fişlenmeden iletişim kurma özgürlüğü sunulabileceğini ileri sürmekte. 

Facebook kamulaştırıldığında bu sosyal ağdaki bilgilerin toplum yararına projelerde kullanılabileceğini söyleyen Howard, şirketin kamulaştırılması durumunda aslında tam anlamıyla CIA, FBI ve ABD hükümetinin bir istihbarat kaynağı haline dönüşeceğini ise nedense görmezden gelmekte. Üstelik Howard, kamulaştırılması halinde Facebook'un nasıl yönetileceği konusunda da net bir tez ortaya koyamamakta.  

Bu Haber 2280 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!