Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
FACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDEFACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDE

Tarih: 2012-08-28

 

Bugün turk.internet.com sitesinde, ABD’de Facebook’un Kamulaştırılmasının tartışıldığı  yolunda bir haber yayınlandı. Facebook’un kamulaştırılması gerektiğini savunanlar iki temelden hareket ediyor; Stratejik Gereklilik ve Toplumsal Çıkar… Biz bu haberi okuyunca, Türk Telekom’un özelleştirilmesine “Milli Çıkarlar ve Stratejik Önem” gerekçesiyle karşı çıkanları “Çağdışılık” ile suçlayan “LİBERAL AYDINLAR”ın kulaklarını çınlattık.

İşte o haber;

Facebook, yaklaşık 1 milyar abonesiyle birlikte hala dünyanın en büyük sosyal ağı durumunda. Ancak Zuckerberg'in kurduğu firma, ilk halka arzı sonrasında Nasdaq borsasında tepe taklak bir görüntü sergiledi ve 18 Mayıs tarihinde 34 Dolardan açılan hisse fiyatları 3,5 ay içerisinde %40'ın üzerinde değer kaybı yaşayarak 19,4 Dolara dek düştü. Şimdi ise enteresan bir biçimde firmanın kamulaştırılması tartışılıyor. 

Facebook'un kamulaştırılması gerektiği tezini ortaya atan isim Washington Üniversitesi iletişim bölümü profesörlerinden Philip N. Howard. Howard, Facebook'un özel bir şirket olarak kötü bir yönetim sergilediğini ve bu yüzden de yatırımcılardan aldığı desteği kaybettiğini ileri sürmekte. Howard'a göre, milyonlarca üyesi bulunan ve son derece “önemli” kişisel verilere sahip olan bu firma, elindeki verileri pazarlama faaliyetlerinde kullanmaktansa toplum yararına projelerde değerlendirebilir. Tabi bunun için Facebook'un önce kamulaştırılması ve çoğunluk hissesinin Amerikan devleti tarafından satın alınması gerekiyor. 

Howard, kaleme adlığı bir yazıda kısa süre önce gerçekleştirilen bir ankete atıfta bulunuyor ve Amerikalıların yarısından fazlasının Facebook'a yakında kaybolup gidecek bir şirket olarak baktığını söylüyor. Yatırımcı ilgisinin de azaldığı firmanın kapanması halinde, milyonlarca hatta neredeyse 1 milyar kişiye ait kişisel verilerin de kaybolabileceğini söyleyen Howard, Facebook'un kamulaştırılması ile bunun önüne geçilebileceğini söylemekte. Howard ayrıca Facebook'un ABD'de zaten %80 pazar payı ile bir tekel durumunda olduğunu ve kamulaştırma işleminin pazarı ciddi anlamda etkilemeyeceğini ileri sürüyor. 

Howard, kaleme aldığı yazısında Facebook'un pek çok “mahremiyet endişesi” suçlamasına maruz kaldığına ve hakkında defalarca soruşturma açıldığına dikkat çekmekte. Howard'a göre Arap baharında aktivistlerin kullandıkları bu sosyal network, şimdi ise Suriye, Çin ve İran hükümetleri tarafından aktivistleri takip etmek ve tuzağa düşürmek için kullanılıyor. Howard, Facebook kamulaştırılırsa bu sorunun çözülebileceği ve aktivistlere takip edilmeden ve fişlenmeden iletişim kurma özgürlüğü sunulabileceğini ileri sürmekte. 

Facebook kamulaştırıldığında bu sosyal ağdaki bilgilerin toplum yararına projelerde kullanılabileceğini söyleyen Howard, şirketin kamulaştırılması durumunda aslında tam anlamıyla CIA, FBI ve ABD hükümetinin bir istihbarat kaynağı haline dönüşeceğini ise nedense görmezden gelmekte. Üstelik Howard, kamulaştırılması halinde Facebook'un nasıl yönetileceği konusunda da net bir tez ortaya koyamamakta.  

Bu Haber 2422 defa okunmuştur.
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
TÜRK TELEKOMDA BÖLGE MÜDÜRLERİ D
GÜNEY 1 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ALKIŞ
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!