FACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDEFACEBOOK’UN KAMULAŞTIRILMASI GÜNDEMDE

Tarih: 2012-08-28

 

Bugün turk.internet.com sitesinde, ABD’de Facebook’un Kamulaştırılmasının tartışıldığı  yolunda bir haber yayınlandı. Facebook’un kamulaştırılması gerektiğini savunanlar iki temelden hareket ediyor; Stratejik Gereklilik ve Toplumsal Çıkar… Biz bu haberi okuyunca, Türk Telekom’un özelleştirilmesine “Milli Çıkarlar ve Stratejik Önem” gerekçesiyle karşı çıkanları “Çağdışılık” ile suçlayan “LİBERAL AYDINLAR”ın kulaklarını çınlattık.

İşte o haber;

Facebook, yaklaşık 1 milyar abonesiyle birlikte hala dünyanın en büyük sosyal ağı durumunda. Ancak Zuckerberg'in kurduğu firma, ilk halka arzı sonrasında Nasdaq borsasında tepe taklak bir görüntü sergiledi ve 18 Mayıs tarihinde 34 Dolardan açılan hisse fiyatları 3,5 ay içerisinde %40'ın üzerinde değer kaybı yaşayarak 19,4 Dolara dek düştü. Şimdi ise enteresan bir biçimde firmanın kamulaştırılması tartışılıyor. 

Facebook'un kamulaştırılması gerektiği tezini ortaya atan isim Washington Üniversitesi iletişim bölümü profesörlerinden Philip N. Howard. Howard, Facebook'un özel bir şirket olarak kötü bir yönetim sergilediğini ve bu yüzden de yatırımcılardan aldığı desteği kaybettiğini ileri sürmekte. Howard'a göre, milyonlarca üyesi bulunan ve son derece “önemli” kişisel verilere sahip olan bu firma, elindeki verileri pazarlama faaliyetlerinde kullanmaktansa toplum yararına projelerde değerlendirebilir. Tabi bunun için Facebook'un önce kamulaştırılması ve çoğunluk hissesinin Amerikan devleti tarafından satın alınması gerekiyor. 

Howard, kaleme adlığı bir yazıda kısa süre önce gerçekleştirilen bir ankete atıfta bulunuyor ve Amerikalıların yarısından fazlasının Facebook'a yakında kaybolup gidecek bir şirket olarak baktığını söylüyor. Yatırımcı ilgisinin de azaldığı firmanın kapanması halinde, milyonlarca hatta neredeyse 1 milyar kişiye ait kişisel verilerin de kaybolabileceğini söyleyen Howard, Facebook'un kamulaştırılması ile bunun önüne geçilebileceğini söylemekte. Howard ayrıca Facebook'un ABD'de zaten %80 pazar payı ile bir tekel durumunda olduğunu ve kamulaştırma işleminin pazarı ciddi anlamda etkilemeyeceğini ileri sürüyor. 

Howard, kaleme aldığı yazısında Facebook'un pek çok “mahremiyet endişesi” suçlamasına maruz kaldığına ve hakkında defalarca soruşturma açıldığına dikkat çekmekte. Howard'a göre Arap baharında aktivistlerin kullandıkları bu sosyal network, şimdi ise Suriye, Çin ve İran hükümetleri tarafından aktivistleri takip etmek ve tuzağa düşürmek için kullanılıyor. Howard, Facebook kamulaştırılırsa bu sorunun çözülebileceği ve aktivistlere takip edilmeden ve fişlenmeden iletişim kurma özgürlüğü sunulabileceğini ileri sürmekte. 

Facebook kamulaştırıldığında bu sosyal ağdaki bilgilerin toplum yararına projelerde kullanılabileceğini söyleyen Howard, şirketin kamulaştırılması durumunda aslında tam anlamıyla CIA, FBI ve ABD hükümetinin bir istihbarat kaynağı haline dönüşeceğini ise nedense görmezden gelmekte. Üstelik Howard, kamulaştırılması halinde Facebook'un nasıl yönetileceği konusunda da net bir tez ortaya koyamamakta.  

Bu Haber 2497 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!