7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK SAVAŞIATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK SAVAŞI

Tarih: 2012-09-03

CHP Konya Milletvekili Atilla KART,  Türk Telekomun Özelleştirilmesi üzerine en çok kafa yoran, özelleşmedeki çarpıklıkları dile getiren, Derneğimizi yakından takip eden Derneğimizin  görüş ve önerilerine değer veren bir milletvekilidir.

Sayın Kart, Özelleştirme ve özelleştirme sonraki süreçte yapılan hukuksuzlukları kamuoyunun gündemine getirmiştir. Başbakan ve Ulaştırma Bakanı ile Türk Telekom’da Yönetim ve Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan bürokratlar hakkında çeşitli tarihlerde, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu konuda;

1) Başbakanlık Müsteşarlık görevinin niteliği , sermaye yapısındaki oran durumu ve Türk Ticaret Kanununun genel hükümleri gözönüne alındığında; Başbakanlık Müsteşarının, Ojer’i temsilen, Türk Telekom bünyesinde Denetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmesi; güvenlik bakımından da , etik bakımdan da, Devlet sırları bakımından da , yasal bakımdan da ağır ihlâlleri beraberinde getirdiğini belirterek;

11.11.2008 tarihinde , Dönemin CHP Grup Başkanvekili-İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte, Başbakanlık Müsteşarı Efkan ALA hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle,

2)Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 20.08.2009 tarih-2009/2203 Parlamenter Dosyası üzerinden; Efkan Ala ve Başbakan R.Tayyip Erdoğan, Terör Örgütü Lideri Öcalan ile ilgili olarak Başbakan hakkında düzenlenmiş olan fezlekeyi 16 ay sümenaltı ettiği sebebiyle; Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve Efkan Ala hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı ,

3)04.04.2011 tarihinde; İmtiyaz sözleşmesi hükümlerine, Danıştay kararlarına  ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Raporlarına rağmen, Türk Telekom’un içinin boşaltılmasına devam edildiği ve bu konuda Yönetim ve Denetim Kurulunun görevini yapmadığı belitilerek,  Başbakanlık Müsteşarı, TRT Genel Müdürü, Sivil Havacılık Genel Müdürü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı hakkında çıkar örgütlenmesi ve Kamuyu zarara uğratmak iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde

Suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu suç duyurularının takipsizlikle sonuçlanması üzerine, Başbakanlık Müsteşarı Efkan ALA Atilla KART hakkında tazminat davası açmıştır.

Sayın Atilla KART  konuyu 31.08.2012 tarihinde bir Basın Açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştur. Basın Açıklamasına, mahkemeye sunduğu CEVAP DİLEKÇESİNİ de eklemiştir.

Atilla KART’ın Cevap Dilekçesinde,  Derneğimizin Hazırladığı “Türk Telekom’un özelleştirilmesi- ‘Bir Talan’ın’ Hikayesi” konulu rapora atıfta bulunmuştur.

Dilekçedeki şu cümleler dikkat çekicidir;

“Telekom Özelleştirmesi incelendikçe ortaya çıkan gerçek şudur; “…Bir ülke, iletişim ve güvenlik bakımından nasıl kuşatılır, nasıl teslim alınır?...” sorusu ve gerçeği bütün çıplaklığıyla bu olayda ortaya çıkmaktadır.  Telekomcular Derneğinin hazırlamış olduğu “Türk Telekom’un özelleştirilmesi- ‘Bir Talan’ın’ Hikayesi” başlıklı raporunda, bu gerçekler tüm açıklığıyla ortaya konulmuştur. Bu gerçekleri ana başlıklarıyla aşağıda dile getireceğiz.”

Sayın Kart ayrıca,

“Telekomcular Derneğinin, Türk Telekom’un özelleştirilmesi sürecindeki  hukuksuzlukları  “Bir Talan’ın Hikayesi” başlığıyla dile getirdiği 61 sayfalık rapor.

                Raporun  Önsöz niteliğindeki 6,7,8. sayfalarının,

                Abdullah Tivnikli ile ilgili 15,16,17,18. sayfalarının,

                Bazı tesadüfler başlıklı 28. sayfasının,

                İmtiyaz Sözleşmesine konan şerh ile ilgili 35. sayfasının,

               Yönetim ve Denetim Kurulu yapılanmasındaki sakatlıkları gösteren (TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Davacı Efkan Ala dahil olmak üzere) 40,41,42. sayfalarının,

                Sonsöz başlıklı 61. sayfasının örneklerini ilişikte sunuyoruz.”

Diyerek, Derneğimizin Raporunu Mahkemeye sunmuştur.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi üzerine kafa yoran, düşünen herkesi  Sayın Kart’ın Basın Açıklamasını ve Mahkemeye sunduğu dilekçesine aşağıdaki linklerden ulaşarak okumalarını öneriyor ve Sayın Kart'a Hukuk Mücadelesinde başarılar dileriz.

BASIN AÇIKLAMASI

CEVAP DİLEKÇESİ

Bu Haber 5288 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!