TÜRK HALKI CEP TELEFONUYLA KONUŞMAYI SEVDİTÜRK HALKI CEP TELEFONUYLA KONUŞMAYI SEVDİ

Tarih: 2012-09-05

 

Şükrü KIZILOT

AVRUPA’da Türkiye’nin önünde Fransa vardı.

Bir süre önce gazetelerde okuduğunuz gibi, Fransa’yı da geride bırakarak Avrupa’da cep telefonu ile konuşma rekorunu ele geçirdik. Vergisinde ise yıllardır “dünya rekoru” açık ara farkla Türkiye’de...

SABİT VE CEPLE KONUŞMA DAKİKASI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye elektronik haberleşme sektörü ile ilgili Ağustos 2012 “Üç Aylık Pazar Verileri Raporu”nu açıkladı.

Yıllık arama trafiği ile ilgili Tablo-I’den de fark edileceği gibi, mobil telefon yani cep telefonu ile yapılan aramalar, “milyar dakika olarak” her yıl düzenli olarak artıyor. 2011 yılında, bir önceki yıla göre mobil ve sabit telefonun toplam trafik miktarı yüzde 13 artarak 168,9 milyar dakikayı geçti. Bunun yüzde 87’sini yani 147,1 milyar dakikasını mobil trafik oluşturuyor. 2012’nin ilk 6 ayında, mobildeki bu oran daha da artarak yüzde 89’a çıktı.

Sabit telefonla yapılan aramalar ise, her geçen yıl azalıyor. 2004 yılında yüzde 76 olan oran, giderek geriledi. 2011 yılının ilk altı aylık döneminde, toplam arama trafiğinin yüzde 14’üne düşen bu oran Tablo-II’de de görüldüğü gibi 2012’nin aynı döneminde yüzde 11’e gerilemiş.

ABONE SAYISI

Tablo-III’de yer alan abone sayılarına göz attığımızda, sabit telefon abonelerinin her geçen yıl azaldığı, buna karşılık mobil telefon abonelerinin sürekli arttığı fark ediliyor. Özellikle 2004 yılına göre kıyaslama yapıldığında, konuşma dakikası ve abone sayısındaki artış daha net fark ediliyor. Mobil telefonla arama, toplam arama trafiğinin 2004’te yüzde 24’ü iken, 2012 Haziran sonunda yüzde 89’a yükselmiş. Sabit telefonla arama ise 2004’te toplam aramanın yüzde 76’sı iken 2012 Haziran sonunda yüzde 11’e düşmüş. Ancak, hane halkı büyüklüğünün 3,97 olduğu göz önüne alındığında, bu oran konuşan kişi yönünden daha farklı oluyor.

SEVGİNİN NEDENİ

Başlıkta, Türk halkının cep telefonuyla konuşmayı sevdiğini belirtmiştik. Bu sevginin nedenleri de var.Birincisi, her yerde ve her ortamda cep telefonu ile konuşma lüksünün olması, şehir içi-şehirlerarası görüşmenin tutar olarak fark etmemesi, çok etkili oluyor. İkincisi, internete ulaşabilmenin cep telefonu ile de sağlanabilmesi ve ulaşımın daha hızlı olması ayrı bir neden. Üçüncüsü, cep telefonu ile yapılan görüşmelerde “Özel İletişim Vergisi’nin sabit telefona kıyasla 10 puan yüksek olması” ayrıca mobil telefon operatörlerinin brüt gelirlerinden (zarar etseler dahi) “yüzde 15 Hazine Payı” alınması ve bunlara rağmen ortalama konuşma bedelinin, sabit telefona kıyasla daha ucuz olması, vatandaşın tercihini etkileyen bir başka neden oluyor...

Bu Haber 1037 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!