"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
KİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIRKİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIR

Tarih: 2012-09-07

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolunun “bilişim”den geçtiğini belirtti.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Kemal Cılız, bu iddialarını verilerle ortaya koymak üzere “Atılım İçin Bilişim Raporu” hazırlattıklarını vurguladı. Raporu hazırlayan ekipten Ümit İzmen, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİTS) sektörüne yatırımların yüzde 1 artması, kişi başı gelire yüzde 1.8 artış şeklinde yansıyor” dedi.

Yüzde 8.5 büyüme gerek

Kemal Cılız başkanlığındaki TÜBİSAD yönetim kurulu, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş’le birlikte “Atılım İçin Bilişim Raporu”nu kamuoyuna duyurdu. Raporda, “Türkiye, 50 yılda ortalama yüzde 4.5, 2001-2007 döneminde de yüzde 6,5 büyüdü. 2023 hedeflerine ulaşmak için yıllık büyüme ortalamasının yüzde 8.5 olması gerekiyor. Bu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyümesinin yaratacağı çarpan etkisiyle mümkün” saptaması yer aldı.

Stratejik sektör olmalı

Kemal Cılız, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki 5 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek “Dijital Türkiye Platformu”nu oluşturduğunu, başkanlığına da Faruk Eczacıbaşı’nı seçtiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sektör olarak birlikte hareket etme noktasındayız. Bu sektörün öncelikle stratejik sektör ilan edilmesi gerekir. Güney Kore, Hindistan hep böyle yaparak yol almış. Raporumuz, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün üretkenliğinin toplam özel sektör üretkenliğinin 4 katı olduğunu ortaya koyuyor. Sektörümüzden alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, ihracatı güçlendirecek şekilde değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalıdır. Altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli ve yeni teknolojilere dayalı BİTS altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalıdır.”

 

Bu Haber 1751 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!