Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
KİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIRKİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIR

Tarih: 2012-09-07

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolunun “bilişim”den geçtiğini belirtti.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Kemal Cılız, bu iddialarını verilerle ortaya koymak üzere “Atılım İçin Bilişim Raporu” hazırlattıklarını vurguladı. Raporu hazırlayan ekipten Ümit İzmen, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİTS) sektörüne yatırımların yüzde 1 artması, kişi başı gelire yüzde 1.8 artış şeklinde yansıyor” dedi.

Yüzde 8.5 büyüme gerek

Kemal Cılız başkanlığındaki TÜBİSAD yönetim kurulu, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş’le birlikte “Atılım İçin Bilişim Raporu”nu kamuoyuna duyurdu. Raporda, “Türkiye, 50 yılda ortalama yüzde 4.5, 2001-2007 döneminde de yüzde 6,5 büyüdü. 2023 hedeflerine ulaşmak için yıllık büyüme ortalamasının yüzde 8.5 olması gerekiyor. Bu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyümesinin yaratacağı çarpan etkisiyle mümkün” saptaması yer aldı.

Stratejik sektör olmalı

Kemal Cılız, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki 5 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek “Dijital Türkiye Platformu”nu oluşturduğunu, başkanlığına da Faruk Eczacıbaşı’nı seçtiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sektör olarak birlikte hareket etme noktasındayız. Bu sektörün öncelikle stratejik sektör ilan edilmesi gerekir. Güney Kore, Hindistan hep böyle yaparak yol almış. Raporumuz, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün üretkenliğinin toplam özel sektör üretkenliğinin 4 katı olduğunu ortaya koyuyor. Sektörümüzden alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, ihracatı güçlendirecek şekilde değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalıdır. Altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli ve yeni teknolojilere dayalı BİTS altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalıdır.”

 

Bu Haber 1911 defa okunmuştur.
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!