DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIRKİŞİ BAŞI GELİRİ ‘BİLİŞİM’ ARTIRIR

Tarih: 2012-09-07

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesinin yolunun “bilişim”den geçtiğini belirtti.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Kemal Cılız, bu iddialarını verilerle ortaya koymak üzere “Atılım İçin Bilişim Raporu” hazırlattıklarını vurguladı. Raporu hazırlayan ekipten Ümit İzmen, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİTS) sektörüne yatırımların yüzde 1 artması, kişi başı gelire yüzde 1.8 artış şeklinde yansıyor” dedi.

Yüzde 8.5 büyüme gerek

Kemal Cılız başkanlığındaki TÜBİSAD yönetim kurulu, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş’le birlikte “Atılım İçin Bilişim Raporu”nu kamuoyuna duyurdu. Raporda, “Türkiye, 50 yılda ortalama yüzde 4.5, 2001-2007 döneminde de yüzde 6,5 büyüdü. 2023 hedeflerine ulaşmak için yıllık büyüme ortalamasının yüzde 8.5 olması gerekiyor. Bu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyümesinin yaratacağı çarpan etkisiyle mümkün” saptaması yer aldı.

Stratejik sektör olmalı

Kemal Cılız, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki 5 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek “Dijital Türkiye Platformu”nu oluşturduğunu, başkanlığına da Faruk Eczacıbaşı’nı seçtiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sektör olarak birlikte hareket etme noktasındayız. Bu sektörün öncelikle stratejik sektör ilan edilmesi gerekir. Güney Kore, Hindistan hep böyle yaparak yol almış. Raporumuz, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün üretkenliğinin toplam özel sektör üretkenliğinin 4 katı olduğunu ortaya koyuyor. Sektörümüzden alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, ihracatı güçlendirecek şekilde değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalıdır. Altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli ve yeni teknolojilere dayalı BİTS altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalıdır.”

 

Bu Haber 1777 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!