ALTERNATİF BİLİŞİM UYARIYOR: İZLENİYORSUNUZALTERNATİF BİLİŞİM UYARIYOR: İZLENİYORSUNUZ

Tarih: 2012-09-07

 

Alternatif Bilişim Derneği, internet kullanıcılarını TTNET’in yeni partneri konusunda uyarıyor: Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği için AB’de faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm artık Türkiye’de.

Alternatif Bilişim Derneği, Phorm konusunda Türkiye'de internet kullancılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırdı.

Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle tepki çeken ve AB sınırlarında yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye'de TTNET ile faaliyetlerine başladığını duyurmuştu.

"Kullanıcının web üzerindeki davranışına göre ekranında ilgi alanlarıyla ilintili reklam gösterilmesi" (behavioral targeting) alanında uzmanlaşmış bir şirket olan Phorm, her kullanıcıya verdiği numarayla İnternet kullanıcısının her yaptığı işlemi izleyebiliyor.

Monitörünüzü izleyen bir çift göz

Alternatif Bilişim, "elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığını bilememekte, denetleyememekteyiz" derken, bunun sadece reklamcılık için değil, devletler ve gizli servisler tarafından kullanılarak etkin bir fişleme mekanizması olarak haline gelebileceğine dikkat çekiyor. Sistemi, "İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift göz" olarak tanımlıyor.

TTNET'in Phorm ile anlaştığı zaman GEZİNTİ adlı servisini başlattığını dile getiren dernek, gezinti.com adresinde bu konuda bir bilgi verilmese de "hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil" diyor. Kullanıcılara da bir uyarıda bulunuyor: "İstemeden yönlendirildiğiniz TTNET-GEZİNTİ sayfasını 'ilgilenmiyorum' demeden kapatırsanız, sisteme dahil oluyorsunuz".

"İnternetin geleceğini tehdit ediyor"

Alternatif Bilişim, Phorm'un zararlarını şöyle özetliyor:

"Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor.

"İkinci büyük problem İnternet'in geleceğini tehdit etmesi. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. DPI teknolojileri ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta, içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, kişisel verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını 'ticari önceliklere' göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir."

Dernek, "Phorm'un Türkiye'deki faaliyetlerinin derhal durdurulması, TTNET ile işbirliğinin iptal edilmesi, T.C. yurttaşlarından toplanılan tüm bilgilerin imha edilmesi ve düzenleyici kurum Bilgi Teknolojileri Kurumu(BTK) ve diğer ilgili resmi kurumların bu talepler doğrultusunda harekete geçmesi için" bir de imza kampanyası başlattı.

Phorm ABD ve İngiltere'de tutunamadı

Phorm ilk olarak ABD'de 121Media ismiyle ortaya çıktı. Ancak yazılım ürünlerinin doğrudan "malware" (zararlı yazılım) olarak görülmesiyle ve iletişim özgürlüğü savunucusu STK'ların mücadelesi sonucu ABD'yi terk edip İngiltere'de faaliyetlerine devam etti.

Phorm ile yaklaşık aynı yöntemi kullanan NebuAd şirketi ABD'de 30 civarında internet servis sağlayıcısıyla anlaştıktan sonra şiddetli tepkiler yüzünden önce servis sağlayıcıları teker teker kaybetti, sonra da kapanmak zorunda kaldı. (ÇT)

 

bianet.org

Bu Haber 1109 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!