7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
PTT NİYE SPONSOR OLDU?PTT NİYE SPONSOR OLDU?

Tarih: 2012-09-08

 

ÇETİN SUSAN/Aydınlık

1. Futbol Ligi’nin yayın hakkını elinde bulunduran TRT, geçtiğimiz ay bu ligin isim hakkını PTT’ye sattı. “PTT, TRT’ye bu anlaşma karşılığında, yılda 13 milyon lira ödeyecek ve bu bedel her yıl enflasyon oranında artacak.” TRT’ye ödeyecekleri para, 2011 yılı kârlarının yüzde 7’sini aşıyor. PTT’nin faaliyetleri; posta, bankacılık ve lojistik olmak üzere 3 ana başlıkta gerçekleşiyor. 1,8 milyar liralık 2011 cirosunun yüzde 60’ı posta hizmetlerinden geliyor ve yasa gereği PTT bu hizmet alanında “tekel”. Bankacılıkta ise, sektörde ana rekabet konusu olan “mevduat toplama”ya yetkileri yok.

Soru şu; esas hizmet alanında “tekel” olan ve kamu hizmeti gören bir resmi kuruluş, hangi rasyonel gerekçeyle 13 milyonunu futbola basar? Rekabet deseniz rakibi yok, bilinirlik deseniz 1840’dan beri var zaten, imaj çalışması deseniz aklı başında kurumlar futboldan uzak durmaya bakıyor mâlum nedenlerle, o halde neden bu hovardalık? Meselâ PTT bir özel sektör şirketi olsaydı, Genel Müdürü de şirket ortağı, 13 lira verir miydi bu iş için; ya da verse o koltukta kalabilir miydi?

“Futbola destek” masalını kimse dinlemez. Futbolun kasası, dolmuş taşıyor zîra. “TRT’ye destek” diyen varsa, birileri de “Üstünüze vazife mi? Siz önce kendi işinizi daha iyi, daha ucuz yapın, çalışanlarınızı düşünün!” deyiverir! Başta hükümettekiler olmak üzere kamu yöneticileri, ülkeyi tüm kurum ve varlıklarıyla “babasının çiftliği” olarak algılayınca, üstelik “hesap verme” yükümlülüğü de ortadan kalkınca bunlar olağan sayılır. İktidar sarhoşluğuyla “Odunu koysam seçtiririm” diyenlerden, devletin parası için “Verdimse ben verdim” diyenlere dek hepsi baş tacı edildiğinden, bugünün başbakanı da mülteci kampıyla evinin bahçesini karıştırıyor. Devletin vâlisine, “Benim vâlim” diyor. 90 yılda dişle tırnakla birikenleri, hazırlanmış yasal kılıflarla ve sıfır sorumlulukla bir çırpıda satıp savıyor. Hâl böyle olunca, bürokrat da bildiğini okur elbet, nasıl olsa bizden başka “Anlat bakalım şu işi!” diyen olmayacak.

Bürokrat deyince değinmeden geçemeyeceğim. Bu yazı için araştırma yaparken, PTT Genel Müdürü Osman Tural’la ilgili 2 farklı görüntüyle karşılaştım. 48 yaşındaki imam hatip mezunu Tural, Samsun’daki köyünde kendi adına oluşturulacak “Hatıra Ormanı“ töreninde, kimisinin elini öptüğü köylülerine, Samsun milletvekili edasıyla sesleniyor: “...Başka şey için de çağırsanız gelirdim. Alaçamlı herkese kapım, gönlüm açık. Size hizmet edebiliyorsam, ne mutlu bize...”

İkinci görüntü, İstanbul’da PTT binası önünde. İşten çıkarılan PTT’li taşeron işçiler, Osman Tural’a dertlerini anlatmaya çalışıyorlar, 15 günlük ihbar haklarını kullanamadıklarını, kışın ortasında ne yapacaklarını söylüyor içlerinden biri...Çaresizlikleri ve medet umdukları her hallerinden belli, sesleri ve beden dilleri sâkin ve ölçülü. Ama karşılarında, Samsun’daki Osman’ı ara ki bulasın! Eli cebinde, konuşanı, yüzüne bakmayarak küçümseme tavrında, karşısındaki işçiye, “Daha önce işin var mıydı?” diyor üst perdeden. “Olsaydı burada nasıl çalışırdım?” diyor işçi. Kendisi için çok can sıkıcı olduğu açıkça belli olan durumdan kurtulmak için başbakanının “Ananı da al git!” yöntemini seçiyor ve birden, “Sen bundan sonra PTT’de zaten iş bulamazsın!” diyerek uzaklaşıyor. Kastettiği elbette “babasının PTT’si” ama sinirden olsa gerek “Benim PTT’emde” vurgusunu atlıyor!

Dedik ya, mülkleşiyor her yer onlar için, ister misiniz elini cebine sokup bana da PTT’yi yazmayı yasaklasın Osman Müdürüm...

Bu Haber 1418 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!