"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
PTT NİYE SPONSOR OLDU?PTT NİYE SPONSOR OLDU?

Tarih: 2012-09-08

 

ÇETİN SUSAN/Aydınlık

1. Futbol Ligi’nin yayın hakkını elinde bulunduran TRT, geçtiğimiz ay bu ligin isim hakkını PTT’ye sattı. “PTT, TRT’ye bu anlaşma karşılığında, yılda 13 milyon lira ödeyecek ve bu bedel her yıl enflasyon oranında artacak.” TRT’ye ödeyecekleri para, 2011 yılı kârlarının yüzde 7’sini aşıyor. PTT’nin faaliyetleri; posta, bankacılık ve lojistik olmak üzere 3 ana başlıkta gerçekleşiyor. 1,8 milyar liralık 2011 cirosunun yüzde 60’ı posta hizmetlerinden geliyor ve yasa gereği PTT bu hizmet alanında “tekel”. Bankacılıkta ise, sektörde ana rekabet konusu olan “mevduat toplama”ya yetkileri yok.

Soru şu; esas hizmet alanında “tekel” olan ve kamu hizmeti gören bir resmi kuruluş, hangi rasyonel gerekçeyle 13 milyonunu futbola basar? Rekabet deseniz rakibi yok, bilinirlik deseniz 1840’dan beri var zaten, imaj çalışması deseniz aklı başında kurumlar futboldan uzak durmaya bakıyor mâlum nedenlerle, o halde neden bu hovardalık? Meselâ PTT bir özel sektör şirketi olsaydı, Genel Müdürü de şirket ortağı, 13 lira verir miydi bu iş için; ya da verse o koltukta kalabilir miydi?

“Futbola destek” masalını kimse dinlemez. Futbolun kasası, dolmuş taşıyor zîra. “TRT’ye destek” diyen varsa, birileri de “Üstünüze vazife mi? Siz önce kendi işinizi daha iyi, daha ucuz yapın, çalışanlarınızı düşünün!” deyiverir! Başta hükümettekiler olmak üzere kamu yöneticileri, ülkeyi tüm kurum ve varlıklarıyla “babasının çiftliği” olarak algılayınca, üstelik “hesap verme” yükümlülüğü de ortadan kalkınca bunlar olağan sayılır. İktidar sarhoşluğuyla “Odunu koysam seçtiririm” diyenlerden, devletin parası için “Verdimse ben verdim” diyenlere dek hepsi baş tacı edildiğinden, bugünün başbakanı da mülteci kampıyla evinin bahçesini karıştırıyor. Devletin vâlisine, “Benim vâlim” diyor. 90 yılda dişle tırnakla birikenleri, hazırlanmış yasal kılıflarla ve sıfır sorumlulukla bir çırpıda satıp savıyor. Hâl böyle olunca, bürokrat da bildiğini okur elbet, nasıl olsa bizden başka “Anlat bakalım şu işi!” diyen olmayacak.

Bürokrat deyince değinmeden geçemeyeceğim. Bu yazı için araştırma yaparken, PTT Genel Müdürü Osman Tural’la ilgili 2 farklı görüntüyle karşılaştım. 48 yaşındaki imam hatip mezunu Tural, Samsun’daki köyünde kendi adına oluşturulacak “Hatıra Ormanı“ töreninde, kimisinin elini öptüğü köylülerine, Samsun milletvekili edasıyla sesleniyor: “...Başka şey için de çağırsanız gelirdim. Alaçamlı herkese kapım, gönlüm açık. Size hizmet edebiliyorsam, ne mutlu bize...”

İkinci görüntü, İstanbul’da PTT binası önünde. İşten çıkarılan PTT’li taşeron işçiler, Osman Tural’a dertlerini anlatmaya çalışıyorlar, 15 günlük ihbar haklarını kullanamadıklarını, kışın ortasında ne yapacaklarını söylüyor içlerinden biri...Çaresizlikleri ve medet umdukları her hallerinden belli, sesleri ve beden dilleri sâkin ve ölçülü. Ama karşılarında, Samsun’daki Osman’ı ara ki bulasın! Eli cebinde, konuşanı, yüzüne bakmayarak küçümseme tavrında, karşısındaki işçiye, “Daha önce işin var mıydı?” diyor üst perdeden. “Olsaydı burada nasıl çalışırdım?” diyor işçi. Kendisi için çok can sıkıcı olduğu açıkça belli olan durumdan kurtulmak için başbakanının “Ananı da al git!” yöntemini seçiyor ve birden, “Sen bundan sonra PTT’de zaten iş bulamazsın!” diyerek uzaklaşıyor. Kastettiği elbette “babasının PTT’si” ama sinirden olsa gerek “Benim PTT’emde” vurgusunu atlıyor!

Dedik ya, mülkleşiyor her yer onlar için, ister misiniz elini cebine sokup bana da PTT’yi yazmayı yasaklasın Osman Müdürüm...

Bu Haber 1233 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!