Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
MESAİ BİTTİ, MOBBİNG BİTMEDİ!MESAİ BİTTİ, MOBBİNG BİTMEDİ!

Tarih: 2012-09-10

Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBBİNGDER) Başkanı Hüseyin Gün, iş yerinde mobbing'e (psikolojik şiddet) uğrayanlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mobbing (psikolojik şiddet) şikâyetlerinin yüzde 60’ı kadınlardan yüzde 40’ı erkeklerden geliyor.

En az şikâyette bulunanlar imalat sektöründe çalışan ilkokul mezunları. Mağdurların çoğu yaşadığı sürecin mobbing olduğunu uzun süre fark edemiyor.

MOBBİNGLE ile Mücadele Derneği (MOBBİNGDER) Başkanı Hüseyin Gün, 2 yılda 32 binden fazla mobbing (psikolojik şiddet) şikayeti aldıklarını belirterek, birçok şikayetin mobbingi aşıp cinsel taciz boyutuna ulaştığını çarpıcı örnekleri ile anlattı. Gün, “Mobbing işyerlerinde verimliliğin, motivasyonun, zamanın, psikolojik ve fiziksel sağlığın, sağlıklı örgütsel işleyişin birer erozyonudur” dedi. Hüseyin Gün şunları söyledi:

HER GÜN 40-110 ARASINDA ŞİKAYET

-Ankara merkez ve diğer illerdeki temsilcilerimize iki yılda 32 binden fazla kişi mobbing şikayetinde bulundu.
-Ortalama günlük başvuru sayısı 40 ile 110 arasında değişmektedir.
-Mobbing şikayetlerinin yüzde 60’ı kadınlardan yüzde 40’ı erkeklerden geliyor.
-İlkokul mezunlarından sadece 10 şikayet geldi. Bunlar imalat sektöründe çalışıyor. Küfür ve fiziksel şiddete maruz kalıyorlar.
-Ortaokul ve lise mezunlarında oran yüzde 20’ye yakın.
-Üniversite mezunlarında rakam yüzde 80’i buluyor.

MAĞDUR FARKINDA BİLE OLMUYOR! 

İnsan zihninin nasıl sınırları yoksa psikolojik taciz yapan insanların da taktikte sınırları olmadığını kaydeden Hüseyin Gün, “Bu nasıl olur dediğimiz konular bile psikolojik taciz sürecinde mağdura karşı uygulanmaktadır. Mağdurların çoğu kendilerine yapılan olayları bir bütün olarak görememekte ve yaşadığı sürecin mobbing olduğunun farkına bile varamamaktadırlar” dedi.

Özel bir şirkette çalışan genç bir kızın telefonda ağlayarak kendisini aradığını kaydeden Gün şöyle konuştu:

SUÇU 3 YILA KADAR HAPİS 

“2 saat dinledim. Şirket patronu ve buna dahil olan 3’üncü bir yöneticinin şiddetli psikolojik tacizine uğruyordu. Daha vahim olanı ise yöneticisi yalnız olduklarında bilgisayardan bir şey göstermek bahanesiyle genç kızın omzundan kolunu aşırarak ve adeta kucağına alarak tacizde bulunmuştu. Elinden tutup kendine çektiği gibi yanağını da okşamıştı. Evet öyle. Mobbingi aşan bir taciz olayı bu. Ama malesef bu genç kızımız kendisine yapılanın cinsel taciz olduğunu ve TCK’nın 105. maddesine göre 4 buçuk aydan 3 yıla kadar ağır hapis cezası bulunduğunu bilmemekteydi. İspat edemeyeceği korkusuyla aylardır bu cinsel tacizi yaşamaktadır. “

ANTİDEPRESAN KULLANIMI ARTTI! 

Hüseyin Gün, Türkiye’de antidepresan tüketiminın yıldan yıla arttığını belirterek,“Kutu adeti olarak baktığımızda; 2009’da 53 milyon, 2010’da 57 milyon ve 2011’de 61 milyon kutu kullanılmıştır. Bu veriler 2000 yılından itibaren karşılaştırıldığında Türkiye’de insanların yoğun bir şekilde anti-depresan ve anti-psikotik ilaçlara yöneldiğini gösteriyor. Bu grup ilaçlardaki artış çalışanların rekabetçi ve katı hiyerarşik ortamda ne denli mobbinge maruz kaldığının somut göstergesidir” dedi.

MOBBİNG MAĞDURU NE TÜR DAVALAR AÇABİLİR?

MOBBİNGLE Mücadele Derneği avukatı Sevgi Güven Altıparmak, mağdurların hukuki mücadelesiyle ilgili şunları anlattı: “Manevi tazminat davası açılabildiği gibi mobbing uygulandığı sırada mağdura karşı yapılan eylemler TCK’ya göre suç oluşturabilmektedir. Örneğin görevini kötüye kullanma, işkence ve eziyet gibi. Medeni Kanun 24 ve 25’inci maddeleri, Borçlar Kanunu’nun 58’inci maddesi, Avrupa Sosyal Şartı’nın 26’ncı maddesi, İş Kanunu’nun 5, 24 ve 77’nci maddeleri kapsamında ve yeni yürürlüğe girmiş olan Borçlar Kanununun 417. maddesi kapsamında mobbing eylem ve işlemler için mağdurlar adına manevi tazminat davası açılabilmektedir. Mağdurun cesur olması gerekmektedir. Yaşadıkları sorunu çözümsüz bir sorun olarak görmemeleri gerekir. Her ne kadar iş güvencesinin olmaması özel sektör çalışanları bakımından bir zafiyet gibi görünse de kurumsallaşmış kuruluşlarda açılan mobbing davaları kazanılmaktadır. İş hukukunda genelde işçiyi korumaya yönelik hükümler yer almaktadır. Mahkemelerde bu konuda hassasiyet göstermektedir.”

Bu Haber 1622 defa okunmuştur.
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!