7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TURKCELL´İN ORTAĞINA RÜŞVET SUÇLAMASITURKCELL´İN ORTAĞINA RÜŞVET SUÇLAMASI

Tarih: 2012-09-22

 

Turkcell’in İsveçli ortağı TeliaSonera’nın Özbekistan operasyonunda 3G lisansı almak için rüşvet verdiği ve kara para akladığı iddia edildi.

2011 yılında Kazakistan’da rüşvet ile suçlanan İsveçli TeliaSonera bu kez de Özbekistan’da benzer iddialar ile karşı karşıya. Turkcell’in de ortağı olan TeliaSonera, 19 Eylül’de İsveç Devlet Televizyonu SVT’de yayınlanan ‘Görevimiz: Araştırma’ adlı bir programda Özbekistan’da sahibi olduğu UCell adlı GSM operatörünün 3G lisansı alması için Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov üzerinden rüşvet verildiği iddia edildi. Bu iddialar üzerine TeliaSonera CEO’su Lars Nyberg, Reuters Ajansı’na, ‘İddialar kanıtlanırsa istifa ederim’ açıklaması yapmak zorunda kaldı.

350 milyon dolarlık satış gizlendi

İsveç Devlet Televizyonu SVT’de yayınlanan habere göre, TeliSonera Özbekistan’da 3G lisansına sahip olan Cebelitarık merkezli Takilant’ın sahibi olan Ermeni asıllı Gayane Avakyan ile 6 yıl önce yaklaşık 350 milyon dolarlık (2.3 milyar İsveç Kronu) bir ilişki kurdu. Bu işlemde TeliaSonera, 3G lisansı için UCell’in 320 milyon dolarlık hissesini ve 30 milyon dolar da nakit karşılığında Takilant’ı satın aldı.  SVT’nin haberine göre bu satın alma işlemi ile Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov’un yakın arkadaşı olan Takilant’ın sahibi Gayane Avakyan üzerinden Kerimov Ailesi’ne para aktarıldı. Takilant, Cebelitarık’ta bu para alışverişini resmi makamlara bildirmedi. SVT’deki haberde bu işlem ile Kerimov Ailesi’nin kara para akladığı da iddialar arasında yer aldı. TeliaSonera CEO’su Lars Nyberg, haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada İsveç telekom grubunun Özbekistan’da 3G lisans alımı ile ilgili çıkan rüşvet söylentilerini yalanladı ve şirketin yanlış yapmış olması ihtimalinde istifa edeceğini bildirdi. Nyberg, yaptığı açıklamada, “Biz kimseye rüşvet vermedik ve kara para aklamaya yardımcı olmadık. bu 2.3 milyar kron, bir rüşvet değil yatırım” şeklinde konuştu. Reuters’ın haberine göre Nyberg, Telia’nın bu satın almayı incelemeleri için bağımsız araştırmacılar istediğini ve bu yıl sona ermeden bu konuya bir cevap bulunmuş olacağını umduğunu söyledi.

İsveçli Bakan: Telia kredibilite kaybetti

Reuters dışında İsveç radyosuna da konuşan Nyberg, kara para ve rüşvet söylentilerinin doğru çıkması halinde istifa edeceğini tekrarladı. Nyberg, Takilant ile ilgili bir geçmiş araştırması yaptıklarını, 3G lisansını aldığı zamanlarla ilgili bir sorun olmadığını gördüklerini söyledi. Nyberg, bu araştırmanın Takilant’ın hisse sahipleri dışında kimsenin çıkar elde etmediğini gösterdiğini de ifade etti. Öte yandan, İsveç hükümeti Telia’yı ağır bir şekilde eleştirirken, İsveç Finansal Pazarlar Bakanı Peter Norman da Telia’nın son olayların ardından kaybettiği kredibilitesini yenilemesi gerektiğini söyledi.

Bu Haber 1356 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!