DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TURKCELL´İN ORTAĞINA RÜŞVET SUÇLAMASITURKCELL´İN ORTAĞINA RÜŞVET SUÇLAMASI

Tarih: 2012-09-22

 

Turkcell’in İsveçli ortağı TeliaSonera’nın Özbekistan operasyonunda 3G lisansı almak için rüşvet verdiği ve kara para akladığı iddia edildi.

2011 yılında Kazakistan’da rüşvet ile suçlanan İsveçli TeliaSonera bu kez de Özbekistan’da benzer iddialar ile karşı karşıya. Turkcell’in de ortağı olan TeliaSonera, 19 Eylül’de İsveç Devlet Televizyonu SVT’de yayınlanan ‘Görevimiz: Araştırma’ adlı bir programda Özbekistan’da sahibi olduğu UCell adlı GSM operatörünün 3G lisansı alması için Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov üzerinden rüşvet verildiği iddia edildi. Bu iddialar üzerine TeliaSonera CEO’su Lars Nyberg, Reuters Ajansı’na, ‘İddialar kanıtlanırsa istifa ederim’ açıklaması yapmak zorunda kaldı.

350 milyon dolarlık satış gizlendi

İsveç Devlet Televizyonu SVT’de yayınlanan habere göre, TeliSonera Özbekistan’da 3G lisansına sahip olan Cebelitarık merkezli Takilant’ın sahibi olan Ermeni asıllı Gayane Avakyan ile 6 yıl önce yaklaşık 350 milyon dolarlık (2.3 milyar İsveç Kronu) bir ilişki kurdu. Bu işlemde TeliaSonera, 3G lisansı için UCell’in 320 milyon dolarlık hissesini ve 30 milyon dolar da nakit karşılığında Takilant’ı satın aldı.  SVT’nin haberine göre bu satın alma işlemi ile Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov’un yakın arkadaşı olan Takilant’ın sahibi Gayane Avakyan üzerinden Kerimov Ailesi’ne para aktarıldı. Takilant, Cebelitarık’ta bu para alışverişini resmi makamlara bildirmedi. SVT’deki haberde bu işlem ile Kerimov Ailesi’nin kara para akladığı da iddialar arasında yer aldı. TeliaSonera CEO’su Lars Nyberg, haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada İsveç telekom grubunun Özbekistan’da 3G lisans alımı ile ilgili çıkan rüşvet söylentilerini yalanladı ve şirketin yanlış yapmış olması ihtimalinde istifa edeceğini bildirdi. Nyberg, yaptığı açıklamada, “Biz kimseye rüşvet vermedik ve kara para aklamaya yardımcı olmadık. bu 2.3 milyar kron, bir rüşvet değil yatırım” şeklinde konuştu. Reuters’ın haberine göre Nyberg, Telia’nın bu satın almayı incelemeleri için bağımsız araştırmacılar istediğini ve bu yıl sona ermeden bu konuya bir cevap bulunmuş olacağını umduğunu söyledi.

İsveçli Bakan: Telia kredibilite kaybetti

Reuters dışında İsveç radyosuna da konuşan Nyberg, kara para ve rüşvet söylentilerinin doğru çıkması halinde istifa edeceğini tekrarladı. Nyberg, Takilant ile ilgili bir geçmiş araştırması yaptıklarını, 3G lisansını aldığı zamanlarla ilgili bir sorun olmadığını gördüklerini söyledi. Nyberg, bu araştırmanın Takilant’ın hisse sahipleri dışında kimsenin çıkar elde etmediğini gösterdiğini de ifade etti. Öte yandan, İsveç hükümeti Telia’yı ağır bir şekilde eleştirirken, İsveç Finansal Pazarlar Bakanı Peter Norman da Telia’nın son olayların ardından kaybettiği kredibilitesini yenilemesi gerektiğini söyledi.

Bu Haber 1177 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!