MİCROSOFT’UN GÖZÜ FATİH PROJESİNDEMİCROSOFT’UN GÖZÜ FATİH PROJESİNDE

Tarih: 2012-09-30

 

Microsoft Başkan Yardımcısı Tony Hey, Fatih Projesi için çok heyecanlı olduklarını ifade ederek, projede Microsoft'un ürettiği ilk tabletler olan Surface ve benzeri ikinci jenerasyon tabletlerle çok başarılı olacaklarını düşündüklerini belirtti.

Microsoft Ar-Ge'den sorumlu Başkan Yardımcısı Hey, yaptığı açıklamada, Microsoft'un Fatih Projesi için planlarını anlattı.

Microsoft tarafından 26 Ekim'de ilk modeli ABD'de satışa sunulacak olan tablet bilgisayarlar serisinin ortak adı olan “Surface” hakkında bilgiler aktaran Hey, tablet bilgisayarın kalemle çalışma özelliği, klavye ve dokunmatik ekran özelliklerinin bulunduğunu anlattı. Hey, Surface'le dosya işlemek, ofis programlarını kullanmanın mümkün olacağını da belirtti.

Microsoft'un Fatih Projesi kapsamındaki çalışmalarının anlatan Hey, “Fatih Projesi için çok heyecanlıyız. Özellikle ikinci jenerasyon olan Surface'lerle çok başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Projede Surfaceler ve benzeri ikinci jenerasyon tabletlerle yer almak da çok heyecanlı olacaktır. Çünkü tablet bigisayarları hem dokunarak hem kalemle hem de kapaktaki klavyeyle kullanmak mümkün” dedi.
Microsoft Research'un Avrupa'da İspanya, Fransa, İtalya ve dördüncü olarak da Türkiye'de Koç Üniversitesi ile ortak bir Ar-Ge merkezini açtığını anımsatan Hey, şöyle konuştu: “Ancak bu merkez dışında FATİH Projesi kapsamında Türkiye'de bir Ar-Ge yatırımımız söz konusu olabilir. Bununla ilgili çalışmalara başlayabiliriz. ABD'de telefonu kullanarak öğrencilere programlamayı öğreten bir yazılımımız var. Bunu belki Fatih Projesi'ne katabiliriz.

Fatih Projesi'nin ekosistemi, Microsoft Research'un ilave yatırımlar yapmasına sadece teknoloji değil, teknoloji ile pedagojinin bir araya geldiği bu özgün projede kesinlikle Ar-Ge yapılmasını da gerektiriyor. Bu konuda Türk hükümetinden yetkili bakanlarla tekrar görüşeceğiz. TÜBİTAK'la temaslarımız var. Onun dışında Microsoft Türkiye de Fatih Projesi'nde Ar-Ge birimleriyle yer alacaktır.”

“Onenote” isimli ürün hakkında da bilgi veren Hey, bu programla normal defterlere karalama yapıp, not alır gibi tüm işlemlerin sınıf ortamında yapılabileceğini belirtti.

Hey, “onenote”la öğrencilerin yazdıklarının metne dönüşebildiğini, internet bağlantısıyla bilgisayarların birleştirilerek çalışılabildiğini, böylece öğrencilerin ortak çalışmalarının sağlanabildiğini kaydetti. Hey, “Microsoft olarak sınıf ortamında sadece e-kitap olarak değil, e-defter olarak da yer alabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

 

Bu Haber 2525 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!