Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
GAZETELER İNTERNET MEDYASINA SAVAŞ AÇTIGAZETELER İNTERNET MEDYASINA SAVAŞ AÇTI

Tarih: 2012-10-02

 

20 gazetenin ortak deklarasyonla hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalının kaynak göstererek dahi gazetelerinin içeriklerini kullanamayuacakları açıklamasına tepki gösteren İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu “internet yeniden yeraltına inecek” dedi

20 gazete bugün yayımladıkları ortak deklarasyon ile hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalının kaynak göstererek dahi söz konusu gazetelerin içeriklerini kullanamayacaklarını açıkladı.

"Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir"

"Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir" başlığıyla yayımlanan deklarasyonu Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Hurriyet Daily News, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Star, Takvim, Today's Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gazetesi imzaladı.

Deklarasyon şöyle:

"Bazı internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir. Bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu, aynı zamanda hukuka ve kanunlarımıza aykırı bir durumun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir.

Gazetelerin içerikleri; yani, haberler, yorumlar, köşe yazıları, yazı dizileri, fotoğraflar, çizgi, grafik, sayfa tasarımı ve benzeri bütün unsurların tek sahibi gazetelerdir.

Bu unsurların şimdiye kadar gazetelerin izni olmaksızın, fikir ve emek hırsızlığı yapılarak bazı internet siteleri tarafından çalınması eylemi "gazetecilik" olarak nitelendirilemez.

Hem gerçek anlamda emek ve bilgi sonucu ortaya çıkartılan gazetelerin içeriklerini korumak ve hem de sağlıklı bir internet haber medyası düzeni için fikir ve emek hırsızlığına karşıyız.

Bu itibarla, Ürettiğimiz ve bütün hakları bize ait olan; haber, yorum, köşe yazısı, fotoğraf, karikatür, grafik, çizgi ve sayfa dizaynı gibi materyallerin hiçbir şekil ve hacimde kullanılmasına izin vermeyeceğiz. 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalı, aşağıda imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kaynak göstererek dahi kullanamayacaklardır.

Elbette, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da okurlarımız, gazetelerimizin içeriklerine internet sitelerimiz aracılığıyla ulaşmaya devam edeceklerdir.

Fikir ve emek hırsızlığına karşı duracağımızı ve bu eylemi gerçekleştiren kişiler ve kurumlar aleyhine her türlü hukukî ve meslekî takipte bulunacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu yaptığı açıklamada, gazetelerin bu tavrının internetin yeninden yeraltına inmesine neden olacağını belirterek gazeteleri bu kararı tekrar gözden geçirmeye çağırdı.

"Yayınlandıktan sonra haber kamu malıdır"

Federasyon açıklamasında, "Belli bir emek verilmiş haberin/yazının/fotoğrafın kaynak gösterilmeden birebir kopyalanması her şeyden önce meslek etiğine saygısızlık" olarak değerlendirdiklerini ancak söz konusu gazetelerin de diğer yayın organlarının haberlerini kaynak göstererek kendi gazetelerinde ve web sayfalarında kullandıklarına dikkat çekti.

"Yayınlandıktan sonra artık bir kamu malı haline gelen haberin/ yazının/fotoğrafın kaynak gösterilerek özet bir şekilde alıntılanmasının gerekli ve uygun olduğunu düşünmekteyiz."

"Kirli yayıncılık yeniden başlayacak"

Açıklamada, uzun zamandır internet mecrasının yeraltına inmeden, görünür, belli normları olan, ulaşılabilen açık bir mecra olması için çalışıldığı hatırlatılarak internet medyasına "pervasız ve hırsız" nitelemeleri gibi çok sert ifadelerle savaş açmanın bir yarar sağlamayacağı belirtildi.

"Gazetelerin bu savaş ilanı ancak ve ancak henüz eksik de olsa kendisine çekidüzen vermeye başlayan bu mecranın birçok temsilcisini yeraltına itecektir. Yeraltına inen bir internet medyasının yaptığı hiçbir yayın kontrol edilemeyecek, haberlerle ilgili muhatap bulunamayacak, örneklerini daha yakın geçmişte yaşadığımız ve ancak temizlenebilen 'kirli yayıncılık' tekrar başlayacak.

"Gazetelerin olayı bu açıdan da düşünmelerini ve pratikte de karşılığı olacak (Haberin/yazının belli bir bölümünün alıntılanıp devamının kaynağa aktif linkle yönlendirilmesi gibi...) bir düzenleme yapmalarını tavsiye ederiz. Bu uygulama gazetelerin internet sitelerinin izlenme oranını da yükselterek yayın organlarının daha fazla reklam almasına ciddi bir katkı yapacak."

 

Bu Haber 953 defa okunmuştur.
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
PTT PERSONELİ HAKLARINDA İYİLEŞT
İNTERNETİ ÇALINAN OKUL ÇARESİZ
PTT ve KABLONET´E SORULAR
KOBİLERİN KURTARICISI: VERİ MERK
PTT MEMURLUĞUNDAN FETÖ KAYMAKAML
33 TELEKOM ÇALIŞANINA GÖZALTI
PTT İHALELERİNDE SORULAR
PTT´DEN MUHTEŞEM HIZ
İSLAM AHLAKI ve SANAL ALEM
WHATS-APP ÜCRETLİ Mİ OLUYOR
MOBİL BAYRAMLAŞMA
5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK
ALLAH´IM SANA YAKARIYORUZ
ZAFER BAYRAMINDA UTANMAK
KAMU KURUMLARINDAKİ ETİK İHLALLE
ÖDÜLLER ÖDÜL MÜ?
PTT´NİN AÇIKLAMASI
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!