HAYDARPAŞA ÖZELLEŞTİRMESİNE TEPKİHAYDARPAŞA ÖZELLEŞTİRMESİNE TEPKİ

Tarih: 2012-10-06

 

 

Haydarpaşa Garı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmesinin ardından “Haydarpaşa Dayanışması” “Haydarpaşa gardır, gar kalacak” sloganıyla bir eylem düzenledi.

Kadıköy İskelesi önünde biraraya gelen yüzlerce kişi buradan ellerindeki meşalelerle Haydarpaşa Garı’na bir yürüyüş düzenledi.

“Haydarpaşa halkındır satılamaz”, Haydarpaşa gardır, gar kalacak” sloganlarıyla Haydarpaşa Garı’na yapılan yürüyüşün ardından burada Haydarpaşa Dayanışması adına yapılan basın açıklamasını Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu okudu.

hayd1.jpg

AKP iktidarının toplumsal bellekte çok önemli bir yeri olan ve aynı zamanda “Kentsel ve Tarihsel Sit alanı” olan Haydarpaşa Garı, kıyı ve liman alanını çevresiyle birlikte akıl dışı bir şekilde yağmalamaya açtığını vurgulayan Muhcu, 2004 yılından bu yana rant hırsı ile Haydarpaşa’ya yönelik hukuk dışı birçok girişim yapıldığını söyledi.

Haydarpaşa Garı’nın yakılmasını da içeren yağma sürecine dikkat çeken Muhcu, Hızlı Tren bahane edilerek şehirlerarası tren seferlerine de son verildiğini hatırlattı.

Haydarpaşa Garı ve çevresini korumaya alan kurulun siyasi bir operasyonla görevden alındığını belirten Muhcu, son olarak 12 Eylül 2012 tarihinde TCDD yönetiminin Haydarpaşa Garı ve çevresini kapsayan 1 milyon metrekarelik alanı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devrettiğini ifade etti.

Gelinen bu noktada Haydarpaşa yağması önünde bir engel kalmadığını vurgulayan Muhcu, Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinin bu kararın iptali için dava açacağını ve mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

haydarpasadayanisma.jpg

ew the full image

Bu Haber 1146 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!