MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1

Tarih: 2008-11-02

RAPOR: MOBİL NUMARA TAŞIMA NE GETİRECEK-1 Mobil Numara Taşıma (MNT) 9 Kasım 2008 tarihinde başlıyor. Türkiye’nin diğer ülkelere göre MNT alanında ne kadar geç kaldığını aşağıdaki tablodan anlayabiliriz.
Tabloya göre MNT ‘ ye ilk başlayan ülkelerden olan ABD de ilk yıl 30 milyon kişinin numara taşıma yapacağı tahmin edilmişken bu oran FCC nin 2005 verilerine göre 7,8 Milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Tahmin edilen rakamın %25 kadar bir oranı ilk yıl MNT özelliğinden yararlanarak bir operatörden diğerine geçmiş. Kaç çeşit NT olduğu aşağıdaki şemada gösterilmektedir.
Bu şemadan görüleceği üzere sabit telefonlardan mobil telefonlara, mobil telefonlardan sabit telefonlara, sabit telefonlardan sabit telefonlara değil sadece mobil telefon operatörleri arasında numara taşınmasına yönelik uygulama 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacaktır. Telekomünikasyon sistemlerinde numara taşıma ise genel olarak aşağıdaki şemada gösterilen ana başlıklardaki tanımlara göre gerçekleştirilmektedir. Buradaki terimlerin anlamları şöyledir: Lokasyon Numara Taşıma: Sabit (PSTN) telefonlarda abone numarasının değiştirilmeden abonenin adres ve yerinin taşınması. Örneğin: Ankara’da kullandığınız bir numarayı Hakkâri’ de aynı alan kodu ve abone numaranız ile kullanıyor olmanız gibi. Servis Taşıma: Abone numarası ve operatör değiştirmeden kullandığınız servislerin değiştirilmesi. Bu da Sanal Mobil operatörlüğü olarak bilinen VMNO (Virtual Mobile Network Operator) lisanslarının verilmesi ile yapılabilecektir. Servis Sağlayıcı Taşıma: Üç bölümde yapılır. 1. Coğrafik taşıma: Numara değişmeden müsterinin yer ve adresinin taşınması. 2. Coğrafik olmayan numara taşınması 3. Mobile Number Portability: 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama. Mobil operatörler arasında operatör kodu ve numara değişmeden numaranın başka bir operatörde kullanılması. 9 Kasım 2008 de yapılacak olan MNT Servis Sağlayıcı başlığı altındaki (3) ile gösterilen Mobil Number Portability (MNT) dir.. Devam Edecek…

Bu Haber 1299 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!