Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1

Tarih: 2008-11-02

RAPOR: MOBİL NUMARA TAŞIMA NE GETİRECEK-1 Mobil Numara Taşıma (MNT) 9 Kasım 2008 tarihinde başlıyor. Türkiye’nin diğer ülkelere göre MNT alanında ne kadar geç kaldığını aşağıdaki tablodan anlayabiliriz.
Tabloya göre MNT ‘ ye ilk başlayan ülkelerden olan ABD de ilk yıl 30 milyon kişinin numara taşıma yapacağı tahmin edilmişken bu oran FCC nin 2005 verilerine göre 7,8 Milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Tahmin edilen rakamın %25 kadar bir oranı ilk yıl MNT özelliğinden yararlanarak bir operatörden diğerine geçmiş. Kaç çeşit NT olduğu aşağıdaki şemada gösterilmektedir.
Bu şemadan görüleceği üzere sabit telefonlardan mobil telefonlara, mobil telefonlardan sabit telefonlara, sabit telefonlardan sabit telefonlara değil sadece mobil telefon operatörleri arasında numara taşınmasına yönelik uygulama 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacaktır. Telekomünikasyon sistemlerinde numara taşıma ise genel olarak aşağıdaki şemada gösterilen ana başlıklardaki tanımlara göre gerçekleştirilmektedir. Buradaki terimlerin anlamları şöyledir: Lokasyon Numara Taşıma: Sabit (PSTN) telefonlarda abone numarasının değiştirilmeden abonenin adres ve yerinin taşınması. Örneğin: Ankara’da kullandığınız bir numarayı Hakkâri’ de aynı alan kodu ve abone numaranız ile kullanıyor olmanız gibi. Servis Taşıma: Abone numarası ve operatör değiştirmeden kullandığınız servislerin değiştirilmesi. Bu da Sanal Mobil operatörlüğü olarak bilinen VMNO (Virtual Mobile Network Operator) lisanslarının verilmesi ile yapılabilecektir. Servis Sağlayıcı Taşıma: Üç bölümde yapılır. 1. Coğrafik taşıma: Numara değişmeden müsterinin yer ve adresinin taşınması. 2. Coğrafik olmayan numara taşınması 3. Mobile Number Portability: 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama. Mobil operatörler arasında operatör kodu ve numara değişmeden numaranın başka bir operatörde kullanılması. 9 Kasım 2008 de yapılacak olan MNT Servis Sağlayıcı başlığı altındaki (3) ile gösterilen Mobil Number Portability (MNT) dir.. Devam Edecek…

Bu Haber 1219 defa okunmuştur.
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!