DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1MOBİL NUMARA TAŞIMA (MNT) NE GETİRECEK-1

Tarih: 2008-11-02

RAPOR: MOBİL NUMARA TAŞIMA NE GETİRECEK-1 Mobil Numara Taşıma (MNT) 9 Kasım 2008 tarihinde başlıyor. Türkiye’nin diğer ülkelere göre MNT alanında ne kadar geç kaldığını aşağıdaki tablodan anlayabiliriz.
Tabloya göre MNT ‘ ye ilk başlayan ülkelerden olan ABD de ilk yıl 30 milyon kişinin numara taşıma yapacağı tahmin edilmişken bu oran FCC nin 2005 verilerine göre 7,8 Milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Tahmin edilen rakamın %25 kadar bir oranı ilk yıl MNT özelliğinden yararlanarak bir operatörden diğerine geçmiş. Kaç çeşit NT olduğu aşağıdaki şemada gösterilmektedir.
Bu şemadan görüleceği üzere sabit telefonlardan mobil telefonlara, mobil telefonlardan sabit telefonlara, sabit telefonlardan sabit telefonlara değil sadece mobil telefon operatörleri arasında numara taşınmasına yönelik uygulama 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacaktır. Telekomünikasyon sistemlerinde numara taşıma ise genel olarak aşağıdaki şemada gösterilen ana başlıklardaki tanımlara göre gerçekleştirilmektedir. Buradaki terimlerin anlamları şöyledir: Lokasyon Numara Taşıma: Sabit (PSTN) telefonlarda abone numarasının değiştirilmeden abonenin adres ve yerinin taşınması. Örneğin: Ankara’da kullandığınız bir numarayı Hakkâri’ de aynı alan kodu ve abone numaranız ile kullanıyor olmanız gibi. Servis Taşıma: Abone numarası ve operatör değiştirmeden kullandığınız servislerin değiştirilmesi. Bu da Sanal Mobil operatörlüğü olarak bilinen VMNO (Virtual Mobile Network Operator) lisanslarının verilmesi ile yapılabilecektir. Servis Sağlayıcı Taşıma: Üç bölümde yapılır. 1. Coğrafik taşıma: Numara değişmeden müsterinin yer ve adresinin taşınması. 2. Coğrafik olmayan numara taşınması 3. Mobile Number Portability: 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama. Mobil operatörler arasında operatör kodu ve numara değişmeden numaranın başka bir operatörde kullanılması. 9 Kasım 2008 de yapılacak olan MNT Servis Sağlayıcı başlığı altındaki (3) ile gösterilen Mobil Number Portability (MNT) dir.. Devam Edecek…

Bu Haber 1147 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!