TURKCELL’İN ORTAĞI YİNE RÜŞVETLE SUÇLANDITURKCELL’İN ORTAĞI YİNE RÜŞVETLE SUÇLANDI

Tarih: 2012-10-12

Turkcell'i ele geçirme planları yapan, Turkcell’in hissedarı  TeliaSonera, bir skandala daha imza attı. Özbekistan'da Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnara Kerimova'ya 3G lisansı almak için rüşvet verdiği ortaya çıkan TeliaSonera için Nepal'de de rüşvet, yolsuzluk ve vergi soruşturması başlatıldı. Nepal'in mobil ileşitim şirketi NCell'i usülsüz şekilde ele geçirdiği belirtilen TeliaSonera, Nepal'de özel bir komisyon tarafından inceleniyor.

TeliaSonera'nın Nepal'in mobil iletişim şirketi Ncell'i ele geçirme operasyonunun geçmişi uzun ve bir o kadar da karışık. BusinessWeek dergisinde yer alan habere göre Nepal'deki Gücün İstismarı Komisyonu (Commission for the Power Investigation of Abuse of power) skandalı fark etmemiş olsaydı, TeliaSonera ince bir operasyona imza atmış olacaktı...'

624 MİLYON $'LIK SKANDAL
İsveç basınında yer alan haberlere göre TeliaSonera'ya ait 'TeliaSonera Nepal' adlı şirket, 2008 yılında ülkedeki cep telefonu şirketi Ncell'i satın aldı. Bu operasyon için Nepal kralının damadı Raj Bahadur Singh'e önce 3.2 milyar kron ödeme yaptı. Ardından da 2010'da hisselerinin bir kısmını daha satın aldı ve 1.1 milyar kron daha ödedi. Bu işlemleri inceleyen vergi müfettişleri, kralın damadı Raj Bahadur Singh, Ncell ve TeliaSonera bağlantısı ile ilgili olarak yolsuzluk, rüşvet ve vergi kaçakçılığı şüphesiyle soruşturma başlattı. BusinessWeek dergisi muhabirinin konuştuğu Nepal Maliye Bakanlığı Departman Direktörü Bishnu Parasad Nepal 'İki, üç hatta dört şirket iç içe geçmiş durumda. Soruşturmayı hızlı biçimde yürütüyoruz' dedi.

HÜKÜMETİN TEPKİSİ SERT OLUR
İSVEÇLİ telekom danışmanı Bengt Nodström TeliaSonera'nın daha yüksek kar cazibesi nedeniyle şüpheli rejimlerle iş birliği yaptığını söyledi. Batıda cep telefonu penetrasyonunun yüzde 100'ü bulduğunu belirten Nordström, 'Batıda rekabet de çok sert o nedenle son 10 yıldır gelişmekte olan pazarlara daha yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu nedenle de birçok Batılı şirket yolsuzluk, hak ihlali, rüşvet gibi işlere bulaşıyor' dedi. Nordström, İsveç hükümetinin daha önce yaptığı demokratik olmayan ülkelere yapılan teknoloji ihraçlarını inceleyeceği açıklamasını anımsatarak hükümetlerin bu tür söylenti ve iddialar artık daha fazla tepki gösterebileceğini vurguladı.

'ALIŞILMADIK BİR SORUŞTURMA'
İsveç basınında yer alan haberlere göre soruşturma, Ncell'in el değiştirme sürecini de kapsıyor. 2004'ten bu yana ortaklık yapısı çok sık değişen şirketle ilgili ilk tespitler şunlar: l NCELL'İN TeliaSonera'ya geçişi şaibeli. l BU geçiş sırasında vergi ödenmedi. l KAĞIT üzerinde görülen bazı şirketlerin de TeliaSonera'ya ait olduğu belirlendi. l Raj Bahura Sing'le birlikte çeşitli yolsuzluklar yapıldı. Soruşturma departmanının Müdürü Prasad Nepal, 'Bu inceleme alışılmış bir vergi incelemesi değil. İşin içinde Maliye Bakanlığı ve Gelirler Müdürlüğü de var. Soruşturmayı yıl sonuna kadar tamamlayacağız' diyor.

Bu Haber 2482 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!