"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
TURKCELL’İN ORTAĞI YİNE RÜŞVETLE SUÇLANDITURKCELL’İN ORTAĞI YİNE RÜŞVETLE SUÇLANDI

Tarih: 2012-10-12

Turkcell'i ele geçirme planları yapan, Turkcell’in hissedarı  TeliaSonera, bir skandala daha imza attı. Özbekistan'da Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnara Kerimova'ya 3G lisansı almak için rüşvet verdiği ortaya çıkan TeliaSonera için Nepal'de de rüşvet, yolsuzluk ve vergi soruşturması başlatıldı. Nepal'in mobil ileşitim şirketi NCell'i usülsüz şekilde ele geçirdiği belirtilen TeliaSonera, Nepal'de özel bir komisyon tarafından inceleniyor.

TeliaSonera'nın Nepal'in mobil iletişim şirketi Ncell'i ele geçirme operasyonunun geçmişi uzun ve bir o kadar da karışık. BusinessWeek dergisinde yer alan habere göre Nepal'deki Gücün İstismarı Komisyonu (Commission for the Power Investigation of Abuse of power) skandalı fark etmemiş olsaydı, TeliaSonera ince bir operasyona imza atmış olacaktı...'

624 MİLYON $'LIK SKANDAL
İsveç basınında yer alan haberlere göre TeliaSonera'ya ait 'TeliaSonera Nepal' adlı şirket, 2008 yılında ülkedeki cep telefonu şirketi Ncell'i satın aldı. Bu operasyon için Nepal kralının damadı Raj Bahadur Singh'e önce 3.2 milyar kron ödeme yaptı. Ardından da 2010'da hisselerinin bir kısmını daha satın aldı ve 1.1 milyar kron daha ödedi. Bu işlemleri inceleyen vergi müfettişleri, kralın damadı Raj Bahadur Singh, Ncell ve TeliaSonera bağlantısı ile ilgili olarak yolsuzluk, rüşvet ve vergi kaçakçılığı şüphesiyle soruşturma başlattı. BusinessWeek dergisi muhabirinin konuştuğu Nepal Maliye Bakanlığı Departman Direktörü Bishnu Parasad Nepal 'İki, üç hatta dört şirket iç içe geçmiş durumda. Soruşturmayı hızlı biçimde yürütüyoruz' dedi.

HÜKÜMETİN TEPKİSİ SERT OLUR
İSVEÇLİ telekom danışmanı Bengt Nodström TeliaSonera'nın daha yüksek kar cazibesi nedeniyle şüpheli rejimlerle iş birliği yaptığını söyledi. Batıda cep telefonu penetrasyonunun yüzde 100'ü bulduğunu belirten Nordström, 'Batıda rekabet de çok sert o nedenle son 10 yıldır gelişmekte olan pazarlara daha yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu nedenle de birçok Batılı şirket yolsuzluk, hak ihlali, rüşvet gibi işlere bulaşıyor' dedi. Nordström, İsveç hükümetinin daha önce yaptığı demokratik olmayan ülkelere yapılan teknoloji ihraçlarını inceleyeceği açıklamasını anımsatarak hükümetlerin bu tür söylenti ve iddialar artık daha fazla tepki gösterebileceğini vurguladı.

'ALIŞILMADIK BİR SORUŞTURMA'
İsveç basınında yer alan haberlere göre soruşturma, Ncell'in el değiştirme sürecini de kapsıyor. 2004'ten bu yana ortaklık yapısı çok sık değişen şirketle ilgili ilk tespitler şunlar: l NCELL'İN TeliaSonera'ya geçişi şaibeli. l BU geçiş sırasında vergi ödenmedi. l KAĞIT üzerinde görülen bazı şirketlerin de TeliaSonera'ya ait olduğu belirlendi. l Raj Bahura Sing'le birlikte çeşitli yolsuzluklar yapıldı. Soruşturma departmanının Müdürü Prasad Nepal, 'Bu inceleme alışılmış bir vergi incelemesi değil. İşin içinde Maliye Bakanlığı ve Gelirler Müdürlüğü de var. Soruşturmayı yıl sonuna kadar tamamlayacağız' diyor.

Bu Haber 2155 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!