KOÇ ÜLKER ORTAKLIĞI OTOYOLLARA TALİP KOÇ ÜLKER ORTAKLIĞI OTOYOLLARA TALİP

Tarih: 2012-11-02

Köprü ve otoyollar da satıyor. Pek çok büyük sermaye grubunun iştahını kabartan özelleştirme ihalesine Koç grubu Ülker'i de içinde barındıran Yıldız Holding iştiraklerinden Gözde Girişim Sermayesi ve Malezyalı UEM Group Berhad'la birlikte giriyor.

Büyük sermaye gruplarının iştahını kabartan otoyol ve köprülerin özelleştirme süreci, Koç Holding'le Ülker'i bir araya getirdi. Koç Holding, Ülker'i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding iştiraklerinden Gözde Girişim Sermayesi ve Malezyalı UEM Group Berhad ile otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesi ihalesine teklif vermek için ortaklık sözleşmesi imzaladı.

Koç Holding'den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, ortak girişim grubunda Koç Holding yüzde 40, UEM Group Berhad yüzde 40 ve Gözde Girişim Sermayesi yüzde 20 paya sahip olacak. KAP’a gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ilan edilen Otoyollar ve Köprülerin Özelleştirilmesi Hakkında İhaleye (İhale) Ortak Girişim Grubu olarak teklif vermek ve İhale’nin kazanılması halinde kurulacak ortaklığın yönetim esaslarını belirlemek üzere, Şirketimiz ile merkezi Malezya’da bulunan UEM Group Berhad ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ arasında bir Ortaklık Sözleşmesi imzalanmıştır. Ortak Girişim Grubu, 31 Ekim 2012 tarihinde İhale’ye teklif verme konusunda mutabakata varmış olup, İhale’nin kazanılması halinde konuyla ilgili gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.”

On yıllık iktidarı boyunca ülkede kamuya ait ne varsa özelleştiren AKP iktidarı son olarak köprü ve otoyolları özelleştirme kararı almıştı. Özelleştirmeden beklenen gelir yaklaşık 6 milyar dolarken, köprü ve otoyollardan geçen araçların son 3,5 yılda sağladıkları gelir 2,1 milyar doların üzerinde.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Resmi Gazete'ye ilan vererek başlattığı özelleştirme süreci kapsamında, uzunluğu tam 1975 kilometre olan köprü ve otoyollar tek paket usulü ile özelleştirilecek. Yapılan özelleştirme ise 25 yıllık bir süreyi kapsayacak. Bu süreçte ihaleyi alacak firmanın verdiği parayı kısa sürede çıkarması ve kalan süre içinde çok ciddi bir kâr elde etmesi bekleniyor.

İhaleye başvuran gruplar
İhale, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, Gaziantep-Şanlıurfa, İzmir-Çeşme, İzmir- Aydın, İzmir ve Ankara Çevre otoyolları ile Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu ve bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıkların işletme hakkının devrini kapsıyor. İlk kez Aralık 2011’de yapılması planlanan ihale, yatırımcıların isteği üzerine dört kez ertelenmişti.

Boğaz köprüleri ve otoyolların özelleştirilmesi için açılan ihaleye beş firma teklif vermişti. İhaleye başvuran gruplar şunlar:

- Vinci Concessions Holding A.Ş.
- Zorlu Holding A.Ş.- OHL Concesiones S.A. Ortak Girişim Grubu
- Nurol Holding A.Ş.- MV Holding A.Ş. - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. - Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu
- Autostrade Per I; Italia S.P.A. - Doğuş Holding A.Ş. - Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. - Akfen Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

- Koç Holding A.Ş. - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu.

Bu Haber 1261 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!